, monika
, monika

Świeta Katarzyna - malutkie sanktuarium .

Komentarze 3
2011-06-11

" W srebrnym obłoku chodząca

W fałdach nieba ukryta

, monika
, monika

Jak w adamaszku .

Spłakana , drżąca .

, monika
, monika

Światłami Boga pobita .

Jak Paweł u brom Damaszku ... "

, monika
, monika
, monika

Jerzy Liebert " Święta Katarzyna Genueńska "

Gdzieś na szczycie Łysogór ukryte w lesie stoi malutkie sanktuarium . Sanktuarium to prowadzą siostry Bernardynki . Malutkie sanktuarium trochę zapomniane . W prześlicznym i ustronnym miejscu położone . Turyści rzadko do niego zaglądają , a szkoda .

Z klasztorem związana jest pewna legenda , a właściwie z postacią rycerza Władysława Jagiełły - Wacławka . Król obdarzył go tymi ziemiami za wierną i oddaną służbę , a także za odwagę .

Wacławek sprowadza na swoje ziemie zakon Benedyktynów , oddając im ich część . Benedyktyni wybudowali tu drewnianą świątynię . Nazwali ją Św. Katarzyna - to od figurki , którą Benedyktynom przekazał w opiekę Wacławek .

Wacławek przywiózł ją z północnej Afryki .

Od tej figurki wzięła swą nazwę także wioska . Miejscowi czczą Świętą Katarzynę . Niestety wota , które były przez wiele lat gromadzone zniszczyły się w czasie ostatniego pożaru .

Przez wioskę przepływa strumień , jedno ze źródeł Czarnej Nidy .

Święta Katarzyna leży u stóp Łysicy . Niestety nie wiemy jak wyglądała drewniana świątynia . To co dziś możemy zobaczyć pochodzi z XIX w .

Kilkakrotnie zabudowania klasztorne płonęły .

Gdy weszłam do świątyni przekonałam się jak wielkich spustoszeń w wyposażeniu dokonały te pożary .

Z pierwotnego wyposażenia został tylko XVI wieczny wizerunek Madonny .

Ustawiony w cudownie pięknym barokowym ołtarzu . Na jednej z bocznym ścian przy oknie na postumencie stoi figurka Św. Katarzyny ( kopia ) .

Święta Katarzyna nazwywana jest często Wrotami do Gór Świętokrzyskich . To od niej zaczyna się Świętokrzyski Park Narodowy . Spacreując po terenie klasztornym natknęłam się na dwie malutkie kapliczki .

Jedna była poświęcona Św. Franciszkowi przed nią było niewielkie źródełko. Druga zaś stała troszkę na uboczu , na jednej ze ścian zobaczyłam wyryte inicjały Stefana Żeromskiego . Choć to malutkie sanktuarium jest warte zobaczenia . Zamieściłam zdjęcia ściągnięte z Wikipedii , gdyż nie mam własnych .

Komentarze

Zostaw swój komentarz

mokunka
24 sierpień 2011 08:51

Ja podobnie jak Staś bylam tam kiedys , dawno z wycieczka szkolna....Fajne fotki, Monia.🙂))

monika
13 czerwiec 2011 07:17

Nie ma za co dziękować Stasiu. Pozdrawiam Monika B.


12 czerwiec 2011 23:53

Tylko raz w życiu tam byłem i mam nadzieję na powrót. Dziękuję Moniko za podpowiedź.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Święta Katarzyna .

Święta Katarzyna .

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022