, Dominika
, Dominika

Wycieczka - Kudowa Zdrój i okolice.

Komentarze 5
2011-06-16

Moja wycieczka odbyła się w sierpniu ubiegłego roku. Przyznaje ,że w tym roku za 3 tygodnie również wybieram się w tamto miejsce, ponieważ tak bardzo mnie urzekło. Postaram się opisać moją wycieczkę dość zwięźle, lecz przejmująco.

1 Dzień :

, Dominika
, Dominika

Wreszcie... Po 6 godzinach jazdy samochodem dojechałam do mojego noclegu. Przyznam ,że padłam jak kłoda i przespałam sie kilka godzinek. Gdy była już tak 16 wstaliśmy i poszliśmy oglądnąć miasto. Ponieważ zchodząc ulicą od mojego domku jest od razu kaplica czaszek udaliśmy się tam. Wrażenia były niezapomniane, lecz nie jestem w stanie powiedzieć czy małe dzieci tak w wieku 4-5 lat nie wystraszą się widokiem tylu czaszek i kości ludzkich. Chcąc nie chcąc polecam, bo jest to niesamowite przeżycie.

Kolejnym miejscem odwiedzonym przez nas w Kudowie był Szlak Ginących Zawodów - także po drodze. To miesjce przeznaczone jest bardziej chyba dla dzieci, będą miały dużą frajdę oglądając kolorowe strole, wyrabiając gliniane naczynia itp. Polecam również to miejsce dla dorosłych. Można zakupuć tam tradycyjnie wypiekany chleb który kosztuje około 40 zł (jeśli dobrze pamiętam ).

, Dominika
, Dominika

Kolejna atrakcją był park zdrojowy w którym szczerze mówiąc odpoczeliśmy... stawik z rybkami, wszędzie biegające wiewiórki (!) 🙂, istny spokój. Będąc w parku zdrojowym wpadliśmy również do pijalni. Wiecie jakie to dziwne wrażenie na początku jak się piję tą wodę 😁? Tak jak by się piło elektrolit :P ale z czasem idzie się przyzwyczaić. Woda ta jest również bardzo zdrowa 🙂.

Kolejna atrakcja Kudowy - park linowy. To było moje niesamowite przeżycie... Bardzo duża odległość od ziemi, z czasem coraz trudniejsze przeszkody... co tu dużo mówić : bomba. Polecam każdemu kto ma taką możliwość być tam, bo jak mówił Mark Twain

, Dominika
, Dominika
, Dominika

Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj.

— Mark Twain

, Dominika
, Dominika

Zmęczeni byliśmy ztrasznie , ale wrażenia już pierwszego dnia były bajeczne. Podczas wracania do domku zatrzymaliśmy się w pobliskiej pizzerni i zjedliśmy prawdopodobnie jajlepszą pizze w całym Kłodzku 😉.

2 Dzień :

, Dominika
, Dominika

Po obudzieniu się o 7 rano 🙂, około 8 wyjechaliśmy w drogę zwiedzania.

Pierwszym krokiem tamtejszego wyjazdu było odwiedzenie Duszników Zdroju. Bardzo podobał nam się rynek. Kolejno odwiedziliśmy park zdrojowy oraz pilajnie. Wrażenia : woda w Kudowie była coś tak lepsza 🙂.

, Dominika
, Dominika
, Dominika

Potem odwiedziliśmy miejscowość nazywającą się Polanica Zdrój. Byliśmy z psem więc muzea itp. odpadały. Lecz pilajnia była bardzo ładna i woda nawet smaczna 😁.

Kolejnym punktem zwiedzania była Jedlina Zdrój. Także była tam pijalnia wód. Ciekawy był jeszcze dodatkowo renesansowy pałac Jedlinka. Ja akurat tam nei byłam ponieważ trzymałam psa, ale moja rodzinka mówiła ,że ładny.

, Dominika
, Dominika

Ostatnie miejsce które tego dnia odwiedziliśmy były Wambierzyce. Piękne sanktuarium, oraz ruchoma szopka wykonana ręcznie przez wyjątkowego artystę urzekła nas bardzo.

Dzień się zakończył. Wrażenia - troche pojeździliśmy ale było warto. Polecam.

, Dominika
, Dominika

3 Dzień :

Trzeciego dnia naszego wyjazdu nastawiliśmy na zwiedzanie kilku obiektów pod tajemniczą nazwą Riese czyli po niemiecku olbrzym. Nikt nie wie do czego mogły służyć... Są nawet opinie ,że jeden obiekt mógł być przygotowywany jako kwatera Hitlera!

, Dominika
, Dominika
, Dominika

Odwiedziliśmy najpierw Osówkę koło Głuszycy. Ja akurat interesuje się tematami 2 wojny światowej więc była to dla mnie gratka 🙂 Bardzo mi się spodobało.

Kolejnie odwiedziliśmy Walim czyli sztolnie Walimskie. Szczerze mówiąc było mało do zwiedzania, ale i tak piękny pokaz świetlny i ogólnie świetna atmosfera zrobiła swoje.

