Złotów

2, Michał Brakowski

 

Złotów na „starej widokówce”

3, Michał Brakowski
3, Michał Brakowski

 

 Witajcie wszyscy podróżnicy.

4, Michał Brakowski
4, Michał Brakowski

Dziś Wam przedstawię bardzo krótką wycieczkę po Złotowie. Tak w zasadzie to tylko spacer w koło Placu Paderewskiego w Złotowie (fot. 15). Wycieczka trwała ok. 1 godziny.

 

5, Michał Brakowski
6, Michał Brakowski
7, Michał Brakowski

Dojazd do Złotowa

 

8, Michał Brakowski
8, Michał Brakowski

Wyjechaliśmy ok. godz. 9:00 z Nakła dzień piękny słoneczny ale mroźny było około -10 st C. Trasa prosta przez Wyżysk na miejsce dotarliśmy po godzinie 10:00.

 

9, Michał Brakowski
9, Michał Brakowski

Spacer

 

10, Michał Brakowski
11, Michał Brakowski
12, Michał Brakowski

Żona poszła na spotkanie, ja poszedłem w miasto. Zacząłem od obejścia Placu Paderewskiego. Miasto zachwyca dużą liczbą starych budynków, o ciekawej architekturze (fot. 13 chyba dawna poczta). Najbardziej w oczy rzucają się budynki budowane w technice muru pruskiego (fot, 8-11). Można też spotkać połączenia nowoczesnego stylu ze starym zabytkiem (fot 3-5).

 

13, Michał Brakowski
13, Michał Brakowski

Ciasno

 

14, Michał Brakowski
14, Michał Brakowski

Większość uliczek, którymi spacerowałem jest bardzo wąska (fot7, 14) nadaje to im niepowtarzalnego charakteru i uroku. Widać też, że czas ich nie oszczędzał, na każdym kroku widać brakujące budynki, dostawiane do starych „nowe”. Budowane w czasach gdy o architekturze miasta decydowali „Sekretarze”.  

 

15, Michał Brakowski
16, Michał Brakowski
17, Michał Brakowski

Odnowione miasto

 

18, Michał Brakowski
18, Michał Brakowski

Obecnie sytuacja się zmieniła większość fasad jest odnowiona (fot. 15) jednak gdy zajrzy się głębiej już tak różowo nie wygląda, nadal sporo kamienic wymaga remontów. Ulice są wyremontowane, są też drogi dla rowerów choć spod śniegu to nie bardzo było je widać. Tak oto zakończyłem króciutki jak dla mnie spacer po Złotowie ale żona skończyła spotkanie i czas wracać do domu.

 

1, Michał Brakowski
1, Michał Brakowski

Powrót

 

, Michał Brakowski
, Michał Brakowski

W drodze powrotnej obrałem kurs mało uczęszczaną trasą jednak trasa okazała się tak słabo oznakowana, że zabłądziliśmy i wylądowaliśmy na końcu świata, po prostu droga nam się skończyła. Po szybkim rozeznaniu na mapie wróciliśmy na trasę bardziej znana i uczęszczaną. Tak oto szczęśliwie po raz kolejny dotarliśmy do domu

 

Pozdrawiam wszystkich i do zobaczenia gdzieś na szlaku.

Komentarze 1
2011-02-25
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

mokunka
17 lipiec 2011 10:24

Fajnie i ciekawie opisane,pozdrawiam🙂

Zwiedzone atrakcje

Muzeum Ziemi Złotowskiej

Muzeum Ziemi Złotowskiej

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024