, Krzysztof Dorota
, Krzysztof Dorota

Pałac Krobielowice

Komentarze 1
2011-06-22

Rodowa rezydencja von Blücherów

Historia Pałacu w Krobielowicach na Dolnym Śląsku sięga XV wieku, kiedy okoliczne tereny wraz z niewielkim dworkiem obronnym przejął w posiadanie Klasztor Praemonstratensów. Do dziś gotyckie fragmenty budowli zachowały się w postaci dwóch pomieszczeń piwnicznych o kolebkowych kamiennych sklepieniach.
Klasztor władał Krobielowicami aż do 1810 roku, kiedy to dla zaspokojenia olbrzymich potrzeb finansowych państwa pruskiego
niepomyślnych wojen z Napoleonem król Fryderyk Wilhelm III przeprowadził sekularyzację dóbr kościoła katolickiego w Prusach. W kilka lat później zaczął się w dziejach wsi okres, który przyniósł jej dużą sławę. Stało się to za sprawą decyzji króla, darowującego tutejsze dobra za wybitne zasługi dla Prus, feldmarszałkowi Gebhardowi von Blücher - zwycięzcy spod Waterloo. W dowód wdzięczności Fryderyk Wilhelm III mianował go księciem von Wahlstatt (dzisiejsze Legnickie Pole pod Legnicą) i podarował liczne dobra w okolicach Wrocławia. Blücher zmarł w krobielowickim pałacu 12 sierpnia 1819 roku po upadku z konia podczas powrotu z towarzyskiego spotkania w sąsiedniej wsi, tuż przed rozpoczęciem dorocznych, jesiennych manewrów armii pruskiej. Stąd też w pogrzebie wziął udział Fryderyk Wilhelm III z synami i liczni wyżsi dowódcy, a łącznie (głównie wojsko) około 20 tys. osób.
Tutejsze dobra należały do rodziny von Blücher do 1945 roku, po wojnie popadł w ruine , obecnie właścicielem pałacu jest nowozelandczyk christopcher vaile (potomek rodu Blucherów ) obiekt wyremontowano i pełni teraz funkcje hotelu przy pałacu znajdue się pole golfowe ChrChristopcher Vaile niemieckie zostały przejęte przez nowo utworzone zarządy, późniejsze państwowe gospodarstwa rolne. Urządzono tu mieszkania dla pracowników miejscowego gospodarstwa, stopniowo po 1970 roku opuszczane w wyniku wybudowania nowych bloków mieszkalnych. W drugiej połowie lat 70. pałac był niezamieszkany i zaczął popadać w ruinę.
Tutejsze dobra należały do rodziny von Blücher do 1945 roku, kiedy toTutejsze dobra należały do rodziny von Blücher do 194jjhjkhjkppppllllllllccc
, Krzysztof Dorota
, Krzysztof Dorota
, Krzysztof Dorota
, Krzysztof Dorota
, Krzysztof Dorota
, Krzysztof Dorota
, Krzysztof Dorota
, Krzysztof Dorota
, Krzysztof Dorota
, Krzysztof Dorota
, Krzysztof Dorota
, Krzysztof Dorota
, Krzysztof Dorota
, Krzysztof Dorota
, Krzysztof Dorota
, Krzysztof Dorota
, Krzysztof Dorota
, Krzysztof Dorota
, Krzysztof Dorota
, Krzysztof Dorota

Komentarze

Zostaw swój komentarz

witam Krzysztofa i  Dorote.  KROBIELOWICE .  Opis  wycieczki bardzo fajny -podoba mi sie  Wasz  zachwyt i opis. .......Bylem  tam z zona w  2010 r. ....Niestety   nam Krobielowice nie  spodobaly sie  tak jak  wam  .. Kolo palcu  same  fury niemcow ,zapachnialo mi wieeelka kasa ,cena za nocleg  min 300 zl.., golf itp.  tez  drogo .- czyli  nastepny  palac zrobiony pod  niemcow . .. Pozdrawiam   Barsolis

Ostatnio edytowany: 2012-02-18 21:28

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Krobielowice

Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021