Malinowska Skała

, Marek Weber
Po zostawieniu naszego pojazdu na parkingu przy przystanku PKS Szczyrk Kolejka, udajemy się na dolną stację kolejki linowej na Skrzyczne, gdzie po wykupieniu biletów wyjeżdżamy na szczyt Skrzyczne 1257m.n.p.m. Ze szczytu pięknie widać okoliczne pasma górskie, a przy ładnej pogodzie - nawet Tatry. Na szczycie Skrzycznego znajduje się schronisko PTTK, niewielki taras widokowy, górna stacja kolejki linowej i Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy z biało-czerwonym masztem.
Od tego momentu rozpoczynamy naszą wędrówkę zielonym szlakiem w kierunku Malinowskiej Skały. Droga ze Skrzycznego nie jest stroma, ale kamienista. Pierwszy, krótki odcinek przez las i wychodzimy na otwartą przestrzeń. W trakcie łagodnego podejścia na Małe Skrzyczne 1211m.n.p.m. oraz z jego szczytu.możemy podziwiać przepiękne widoki.
Po około 25 minutach docieramy na Kopę Skrzyczeńską 1189m.n.p.m., gdzie wchodzimy w las. Szlak początkowo prowadzi nas w dół, aby następnie rozpocząć dosyć strome i bardzo kamieniste podejście na Malinowską Skałę, gdzie pod samym szczytem góry znajdują się wspaniałe skałki.
Na szczycie Malinowskiej Skały 1152m.n.p.m. zmieniamy zielony szlak, który prowadzi w lewo i biegnie dalej na Baranią Górę, a my kontynuujemy naszą wędrówkę szlakiem czerwonym, prowadzącym do Przełęczy Salmopolskiej. Idziemy prosto przez las, gdzie później skręcamy w prawo i rozpoczynamy zejście niezalesionym stokiem góry. Wędrówkę uprzyjemnia nam wspaniały widok na odległe pasma Beskidów.
Docieramy do przełęczy pod szczytem Malinów, skąd widać Stożek Wielki i Kiczory, a także inne, niższe góry w okolicach Wisły. Teraz czeka nas dosyć strome i męczące podejście na Malinów. Tuż pod szczytem, w miejscu, w którym kończy się las - jest biała strzałka na drzewie - można na moment odbić w lewo, gdzie kilkadziesiąt metrów dalej znajduje się niewielka jaskinia, którą warto zobaczyć przynajmniej z zewnątrz.
Po powrocie na szlak, pokonujemy ostatni fragment podejścia i stajemy na szczycie Malinów 1117m.n.p.m., z którego roztacza się malownicza panorama na pasmo Czantorii Wielkiej i Stożka, oraz na liczne, niekiedy bardzo odległe szczyty i pasma górskie. Malinów stanowi jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w okolicach Szczyrku.
Z Malinowa dalej schodzimy czerwonym szlakiem, a trasa jest pełna wspaniałych widoków. Po około 25 minutach dochodzimy do Przełęczy Salmopolskiej, zwanej także Białym Krzyżem - od białego krzyża który tam stoi.
Szlakiem czerwonym wyruszamy dalej z przełęczy w kierunku Grabowej. Mijamy szczyt, a tuż nad przełęczą szlak obniża się nieznacznie i biegnie grzbietową ścieżką wśród polanek i zagajników. Gdy zaczyna się ponownie wznosić, mija porośnięty rzadkim lasem szczyt Grabowej 905m.n.p.m. Z Grabowej czerwony szlak łagodnie schodzi dróżką w kierunku polany z zagrodami góralskimi na stromym stoku. Stąd roztacza się widok na otoczenie Przełęczy Salmopolskiej i serpentyny drogi wiodącej do przełęczy. Szlak nasz dochodzi teraz niezbyt stromym podejściem na szczyt Kotarza 965m.n.p.m. W lesie po lewej mijamy złomiska skalne, a po krótkim zejściu z Kotarza podążamy dalej w kierunku kolejnego szczytu Hyrca 929m.n.p.m, mijamy po drodze niewielkie polanki z szopami pasterskimi, skąd roztacza się widok na majestatyczną kopułę Skrzycznego. Schodząc z Hyrca opuszczamy nasz czerwony szlak i przechodząc pomiędzy szopkami pasterskimi schodzimy do Szczyrku na ulicę Myśliwską i udajemy się w kierunku przystanku PKS skąd rozpoczęliśmy nasz szlak.
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
Malinowska Skała, Marek Weber
, Marek Weber
Avatar użytkownika Marek Weber
Marek Weber
Komentarze 1
2008-07-23
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Ola Dzitkowska
Ola Dzitkowska
07 listopad 2008 21:02
Piękny okaz z 20 fotki 🙂
Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024