Teraz troche informacji:
Półwysep Helski powstał w wyniku oddziaływania prądu południowo bałtyckiego biegnącego z zachodu na wschód.
Prąd ten spowodował powstanie wysp, które z czasem przekształciły się w półwysep. Większość półwyspu zajmowały ruchome piaski, tworzące rozległe wydmy. Historia półwyspu i Jastarni liczy ponad dwa tysiąclecia. Po raz pierwszy Jastarnia jako osada pojawia się w spisie podatkowym w 1595 r. W 1825 r. rząd pruski rozpoczął realizację planu utrwalenia i zalesienia wydm kształtujących półwysep. Na ziemi tej ludzie żyją od wieków.
Na początku XX w. na półwysep zaczęli przybywać letnicy. Zauroczeni kaszubską społecznością, pięknem przyrody oraz bliskością Małego i Dużego Morza zaczęli się tu osadzać i budować obecną społeczność półwyspu. Półwysep, to jak statek na morzu, którego lufa zakotwiczona jest na lądzie, a Jastarnia na śródokręciu, przyjmuje wiatry ze wszystkich stron świata. Miejscowość ta ukształtowała się z dwóch wiosek - Boru, który był pod zarządem Wolnego Miasta Gdańska i Jastarni będącej w zarządzie Starostwa Puckiego. Jastarnia jest wyrazem trudu jej mieszkańców i piękna otaczającej przyrody.
Kalendarium - Jastarnia
1378 r - przywilej krzyżacki dla miasta Helu wymienia nazwę Osternäs utożsamianą z Jastarnią.
1526 r - po przekazaniu przez króla Zygmunta I Helu i części Mierzei Helskiej Gdańskowi, dokonano podziału na Jastarnię Pucką, która pozostała przy katolicyzmie i Jastarnią Gdańską - zwaną Borem, której mieszkańcy przyjęli protestantyzm.
1570 r - w dokumentach pojawiła się nazwa Zesterna.
1627 r - inwentarz z tego roku wzmiankuje istnienie wsi Hestarnia.
1678 r - po raz pierwszy pojawiła się nazwa Jastarnia. Dokument wymienia nazwiska mieszkańców ( Kunkol, Białk, Droszka, Selin, Buda, Swinka - ogółem 81 osób z żonami i dziećmi.
1755 r - Urszula Przebendowska starościna pucka - ufundowała drewnianą kaplicę i założyła szkółkę.
1836 r - oddanie do użytku wiernych drewnianego kościoła.
1922 r - wybudowanie linii kolejowej Puck - Hel.
1926 - 1930 r - budowa portu rybackiego.
1932 r - z inicjatywy księdza P. Stefańskiego wzniesiono nowy kościół.
1950 r - na wydmie ustawiono (na miejsce poprzedniej z 1932 roku) latarnię morską.
1973 r - uzyskanie przez Jastarnię praw miejskich.
1979 r - wpisanie Jastarni do rejestru zabytkowych miejsc objętych ochroną konserwatorską.
W 2008 r. Jastarnia obchodzi 35-lecie nadania Praw Miejskich.
Warto odwiedzić:
KOŚCIÓŁ P.W. NAWIEDZENIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
Kościół znajduje się w samym centrum Jastarni. Wewnątrz kościoła na uwagę zasługuje charakterystyczna dla Kaszubów polichromia o barwach biało-niebiesko-seledynowych. Turystów zadziwia przede wszystkim specyficzne wyposażenie kościoła w motywy morskie i rybackie. Charakter morski jest widoczny szczególnie na ambonie wykonanej w kształcie łodzi rybackiej, płynącej po wzburzonym morzu. Fale wydają się być prawdziwe, aż chce się zanurzyć w nich rękę. Znajdujące się w kościele witraże przedstawiają sceny z życia Matki Bożej. Do całości wystroju nawiązują drzwi wejściowe, z mosiężnymi płaskorzeźbami o motywach morskich. Nad wejściem znajduje się busola wykonana z metaloplastyki. Przy jednej ze ścian świątyni ustawiono miniaturową łódź, w której w szklanej gablocie znajduje się kopia figurki Matki Boskiej Swarzewskiej.
CHATA RYBACKA
Zbudowana w 1881 roku z wykorzystaniem jako budulca wyrzuconych przez morze pozostałości rozbitych okrętów. Wyposażenie z XIX w. Najstarsze sprzęty rybackie pochodzą z XV w.
MUZEUM POD STRZECHĄ
Prywatne muzeum, które powstało dzięki zamiłowaniu do historii narodowej ziemi kaszubskiej Juliusza Strucka. W tym samym budynku znajduje się warsztat szkutniczy prowadzony od pokoleń przez rodzinę Strucków.
ZBIORY RYBACKIE W BOSMANACIE PORTU
Dwie, cieszące się dużym zainteresowaniem turystów sale wystawiennicze z unikatowym sprzętem rybackim zebranym przez bosmana Jana Wysockiego.
SKANSEN FORTYFIKACJI
Cztery ciężkie schrony bojowe o kryptonimach "SARAGOSSA", "SOKÓŁ", "SABAŁA", i "SĘP" - pozostałości fortyfikacji zbudowanych w 1939 r., które przedzielając w poprzek Mierzeję Helską (między Jastarnią i Kuźnicą) zamykały w ten sposób dostęp do półwyspu od strony lądu.
JASTARNIA PORT
Malowniczym miejscem w Jastarni jest port rybacki powstały z 1928 roku. W części wschodniej znajduje się ośrodek żeglarstwa sportowego i baza płetwonurków, część zachodnia wykorzystana jest przez łodzie i kutry rybackie oraz statki żeglugi przybrzeżnej.
JASTARNIA LATARNIA MORSKA - ma kształt stalowego walca pomalowanego w białe i czerwone pasy. Ustawiona na betonowym cokole mierzy 13,3 metra. Latarnia jest sterowana automatycznie i ma zasięg 10 mil morskich. Niestety nie jest udostępniona dla zwiedzających.






