, monika
, monika

Pieskowa Skała - Barokowy Zamek Jurajski

Komentarze 0
2011-03-17

" Każde pokolenie ulepszało

swój dom w imię własnych ideałów

, monika
, monika

za które następne pokolenia , generacje

musiały nieraz wiele płacić ... " Jalu Kurek

, monika
, monika

Pieskowa Skała to wspaniały przykład zamku na Jurze . Fundatorem tej pięknej budowli był Kazimierz Wielki , a może jego ojciec Władysław Łokietek . Patrząc z dołu wydaje się jak by szybował w chmurach . Podchodząc bliżej widzimy , że stoi na wapiennej wyniosłej skale . To co dziś ogladamy powstało z inicjatywy Piotra Szafrańca . Jego ród przyczynił się do tego , że z gotyckiej warowni powstała wspaniała renesansowa rezydencja . Gdy umiera ostatni z Szafrańców ta piękna i unikatowa budowla przechodzi z rąk do rąk . Jej właścicielami byli nawet Zebrzydowscy . Niestety Potop Szwedzki nieobszedł się dobrze z tym cudownym zamkiem. Wojska Szwedzkie poważnie ją uszkodziły i dokonały szeregu zniszczeń . Kolejne wieki , także były dla tego zamku bardzo niekorzystne . Trawiły go liczne pożary . Dopiero tak naprawdę od ruiny uratował tą piękną budowlę Adolf Dygasiński . Jego spółka wykupiła bardzo zniszczony zabytek . Tylko to uratowało zamek przed całkowitą ruiną .

Zatrzymuję się u stóp zamku i żwirową alejką kieruję się do niego . Nademną szumią drzewa . Idę wzdłuż muru obronnego . Przechodzę przez budynek bramny . Wchodząc na dziedziniec przyglądam się arkadowym krużgankom . Kolumienki na krużgankach zakończone są korynckimi kapitelami , a między nimi kartusze herbowe dawnych właścicieli . Wchodzę do zamku zachwycam się pięknymi sztukateriami czy złoceniami ram obrazów . Zamykam oczy i wyobrażam sobie odbywające się tu kiedyś bale przyjęcia czy rauty . Nie ma tu zawielu sprzętów z tamtej epoki , ale to co zostało daje wiele do myślenia .

, monika
, monika
, monika

Z okien zamkowych podziwiałam wspaniałą Dolinę Prądnika. Z chęcią wróciłabym tu jeszcze raz . Może kiedyś wrócę .

, monika
, monika

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Pieskowa Skała

Pieskowa Skała

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021