Brama w Nysie
Brama w Nysie

Nysa, Głuchołazy, Prudnik i Czechy

Komentarze 5
2011-02-11

Taka wycieczka wypoczynkowo-turystyczna, z okazji 30-tki mojego męża 🙂

Zaczęliśmy od Nysy, wcześniej tam nie byłam, a słyszałam, że to ładne miasteczko. Niestety przywitał nas deszcz, ale nie daliśmy za wygraną i w końcu się nieco rozpogodziło.

Nysa
Nysa

Zrobilismy sobie dłuuuugi spacerek, od Wieży Bramy Wrocławskiej, w kierunku Studni i pięknej katedry nyskiej, poprzez Rynek ku kościołowi Św. Wniebowzięcia (kompleks jezuicki z seminarium i gimnazjum).

Dalej, ponownie poprzez Rynek, zatrzymujemy się na chwilkę przy Fontannie Trytona, by zmierzać dalej do Parku i Fortyfikacji. Po drodze mijamy jeszcze okazałą bazylikę p.w. Św. piotra i Pawła, nazywaną "perłą śląskiego baroku".

Katedra Nyska
Katedra Nyska

Do pierwszego elementu nyskiej Twierdzy trzeba trochę podreptać. Ale w końcu stajemy przed Wodnym Fortem, nad rzeką Nysą. Dalej podążamy Parkiem, jednak nie udało nam się udnaleźć wszystkich kolejnych fortyfikacji, nawet pytając rodowitych mieszkańców. Ostatecznie trafiliśmy do głównej fortyfikacji - Bastionu Św. Jadwigi, pięknie odnowionym, w którym powstała m.in. Informacja Turystyczna oraz Muzeum Minerałów Malachit. Po drodze minęliśmy jeszcze Wieżę Bramy Ziębickiej.

Stąd 2 kroki na Rynek i dalej ku Wieży Wrocławskiej. Tu zatoczyliśmy koło i zakończyliśmy spacer po Nysie.

Z Nysy ruszyliśmy do Głuchołaz, które nieco mnie rozczarowały, wyobrażałam sobie je trochę piękniejsze i bardziej turystyczne, a tu echo. Trochę zapomniana miejscowość, odpadające elewacje, zdewastowane budynki i Rynek jakby z minionej epoki. Mimo wszystko zabudowa ciekawa, niemal na Rynku stoi okazały kościół Św. Wawrzyńca, a niedaleko za nim widoczne są fragmenty dawnych murów miejskich. W przeciwnym kierunku od Rynku zobaczyć można Wieżę Bramy Górnej oraz Kościół Gimnazjalny Św. Franciszka z Asyżu.

Po późnym obiadku udaliśmy się do Hoteliku, krótki rekonesans, bilard, ice hockey i oczekiwane jaccuzi...

katedra w nysie
katedra w nysie

Rano wstaliśmy skoro świt i wyszliśmy na spacerek po pięknym Parku Zdrojowym, to akurat miejsce zaskoczyło mnie na plus 🙂 Przywitało nas słoneczko i spory mróz. Po śniadanku spakowaliśmy się i w dalszą drogę.

Zaczęliśmy od czeskich miejscowości - Złote Hory, Mikulovice i Jeseniki. Wszystkie ładne i zadbane, ale o tym gdzie indziej. Potem jeszcze postanowiliśmy odwiedzić polski Prudnik. I dobrze, bo to bardzo ładne miasteczko, z pięknym Rynkiem i ciekawą, zadbaną zabudową historyczną.

Wnętrze Katedry nyskiej
Wnętrze Katedry nyskiej

Choć mróz dawał się we znaki i ręce mi odmarzały, nie mogłam oprzeć się urokowi tych budowli i aparat był w ciągłym użytku 🙂 Kościół Św. Piotra i Pawła z klasztorem Bonifratrów, Wieża Woka (zamkowa), Ratusz, kamienice, Posągi, fontanny, Wieża Bramy Dolnej, kościół Św. Michała Archanioła oraz Muzeum. Tyle zdołaliśmy zobaczyć w obrębie Starego Miasta. Rynek prudnicki przywiódł mi na myśl główny plac Świdnicy - Ratusz pośrodku a w narożach Rynku fontanny. Bardzo ciekawe rozwiązanie architektoniczne.

