Kalwaria Zebrzydowska
Kalwaria Zebrzydowska

Kalwaria Zebrzydowska - Bazyliki Matki Bożej Anielskiej

Komentarze 3
2007-07-04Kalwaria Zebrzydowska - Bazyliki Matki Bożej Anielskiej

Bazylika Matki Boskiej Anielskiej
Bazylika Matki Boskiej Anielskiej

Z Wadowic jedziemy do Kalwarii Zebrzydowskiej, najważniejszego po Jasnej Górze sanktuarium w Polsce i jednego z najcenniejszych polskich zabytków. Sanktuarium to składa się z Bazyliki Matki Bożej Anielskiej, klasztoru oo. Bernardynów i zespołu ponad 40 kaplic wkomponowanych w malowniczy krajobraz, zwany dróżkami kalwaryjskimi. Jest to pierwsza i największa w Polsce Kalwaria wybudowana w XVII w. na wzór Kalwarii jerozolimskiej. W XVII w. wojewodą krakowskim był Mikołaj Zebrzydowski, który mieszkał wraz z żoną w zamku na górze Lanckorońskiej.Jedna z legend głosi: pewnego dnia Urszula Zebrzydowska wyglądając przez okno ujrzała trzy płonące krzyże, które wznosiły się coraz wyżej i wyżej ku niebu. Dla upamiętnienia tego wydarzenia jej małżonek ufundował w tym miejscu kościół i klasztor i z jego inicjatywy w ogrodzie u stóp góry Lanckorońskiej została stworzona Droga Krzyżowa. W tym wyjątkowym miejscu Zebrzydowski modlił się i odprawiał pokutę. Jego następcy kontynuowali budowę Kalwarii i niebawem na pobliskich wzgórzach powstał cały kompleks, liczący około 40 kaplic. Inspiracją do ich budowy, a w niektórych przypadkach wzorcem były budowle znajdujące się w Jerozolimie.

Jednak mogliśmy być tylko w Bazylice Matki Boskiej Anielskiej i w krużgankach Klasztoru o.o. Bernardynów. Może następny pobyt w tych stronach pozwoli na spacer drużkami kalwaryjskimi podziwiając opisywany malowniczy krajobraz z wkomponowanymi kaplicami.Komentarze

Zostaw swój komentarz

Zbyszek Mat
24 lipiec 2011 10:35

Jest to szczególne miejsce jeżeli potrafi zgromadzić się tam tysiące ludzi a rocznie odwiedza je kilkaset tysięcy. A więc "Coś" w tym miejscu jest. Skład wycieczki nie pozwalał na zbyt długie spacery po dróżkach ale wrócimy do tych miejsc w czasie pobytu w Małopolsce.

mirosław
22 lipiec 2011 21:22

nie powiem bazylika robi ogromne wrażenie,również szopka jest niesamowita.

monika
09 lipiec 2011 09:07

Rzeczywście Bazylika w Kalwarii na każdym kto tam przybędzie robi ogromne wrażenie , na mnie też takie zrobiła . A dróżki to już inna historia . Pozdrawiam Monika B .

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021