Nowy Sącz ruiny zamku, monika
Nowy Sącz ruiny zamku, monika

Nowy Sącz

Komentarze 3
2011-01-14

Nowy Sącz - to piękne miasto leży w cudownej kotlinie Sądeckiej, u styku Dunajca i Kamienicy. Założone osiem wieków temu przez króla czeskiego Wacława . Potem przekazane przez niego wewładanie biskupom krakowskim. Jednak król nadal miał swój udział w dochodach. Nowy Sącz założono na prawie magdeburskim. Miasto miało wiele królewskich przywilejów m.in: bicia monety czy poboru ceł. Miało także swój zamek . Słuzył nie tylko jako mieszkanie dla starosty, ale także jako sala sądowa. Już sobie wyobrażam jak musiał wyglądać za czasów Kazimierza Wielkiego. Król ten zbudował zamek na miejscu istniejącego wcześniej drewnianego grodu. Kolejni monarchowie rozbudowywali go. Zamykam oczy i wyobrażam sobie , że stoje w dawnych komnatach zamkowych . Przyglądam się wydawanym tam sądom. Do czasu pożaru miasto rozwijało się znakomicie. Pożar pokrzyżował szyki włodarzom. Jednak szybko je odbudowano . Nawet przelewający się przez Polskę Potop Szwedzki , niespowodował większych strat. Nawet zamek przetrwał. Dopiero pod koniec II wojny światowej z niewiadomych do dziś przyczyn Armia Czerwona wysadziła go w powietrze. Spaceruję uliczkami miasta, przyglądam się unikatowym kamieniczkom. Swoje kroki kieruję do kościoła p.w. św. Małgorzaty. Ta piękna świątynia jest bardzo ściśle związana z Nowym Sączem. Powstała z inicjatywy króla czeskiego - Wacława . Często przebudowywana . Obecnie w stylu wczesnego baroku. Wchodzę do środka zapiera dech w piersiach. Z niemym zachwytem patrzę na cudowne rzeźby. Nad ołtarzem głównym jest wspaniała scena " Zwiastowania " . Kościół p.w. św. Małgorzaty to obecnie bazylika . W niej na bocznym ołtarzu jest obraz " Przemienienie Pańskie ". W zadumie chodzę po świątyni ,przyglądając się wspaniałym ołtarzom bocznym. Na jednym z nich zobaczyłam piękny posąg M.B z Dzieciątkiem w Promienistej Chwale , a obok niej Św. Wojciech i Św. Stanisław. Pełno tam wot dzienkczynnych. Przystają przed Pietą. Wychodzę ze świątyni oczarowana nią. Mijam inne unikatowe świątynie. Ostatnim przezemnie odwiedzonym zabytkiem jest dawna synagoga żydowska . Obecnie Galeria - Muzeum , przedstawione są w niej dawne ornaty , a także stroje modlitewne żydów . Jest tam takze żydowski świecznik - Menora.

, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
Nowy Sącz, monika
, monika
Nowy Sącz, monika

Komentarze

Zostaw swój komentarz

monika
14 styczeń 2011 18:31
Dziękuję , to rzeczywiście ciekawe miasto.
Mariusz Wiśniewski
14 styczeń 2011 17:52
Fajna wycieczka, ciekawe zdjęcia. Zastanawiam się dlaczego do tej pory nie zwiedziłem tego miasta.Tak jakoś wyszło.
Adam Prończuk
14 styczeń 2011 14:34
Przyjemnie się czyta opis Nowego Sącza.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022