, Marcin Walczak
, Marcin Walczak

Park Miniatur - Inwałd

Komentarze 0
2011-07-07

Czas przejść się do Afryki. Kilka kroków po bruku i pozdrawia nas Sfinks w objęciu palm. " Projekt ten jest zrobiony w kamieniu a jego ciężar to 420 kg. Mały Sfinks ma 3 metry długości jak również 0,8 metra wysokości". Tuż za nim kamienny zespół świątynny znajdujący się nad sztucznym jeziorem Nasera o nazwie Abu Simbel. Ościenna tabliczka raportuje, że zespół ten zbudowany został w latach 1274-1250 p.n.e. w czasie dominowania Ramzesa II. Zatem trochę czasu temu. Natomiast znaleziony pozostał przez szwajcarskiego podróżnika Jacoba Burckhardta w roku 1813. Wysokość fasady świątyni kluczowej - 33 metry, wysokość pomników - 20 metrów.

Po drodze wizytujemy wcześniej napomknięte Wyspy Wielkanocne, z jednym z ciekawszych eksponatów w Parku - Moai - kamienne posągi. Figury łupane z jednego kamienia o przeciętnej wysokości 6 metrów! Wykonane ze skał wulkanicznych w kamieniołomie Rano Raraku. Ich źródło do dzisiaj zostaje tajemnicą. A tuż obok niczym palcem po mapie widzymy największą budowlę wzniesioną przez człowieka, czyli Chiński Mur. Fundamentalna frakcja muru liczy 2450 km długości, ok. 6 m szerokości i 9 m wysokości. Prace nad budową muru rozpoczęto w 214 r. p.n.e. Oczywiście w parku znajduje się tylko część muru.

Powracamy do Europy. Tutaj mieści się dogłębne bogactwo obiektów. Zaczynając od " malutkiego" kościółka w Zakopanem, zamykając na Bazylice Św. Piotra. Ewidentnie kościółek w Zakopanym z powodów chyba sentymentalnych pozostaje przez nas wyróżniony, lecz muszę przyznać, że nie byłem w tym kościółku. Tuż obok niego Bazylika Św. Piotra i plac św. Piotra, największa perełka Parku. Moim niewyszukanym oznajmienie wizytówka, która najbardziej pociąga odwiedzających. Ogromny obiekt, bardzo rzeczywiście wykonany.

Przed nami Łuk Triumfalny, w sąsiedztwie w swoim tempie przesuwa się TGV wymiennie z pociągiem parowym. Już znajdujemy się przy Bramie Brandenburskiej, a naszym oczom po prawej stronie uwidoczniają się Sukiennice. Brakuje tylko odgłosów dzwonu na Big Benie, które podniosłoby klimat tego miejsca. Big Ben jest oczywiście znakiem Wielkiej Brytanii. Jego konstrukcja mierzy 96 metrów wysokości wchodząc w skład brytyjskiego parlamentu.

Wracamy na południe Europy, do ognistych Włoch i jeszcze cieplejszej Grecji. Najpierw oglądamy Krzywą Wieże w Pizie, która została wybudowana wg szkicu Bonnano Pizano a także Wilhelma z Innsbrucku. Usytuowanie wieży na podmokłym rejonie sprowadziło wielkie odchylenie wieży od pionu. Oryginalnie wieża mierzy 55 metrów. Kolejny cel to Amfiteatr Flawiuszy, czyli sławne Koloseum. Pozostało ono wybudowane w Rzymie w latach 72-80 naszej ery. Wysokość Koloseum to 55 metry, szerokość 156 metrów, długość 188 metrów. Amfiteatr mieścił 50 tysięcy widzów siedzących! Piękna konstrukcja!

Transportujemy się do Grecji, jest to już ostatni etap wycieczki w świecie miniatur. Komponują go trzy obiekty, zgrupowane w jednym obszarze, czyli w Atenach. Są to Propyleje, Partenon i Świątynia Nike. Bardzo ładnie układają się z otoczeniem.

Na pewno warto wybrać się do Parku Miniatur w Inwałdzie! Polecam serdecznie!

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023