Zagłosuj na Top Atrakcje 2021! To już ostatni tydzień!
W drodze na Baranią Górę, Tadeusz Walkowicz
W drodze na Baranią Górę, Tadeusz Walkowicz

Wisła - Sylwester 2010r

Komentarze 0
2010-12-30

Wisła to górska miejscowość w Beskidzie Śląskim. Centrum Wisły położone jest na wysokości 430 m n.p.m. Dolinę, w której leży miasto, otaczają malownicze góry Beskidu Śląskiego. Wisła to miasto leżące u źródeł największej polskiej rzeki. Ze źródeł na Baraniej Górze wypływają potoki Czarna i Biała Wisełka, które po połączeniu się i przyjęciu wód potoku Malinka tworzą rzekę Wisłę. Na terenie doliny Wisła Czarne, poniżej historycznego połączenia Czarnej i Białej Wisełki w latach 1967 – 1973 zbudowano zaporę wodną. Zbiornik Czerniański magazynuje wodę pitną oraz pełni rolę przeciwpowodziową. Jego maksymalna pojemność to 5,06 mln m3, a powierzchnia – ok.40 ha. Wisła to również miejscowość niezwykle ciekawa pod względem religijnym. Do końca XIX stulecia wieś zamieszkiwali prawie wyłącznie górale wyznający luteranizm. Obecnie działają tu wierni 13 różnych kościołów i związków wyznaniowych, przede wszystkim protestanckich. Wierni Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego stanowią ok. 50% społeczności, Kościoła Rzymsko – Katolickiego – ok.30%. Resztę stanowią mniej popularne konfesje, m.in. Świadkowie Jehowy, Baptyści, Zielonoświątkowcy, Adwentyści Dnia Siódmego. Na terenie miasta znajduje się 5 kościołów ewangelickich, 5 kościołów katolickich i 4 świątynie innych wyznań.

Barania Góra (1220 m n.p.m.) to drugie po Skrzycznem najwyższe wzniesienie Beskidu Śląskiego. Na jego stokach utworzono rezerwat przyrody ochraniający źródła Wisły.

Wieża widokowa na Baraniej Górze, Tadeusz Walkowicz
Wieża widokowa na Baraniej Górze, Tadeusz Walkowicz
Wieża widokowa na Baraniej Górze, Tadeusz Walkowicz
Czarny szlak do Czarnego, Tadeusz Walkowicz
Sylwester w Wiśle, Tadeusz Walkowicz
W drodze na Baranią Górę, Tadeusz Walkowicz
Wisła - Sylwester 2010r, Tadeusz Walkowicz

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Barania Góra

Barania Góra

Wisła - Sylwester

Wisła - Sylwester

Równica

Równica

Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021