Zagłosuj na Top Atrakcje 2021!
Polonia, Zbyszek Mat
Polonia, Zbyszek Mat

Kudowa Zdrój - Kwatera Główna

Komentarze 3
2010-08-01

A więc jest decyzja-jedziemy. Szukamy w Internecie, przeglądamy wycieczki Krajtroterów na www.polskieszlaki.pl, czytamy „przewodniki” ,zbieramy informacje. Wszak to musi być miejsce które spełnia określone warunki. Kurort dla babci i baza wypadowa na włóczęgi dla wnuka i dziadka. Wybór pada na Kudowę a szczególnie interesująca oferta Zespołu Uzdrowisk Kłodzkich wydaję się atrakcyjna. Wybieramy ośrodek „Polonia” – powstały ok. 1905 roku a więc ma „duszęAA” i trochę historii i jeszcze ten „Rok Chopinowski” w Kudowie. Jest jeszcze „Zameczek „ z XVIII wieku ale w remoncie. Rezerwujemy pobyt od 01-15 sierpnia.

..i balkon z którego nasze pierwsze spojrzenie na Kudowę.., Zbyszek Mat
..i balkon z którego nasze pierwsze spojrzenie na Kudowę.., Zbyszek Mat

A więc kwatera główna to Polonia w Kudowie Zdroju
Kudowa Zdrój jest jednym z najstarszych uzdrowisk w Europie. Pierwsza wzmianka o Kudowie - Zdroju jest wymieniana w dokumencie z 1477 roku przez Henryka Starszego, syna króla husyckiego - Georgea Podebradya. Pierwotna wioska nazywała się Lipolitov, a następnie w połowie XVI w. nazwa została zmieniona na Chudoba, a następnie Kudoba, Bad Kudowa, a od 1945 roku Kudowa-Zdrój. Pierwsza wzmianka o wodach mineralnych w regionie sięga 1580 r., podczas gdy o uzdrowisku pod nazwą Cermenske Lazne w swoich kronikach pisał Ludwik Nachod. W 1621 lub 1625, G. Aelurius, protestancki mnich, opisał w swojej pracy, „Glaciografia" wspaniały smak wód mineralnych w Kudowie i ich korzystny wpływ na zdrowie. On twierdził nawet, że lepsze są niż wino.

Pierwszym znanym właścicielem uzdrowiska wyposażonego w drewniane beczki do kąpieli był słynny generał z okresu wojny trzydziestoletniej, Albrecht von Wallenstein, a następnie jego szwagier, hrabia Terzky. Pierwsze wzmianki naukowe o wodach mineralnych w Kudowie można znaleźć w pracy doktora Kremera z 1694 roku.

W XVIII wieku, wody mineralne były wysyłane do Berlina. W przewodniku po śląskich uzdrowiskach z 1777 roku zamieszczone są publikacje między innymi o Kudowie-Zdroju i Dusznikach-Zdroju. Został on napisany w języku polskim przez Daniela Vogla.

W 1783 roku Kudowa przeszła pod kontrolę spółki lekarzy a zmiany, które zostały wprowadzone w znacznym stopniu przyczyniły się do jego rozwoju, jako ośrodka leczenia. W 1795 roku powstał drewniany budynek łaźni z 20 łaźienkami i budynek dla kuracjuszy. Rodzina Götzen, która stała się posiadaczami Kudowy po klęsce Napoleona, przyczyniła się do dalszego rozwoju uzdrowiska.

Analizy chemicznej wody mineralnej powstały w 1850 roku i były prowadzone przez A. Duflosa, który odkrył jej właściwości lecznicze. W 1868 roku doktor Jakub używa kwasu węglowego do eksperymentalnych kąpieli w leczeniu chorób serca. Kiedy w 1904 roku prężnie działającą firmą z Wrocławia kupiła ośrodki kuracyjne, nastąpił bardzo szybko zauważalny rozwój Kudowy. Wiele z tego imponującego wzrostu było wynikiem utworzenia elektrowni i linii kolejowej, co połączyło Kłodzko z Kudową.Zaczęły powstawać liczne pensjonaty i budynki mieszkalne, a wśród gości, często bardzo sławnych i znanych, którzy odwiedzili kurort w tym okresie był sam Winston Churchill.

Podczas II wojny światowej Kudowa nie doznała uszkodzeń, a w 1945 roku powróciła do Polska i otrzymała prawa miejskie. Od tego czasu miasto stale się rozwijało.

..widok na miasto.., Zbyszek Mat
..i na Zameczek.., Zbyszek Mat
..na ulicach Kudowy, Zbyszek Mat

Tyle historii a teraz codzienna rzeczywistość.

Miłe przyjęcie w recepcji. Pomoc w zorganizowaniu parkingu i innych sprawach. Pierwsze plusy. Pokój z salonikiem i balkonem bardzo ładny. Wyposażenie w normalnym standardzie. Wife powinna być zadowolona. Jadalnia i posiłki OK. Otrzymujemy od firmy codzienne bilety na wstęp do „Laguny”- mały jest zadowolony. W połowie turnusu dostajemy bilety na koncert fortepianowy p.Piotra Palecznego- oczywiście Chopin.