, Dominika
, Dominika

Po całkowitym zwiedzeniu tych obiektów wróciliśmy do Kudowy do parku zdrojowego i odpoczeliśmy sobie po udanej wycieczce.

4 Dzień :

, Dominika
, Dominika

Dzień czwarty to dzień zmęczenia 😁 przynajmniej na mojej wycieczce. Kurs na Karółw!

Na pierwszy model poszły przepiękne Błędne Skały... nie wiem nawet czy nie najlepsza atrakcja Kłodzka.

, Dominika
, Dominika
, Dominika

Potem wdrapaliśmy się na 919m n. p. m. - czyli na Szczeliniec Wielki. Widoki były cudowne... Ale później zmęczenie dało się we znaki.

Bardzo fajny dzień 😉.

, Dominika
, Dominika

5 Dzień :

Dzień piąty proponuje poświęcić na zwiedzenie troszkę za granicą. U naszych pd sąsiadów także występuja ciekawe zabytki i formacje skalne.

, Dominika
, Dominika

Polecam najpierw udac się do bunkrów Dobrosov, które również pokazują podziemne i nadziemne korytarze i ścieżki.

Kolejnie możemy udac się do okolic Nachodu do skansenu umocnień czechosłowackich beloves.

, Dominika
, Dominika
, Dominika

Byliśmy jeszcze w Czeskim kauflandzie gdzie były dość dobre ceny🙂.

Na ten dzień byliśmy już pełni wrażeń i wróciliśmy do domu,

, Dominika
, Dominika

6 Dzień :

Polecam odwiedzić Skalne miasto czyli - Teplickie Skały i Adrszpaskie Skały w Czechach. Jest to odpowiednik Błędnych Skał tylko dużo, dużo większy.

, Dominika
, Dominika

Jest to dość długa trasa więc zajmie nam cały dzień.

7 Dzień :

, Dominika
, Dominika
, Dominika

Wszyscy byliśmy bardzo smutni ,że wakacje już się kończą... Ale cuż jeszcze został cały dzień!

Postanowiliśmy wybrac się w Skalne Grzyby. Trochę od Batorówka dalej jest trasa nazwana tak ponieważ skały znajdujące się tam przypominają w swoim kształcie grzyby 🙂

, Dominika
, Dominika

I tak skończył się mój wyjazd. Myślę ,że choć w małym stopniu zachęciłam Ciebię do wyjazdu na ziemie Kłodzką. Pozdrawiam Dominika.

, Dominika
, Dominika
, Dominika
, Dominika
, Dominika
, Dominika
, Dominika
, Dominika
, Dominika
, Dominika
, Dominika
, Dominika
, Dominika

Komentarze

Zostaw swój komentarz

mokunka
07 październik 2011 12:08

W Kudowie warto odwiedzic Muzeum Zabawek, Muzeum Żaby (świetne) oraz Muzeum Dawne Rzemiosła  (ale to zupelnie co innego niz Szlak Ginących Zawodów w Kudowie-Czermnej , które opisywala Dominika).

http://dawne_rzemiosla.republika.pl/oferta.htm

 

Generalnie Kotlina Kłodzka jest baaardzo ciekawym turystycznie regionem!

Ostatnio edytowany: 2011-10-07 12:08

Ostatnio edytowany: 2011-10-07 12:09

Danuta
07 październik 2011 10:39

Witaj Dominiko!

Po przeczytaniu Twojej relacji- wiem, że muszę ponownie odwiedzić Ziemię Kłodzką z uwzględnieniem opisywanych przez Ciebie miejsc. Piszesz bardzo ciekawie i po zobaczeniu załączonych  zdjęć- mogłam  wrócić wspomnieniami do tych urokliwych terenów. Masz znakomitą "lekkość pisania". Czekam na dalsze relacje. Pozdrawiam :-)

mokunka
04 październik 2011 21:54

Ciekawa relacja i fajne fotki w galerii.pozdrawiam🙂))

Dominika
17 czerwiec 2011 10:14

Bardzo dziękuje za miłe słowa. Pozdrawiam, Dominika.

monika
17 czerwiec 2011 08:27

Droga Dominiko !

Bardzo ciekawie opisałaś swój pobyt w Kudowie i jej okolicach . Moja wyprawa w tamte tereny zakończyła się w Wambierzycach . Swoją drogą w bardzo pięknym sanktuarium. Pozdrawiam Monika B.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Jedlina Zdrój

Pijalnia wód mineralnych i Park Zdrojowy

Pijalnia wód mineralnych i Park Zdrojowy

Pałac Jedlinka

Pałac Jedlinka

Głuszyca

Walim

Osówka

Osówka

Sztolnie Walimskie

Sztolnie Walimskie

Teplice nad Metují

Dobrošov

Náchod

jedno z głównych wejść do Skalnego Miasta

Bunkry Dorbosov

Bunkry Dorbosov

Skansen umocnień czechosłowackich Běloves

Skansen umocnień czechosłowackich Běloves

Skalne Miasto

Skalne Miasto

Batorówek

Batorówek

Skalne Grzyby

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023