, monika
, monika

Wojsławice - Cudne Arbotreum .

Komentarze 1
2011-03-31

" ... Kopice siana na łąkach

Gdzieś w głębi lśnią wierchów graby -

, monika
, monika

Słońce się rozzuchwala ,

Iskrzące skarby ... " Jan Kasprowicz .

, monika
, monika

Wojsławice to przepiękne miejsce , pełne kwiatów , rododendronów , azalii . Szumią tam cisy , stare dęby . Słyszałam szum wody . Spacerując wśród tych starych dębów , zobaczyłam kilka stawów , a na nich lilie wodne . Przy alejkach stoją ławeczki na których można usiąść posłuchać spiewu ptaków . To arbotreum powstawało etapami . Zaczął je tworzyć Fritz von Opeichaim . Kupił on zaniedbany majątek " Wojsławice " w II poł.XIX w . Na zrębach zniszczonego parku dworskiego , zaczął tworzyć podwaliny dzisiejszego arbotreum . Prace nad Arbotreum po śmierci Fritza von Opeichaima kontynuował jego syn Arno .Wojsławice leżą bardzo blisko Niemczy . To naprawdę cudowne miejsce , pełne ciszy i takiego magicznego spokoju . Przechadzajac się po nim przyglądałam się różnym drzewom tam rosnącym : dębom, cisom ...

Wspaniale się spaceruje po tym parku . Druga wojna światowa nie zniszczyła tego pięknego miejsca . Po wojnie jeszcze intensywniej zaczęło się rozwijać . To był mój kolejny pobyt w tym miejscu .

, monika
, monika

Swoim patronatem objęła je Akademia Rolnicza we Wrocławiu i ten patronat trwa do dziś . Mimo , że Arbotreum zostało wpisane do rejestru zabytków kultury w (1983r).

Warto je odwiedzić choć pewnie w Polsce jest ich wiele . Dla mnie Arbotreum w Wojsławicach jest w pewien sposób unikalne .

, monika
, monika

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Magdalena
21 maj 2011 19:24

widzę kolejne cudne ogrody ...

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Wojsławice

Wojsławice

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022