..prawdziwa kobieta.., Zbyszek Mat
..prawdziwa kobieta.., Zbyszek Mat

Ale są i minusy. Może nie tak wielkie i nie wszystkie można usunąć. A więc „łazienki” i zabiegi znajdują się na zewnątrz. W miesiącach ciepłych to nawet przyjemne, ale w tych zimniejszych trochę mniej. Obsługa zabiegów różna ,ale jak w miesiącu i roku Chopina w czasie zabiegów z tranzystorka terapeuty leci” łubu dubu” a nie „Chopin” lub muzyka relaksacyjna , to coś nie tak. Dobrze, że w Parku Zdrojowym i w Pijalni czuje się atmosferę kurortu.

Czasy się zmieniły i to już nie stukot kopyt końskich przejeżdżającej dorożki, ale od godziny 6 rano ryk podjeżdżających autokarów wycieczkowych, bo pod Polonią zrobiono centralny punkt zbiórek wycieczkowiczów. Bywało nieraz po kilkanaście autokarów a jeżeli mieszka się na pierwszym piętrze i przy otwartych oknach w ciepły letni poranek jest to trochę denerwujące.

..ale co on tam szuka?, Zbyszek Mat
..ale co on tam szuka?, Zbyszek Mat

Ale czy Polak nie może trochę ponarzekać?

Ogólnie jesteśmy zadowoleni z pobytu w Polonii i możemy ją polecić. Kudowę-naszą bazę wypadkową pokazuję na kilku zdjęciach.

 i szczęście na twarzy.., Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat

Dziękuję wszystkim Krajtroterom, których opinie czytałem w roku 2010 przed podjęciem decyzji o wyborze miejsca pobytu w ubiegłym roku i szczególne podziękowanie chciałbym złożyć p.Monice z Trzebini i p.Annie z Gliwic, których podróże pomagają mi w przygotowani następnych moich wypraw na jesień i wiosnę.

Pozdrawiam Wszystkich Krajtroterów.

, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
OOO..Penderecki, Zbyszek Mat
.e,nie to prześliczny basista Gucio-Pucio, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
..cudowna harfa..., Zbyszek Mat
..no tak, to przecież Rok Chopinowski.., Zbyszek Mat
...nic nie zastąpi babci , Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
..a to potwierdza altana miłości, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
..alejkami po Parku Zdrojowym.., Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
..i pomnik Stanisława Moniuszki, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
...odwiert wody mineralnej - pijalnia w parku, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
..góral..., Zbyszek Mat
 i góralka.., Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
.dziadziuś na kawce a ja w szachy.., Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
..ja tu zapewniam catering.., Zbyszek Mat
..widok na Polonię od strony pijalni.., Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
..chyba ich wszystkich nie nakarmię.., Zbyszek Mat
Pijalnia Zdrojowa, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
..Zameczek i.., Zbyszek Mat
..Polonia nocą., Zbyszek Mat

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Zbyszek Mat
30 czerwiec 2011 15:10

 

Kotlina Kłodzka, tak jak i wiele ciekawych regionów ma swoje miejsca znane, piękne i warte zobaczenia.  A Kudowa to dobre miejsce do jednodniowych wypraw turystycznych z dziećmi i dorosłych nie zależnie od wieku.. Kilka z tych wycieczek opisałem na „Polskich Szlakach „. Jest to dobra forma podzielenia się wspomnieniami i zachęcenia do odwiedzenia ciekawych miejsc. Zachęcam do opisywania swoich wspomnień z wypraw, tych obecnych i tych przeszłych. Razem tworzymy „archiwum informacji „ o tych miejscach „, a za każdym miejscem zawsze stoi człowiek, historia i tajemnicza przyroda. Dzisiaj podążamy często tymi samymi drogami, mijając się i nic o sobie nie wiedząc.  Być może jutro przy pomocy  P. Anny – twórcy „Polskich Szlaków „ poznamy się z daleka po odznace, plakietce „Krajtrotera z Polskich Szlaków „, wymienimy parę słów lub po prostu pozdrowimy się machnięciem ręki. Do zobaczenia i spotkania na Polskich Szlakach.

Zbyszek Mat

mokunka
30 czerwiec 2011 10:04

Widze, ze podążaliśmy podobnymi szlakami Kotliny Kłodzkiej.O Kudowie mogłabym dodac, ze wart odwiedzic kaplicę czaszek w Kudowie-Czermna , tak również ciekawe gospodarstwo agroturystyczne(mozna uczestniczyć w lekcji garncarstwa, degustować chleb na zakwasie).

W centrum Kudowy piękna pijalnia wód mineralnych (wody niestety płatne!), w przepięknym parku zdrojowym(na fotce) .Dla mnie bardzo ciekawe okazało się Muzeum Rzemiasł Dawnych, które prowadzą pasjonaci, mogący godzinami opowiadac o ginących zawodach i demonstrować  setki rekwizytów. Jeśli ktoś jest z dziećmi to warto odwiedzić Muzeum Zabawek oraz Muzeum Żaby; rekwizyty tam zgromadzone moga zaskoczyc niejednego!

Ostatnio edytowany: 2011-06-30 10:14

Ostatnio edytowany: 2011-06-30 10:18

Ostatnio edytowany: 2011-06-30 15:48

monika
06 maj 2011 13:34

Drogi Zbyszku !

Piękny opis wyprawy do Kudowy . Ciekawie się ją czyta . Równie ciekawe zdjęcia. Pozdrawiam Monika B.

Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021