Podjechaliśmy jeszcze do Sanktuarium Św. Józefa w Prudniku-Lesie, z Grotą Lurdzką i klasztorem Franciszkanów. W tym to właśnie miejscu więziony był kardynał Stefan Wyszyński. Gdy zobaczyłam to miejce, przypomniało mi się, że kiedyś byłam tu na wycieczce w czasach szkoły średniej.

Kościół Św. Jakuba i Św. Agnieszki w Nysie

Zmarznięci wróciliśmy do auta i do domu... 🙂

Piękna Studnia w Nysie
Rynek w Nysie
Kościół Wniebowzięcia w Nysie
Fontanna Trytona w Nysie
Kościół Św. Piotra i Pawła w Nysie
Fort Wodny w Nysie
Twierdza Nyska
Muzeum Malachit w Nysie
Bastion Św. Jadwigi w Nysie
IT w Nysie
Głuchołazy
Kościól Św. Wawrzyńca w Głuchołazach
Kościół w Głuchołazach
Mury miejskie w Głuchołazach
Wieża Bramy Górnej w Głuchołazach
Kościół Św. Franciszka w Głuchołazach
Park Zdrojowy w Głuchołazach
Głuchołazy Zdrój
krzyż
Zlote Hory - Czechy
Mikulovice - Czechy
Jeseniki
Rynek w Jesenikach
Ratusz w Prudniku
Rynek w Prudniku
Klasztor Bonifratrów w Prudniku
Wieza Zamkowa - Wieża Woka w Prudniku
Prudnik
Wieża Bramy Dolnej w Prudniku
Kościół Michała Archanioła w Prudniku
Muzeum w Prudniku
Prudnik - Las
Grota Lurdzka w Prudniku
Sanktuarium Sw. Józefa w Prudniku_Lesie

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Monia-80
18 sierpień 2017 15:37

ciekawe strony na połuniu

Joanna
12 marzec 2015 12:09

Dopiero później zobaczyłam, z którego to roku.. 😉
Ale.. zostanie dla pokoleń 😉 

Nysa może mała... ale jest co zwiedzać 😉 

Anna Piernikarczyk
12 marzec 2015 11:41

Joasiu dzięki 🙂 To nasza stara wycieczka do Nysy, już byliśmy tam ponownie rok temu i też poznaliśmy forty, w ogóle Nysa to bardzo ciekawe miasto 🙂

mokunka
12 marzec 2015 11:39

Joanno bardzo fajnie pozwiedzałaś ! Zabytki w Nysie i okolicy są wyjątkowo ciekawe, zwłaszcza nyskie forty. 

    Mnie najbardziej zainteresował Fort Wodny, w parku wśród niewilkich rzeczek( potoków) i kanałów. Bylam tam w czasie wakacji, ze 3 lata temu. Bardzo interesujące, historyczne miejsce wśród zieleni .

pozdrawiam 🙂

Ostatnio edytowany: 2015-03-12 11:42

Joanna
12 marzec 2015 10:30

Jeśli chodzi o więcej fortyfikacji to na przyszlość gdybyście znowu zawitali do Nysy to tutaj wstawie link do Nyskich fortyfikacji: 

http://www.twierdzanysa.com/index.php?option=com_content&task=view&id=61&Itemid=8

Ja najbardziej polecam:
Fort I,
Fort II,
Fort Prusy - przy którym jest też wieża ciśnień ,
Fort Wodny- niedaleko fortu wodnego była tama wojskowa.. ale teraz ją remontują i nie wiem czy nadal jest czy ja zniszczyli. 

🙂 

Wycieczka na mapie

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 66 000 obserwujących, na Instagramie 16 500, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 3 500 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022