Mur obronny
Mur obronny

Głubczyce

Komentarze 3
2011-02-13

W niedzielne popołudnie wybraliśmy sie na spacer do Głubczyc, niewielkiego miasteczka powiatowego w województwie opolskim. Samochód zaparkowaliśmy w rejonie poczty i stamtąd ruszyliśmy na poszukiwania fragmętów murów obronnych miasta. Pierwsze fragmęty wraz z basztą (zachowana w całkiem niezłym stanie) ukazały nam się praktycznie po wyjściu z samochodu. Kawałeczek dalej, idąc wzdłóż niewielkiego parku znaleźmy kolejny odcinek - również z basztą. Łącznie udało nam się odnaleść 4 baszty, z czego wg. informacji o mieście powinno być ich 9. Mur wokół Głóbczyc pochodzi z wczesnego średniowiecza i posiadał 22 baszty oraz 3 wieże bramne. Dodatkowo otoczony był fofa, po której nie zachował się żaden ślad. Budowla ta miała 5-6 metrów wysokości oraz 2-3 metrów szerokości. Otaczała teren około 16 hektarów, na którym znajdowało się ponad 200 domów.Kolejnym odwiedzonym miejscem był Ratusz. Budowla ta przed II wojną światową należała do najpiękniejszych tego typu obiektów na Śląsku. Został zbudowany w 1570 roku i kilkakrotnie był przebudowywany, z czego ostani raz przez Niemców w 1936 roku. W marcu 1945r. został doszczętnie zniszczony. Spadła na niego rosyjska bomba, której wybuch zniszczył dach i stropy. Obecnie, kilka lat temu Ratusz przeszedł odbudowę i renowację. Znajduje się w nim biblioteka oraz Muzeum Ziemi Głubczyckiej.

Mur obronny
Mur obronny

Stamtąd udaliśmy się do Kościoła Narodzenia Najświętszej Marii Panny, który jest jednym z najstarszych kościołów gotyckich w Polsce. Wzmiwankowany był już w kronikach z 1257r. Z tego też okresu pochodzą 3 wczesnogotyckie portale: główny, południowy i północny. Najciekawsza część kościoła jest w środku. Wystrój pochodzi z 2 połowy XIX w. i początków XX wieku.Ostatnim, odwiedzonym miejscem jest Park w Głubczycach, w którym znajdują się 2 piekne fontanny (niestety w lutym nie działające). Jena jest to fontanna ze zwierzętami, a druga w formie pomnika, postawiona ku czci Johannesa Rainelta - poety ze Śląska piszącego gwarą.

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Adam Prończuk
18 luty 2011 12:49
Dołączam się do słów Moniki. Pozdrowienia
Arkadiusz Musielak
17 luty 2011 20:01
Dziękuje.
monika
17 luty 2011 16:36
Piękny opis Głubczyc , zdjęcia cudowne jak na tę porę roku .

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021