Zwiedzanie zamku Moszna

Komentarze 2
2011-07-03

Jak się nastepnie okazało wstęp do zespołu zamkowego jest płatny, my dziwnym zbiegiem przyczyn wkroczyliśmy na obręb zespołu gratisowo. Też za zwiedzanie wnętrza zamczyska należy suplementowo zapłacić (5zł). Zwiedzanie odbywa się w określonych godzinach i po uzbieraniu się gromady chętnych.

Korzystając z rozległej dozy nieograniczonego czasu, rozpoczęliśmy oglądanie warowni z zewnątrz. Zamek Moszna jest ogromny i bardzo atrakcyjny. Posiada 365 pomieszczeń i 99 wież i wieżyczek. Cała kostrukcja zamku nadaje mu istnie baśniowy charakter. W jednej z wieżyczek można zobaczyć kościotrupa. W warowni podobno znajduje się duch nieszczęśliwej niewiasty....

Zamek w Mosznej jest najpopularniejszym obiektem zamkowym na ziemi opolskiej. Zamek był siedzibą pruskiego rodu Tiele-Wincklerów potentatów przemysłowych od 1866 do 1945 roku. Dziś na terenie zamku mieści się Centrum Terapii Nerwic. Jego podstawową wersją był pałacyk barokowy z XVII w., który w rezultacie pożaru 1896r. został unicestwiony. Jego właściciel odrestaurował go w całkiem okazały sposób.

Park w Mosznej jest parkiem w stylu krajobrazowym nie mającym wyszczególnionych granic. Spaja się on bezpośrednio z opasującymi go polami, łąkami i lasem. Wyłącznie oś zasadnicza całego zamierzenia ma geometryczny charakter. Począwszy od bramy z gladiatorami, prowadzi ona do pałacu z biegnącymi po obu jej stronicach obustronnymi kanałami. Zwieńczeniem osi jest podstawa dawnego pomnika Huberta von Tiele Winclklera. Po wschodniej stronie dróżki mieści się staw z malowniczą wysepką (nazwaną przez właściciela Wyspą Wielkanocną), obsadzoną choinami kanadyjskimi, na jaką można wkroczyć przez mostek w stylu chińskim. Wzdłuż kanałów rosną piękne azalie, różaneczniki i rododendrony. Niestety o tej porze jeszcze nie rozkwitające.

Komentarze

Zostaw swój komentarz

mirosław
23 lipiec 2011 14:46

polski disneylend,park przepiekny jak i sam zamek.

monika
05 lipiec 2011 08:50

Zamek Moszna jest przepiękny .

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022