, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat

W Wadowicach i w Wieliczce

Komentarze 0
2007-07-04

Wadowice http://youtu.be/bK-JNplXYL8

, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat

Zamek Żupny http://youtu.be/9atEJIr9VDc

, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat

16 Czerwca 1999 r w Wadowicach Jan Paweł II mówił :

„W każdym razie tu w tym mieście, w Wadowicach wszystko się zaczęło. I życie się zaczęło, i szkoła się zaczęła, i studia się zaczęły, i teatr się zaczął, i kapłaństwo się zaczęło.”

, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat

A więc jedziemy do Wadowic. Małe miasto nad Skawą, położone przy trasie z Krakowa do Cieszyna.
Wadowice kojarzone są przede wszystkim z osobą papieża Jana Pawła II. Zatrzymujemy się na rynku w centrum miasta przed bazyliką Ofiarowania NMP. Ciekawe zdobienia, prezbiterium z XV w., kilkakrotnie przebudowywana w XIX i XX w. W lewej nawie świątyni znajduje się chrzcielnica gdzie przyjął chrzest Karol Wojtyła, o czym przypomina stosowna tablica.

Po zwiedzeniu Bazyliki udajemy się obok kościoła gdzie stoi dom (ul. Kościelna 7), w którym 18 V 1920 r. urodził się Karol Wojtyła. W ścianę budynku wmurowano tablicę pamiątkową, a wewnątrz od 1985 r. działa Muzeum Papieskie. Niestety to poniedziałek i Muzeum Papieskie jest zamknięte. Wniosek-czytać informatory i lepiej przygotowywać wyjazdy. Trudno. Udajemy się obok Muzeum Papieskiego gdzie przy ul. Kościelnej 4 jest Muzeum Miejskie. Poniedziałek i czynne.

Bazylika w Wadowicach, Zbyszek Mat
Bazylika w Wadowicach, Zbyszek Mat

Budynek, w którym mieści się muzeum miejskie, należy do najstarszych w mieście (pochodzi z ok. 1800 roku) i ma charakter klasycystycznej kamienicy w typie dworku. Muzeum mieści się na pierwszym piętrze kamienicy, tuż obok Domu Rodzinnego Karola Wojtyły. Muzeum ma charakter historyczno-regionalny. Gromadzone zbiory dotyczą historii Wadowic i najbliższych okolic. W zbiorach muzeum miejskiego na szczególną uwagę zasługują: kolekcja kart pocztowych z widokami miasta z okresu galicyjskiego i międzywojennego, obrazy i rzeźby twórców związanych z Wadowicami, dzieła twórców ludowych i prace młodych, wadowickich artystów. Ponadto gromadzone są dokumenty, fotografie, pieczęcie, książki, numizmaty i mapy związane z miastem.

Wystawa ""Wadowice Karola Wojtyły" pokazuje Wadowice z okresu dzieciństwa i młodości Karola Wojtyły.

, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat

Kończąc wizytę w Wadowicach nie możemy nie skosztować słynnych już „Papieskich kremówek”.

Z Wadowic jedziemy do Wieliczki:

, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat

"Zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce stanowi jedyny obiekt górniczy na świecie, czynny bez przerwy od średniowiecza do chwili obecnej. Jej oryginalne wyrobiska (chodniki, pochylnie, komory eksploatacyjne, jeziora, szyby, szybiki) o łącznej długości około 300 km usytuowano na 9 poziomach, sięgających do głębokości 327 m ilustrują wszystkie etapy rozwoju techniki górniczej w poszczególnych epokach historycznych".

..to fragment uzasadnienia wpisu Kopalni Soli "Wieliczka" 1978 r.Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Owszem, mozna tu i owdzie zwiedzac historyczne kopalnie soli, nieraz starsze od Wieliczki, jak chocby w Austrii, w okolicach Salzburga (juz jego nazwa znaczy "solny grod"😉 czy Insbrucka, albo nawet w rumunskim miasteczku Turda, gdzie sol wydobywano juz w czasach rzymskich. Ale nie ma na swiecie zachowanej kopalni tak jak Wieliczka bogatej, pelnej solnych rzezb, misternie wyciosanych komor, kaplic i monumentalnych sal. Slowem-solnego dziela sztuki, podziemnego cudu swiata. Podobno cos zblizonego znalezc mozna w niektorych kopalniach, jakie Hiszpanie zalozyli w skolonizowanej Ameryce Poludniowej, ale do naszej Wieliczki im daleko. I Tyle o tej znanej i słynnej kopalni z szybem Daniłowicza.

, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat

Ale warto też zajrzeć do Muzeum Żup Solnych i na Zamek Żupny przy ul. Zamkowej 8

Zamek Żupny w Wieliczce to historyczna siedziba zarządu kopalni od końca XIII w. do 1945 r., a obecnie: obiekt częściowo udostępniany turystom oraz siedziba Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.

Bazylika w Wadowicach, Zbyszek Mat
Bazylika w Wadowicach, Zbyszek Mat

ZwiedzamyZamek Środkowy - najstarszą budowlę kompleksu zamkowego zwaną "Domem pośród Żup", powstałą pod koniec XIII wieku. W tej części zamku mieszczą się trzy wystawy stałe poświęcone: archeologii, historii miasta i kolekcja solniczek oraz Sala Gotycka

W piwnicach zamkowych zwiedzamy ekspozycję archeologiczną poznając historię osadnictwa na terenie Wieliczki. Makieta prezentująca Zamek Środkowy pokazuje jego wyglad w początkowym okresie jego istnienia a dalsze jego dzieje pokazane są na fotografiach. Zagadnienia z dziejów miasta informacje o działających tutaj cechów, sylwetki znamienitych Wieliczan, historię tutejszej szkoły górniczej oraz makietę ukazującą miasto z połowy XIX wieku prezentowane są na ekspozycji historycznej.Najbardziej reprezentacyjną salą Zamku Żupnego jest Sala Gotycka zwana "Izbą Grodzką", o sklepieniu żebrowym wspartym na jednym filarze.

, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
.. i jescze jedna

Jednak parę godzin spędzonych w Wieliczce to za mała aby poznac to miasto.

, Zbyszek Mat
..
Rynek w Wadowicach.., Zbyszek Mat
..w Muzeum Wadowickim..., Zbyszek Mat
..i fontanna na rynku.., Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
Bazylika Ofiarowania NMP, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
..przed Bazyliką w Wadowicach, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
..przed domem rodzinnym Jana Pawła II.., Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023