Wzgórze Klimont w Lędzinach na Śląsku

Komentarze 0
2008-02-29
Polska obfituje w wiele interesujących zakątków, miejsc naprawdę wyjątkowych, w których człowiek może oderwać się od codziennego zgiełku. Zawsze kiedy gdzieś wyjeżdżam, lubię wyszukiwać właśnie takich miejsc. Nie tych najsłynniejszych, ale właśnie takich cichych, spokojnych, nieco zapomnianych, ale jednocześnie posiadających swój niesamowity klimat.

Ale czy naprawdę trzeba jechać gdzieś daleko, aby znaleźć takie miejsca? A może wystarczy rozejrzeć się w najbliższej okolicy, lub skręcić czasem w jakąś niepoznaną dotychczas ścieżkę. W ten sposób można odkryć takie miejsca nawet tam gdzie się tego nie spodziewamy, nawet jeśli mieszkamy w dużym mieście, gdzie wydawać by się mogło, że nie ma zbyt wiele ciekawego.

Niedaleko Tychów, miasta, w którym mieszkam od zawsze, również znalazłoby się kilka takich miejsc. Opowiem krótko o jednym z nich, a mianowicie o pobliskim wzgórzu Klimont i stojącym na nim kościółku św. Klemensa. Jadąc z Tychów w kierunku Oświęcimia można zobaczyc to miejsce po lewej stronie, będąc na wysokości fabryki Fiat-a. Miejsce magiczne, z bogatą historią, ale jednocześnie rzadko uczęszczane i bardzo spokojne. Obecnie stojący na tym wzgórzu kościółek powstał w latach 1769-1772, ale już wcześniej znajdowała się tam świątynia. Pierwsze wzmianki pochodzą z początków drugiego tysiąclecia. Kościółek był kilkukrotnie niszczony na przestrzeni wieków, aż w końcu powstał obecny murowany. Wzgórze razem ze świątynią było świadkiem m.in. potopu szwedzkiego i walk z okresu I i II wojny światowej. Zarówno Szwedzi jak i Niemcy pozostawili tam ślad w postaci wielu wymordowanych na zboczach Klimontu istnień ludzkich.

Wzgórze to przywodzi na myśl pewne skojarzenia z Wawelem w Krakowie. Wawel stanowi południowe zwieńczenie Jury Krakowsko - Czestochowskiej, Klimont - Wyżyny Śląskiej. Na obu wzgórzach stoi bardzo charakterystyczna budowla. Wawel leży w dolinie Wisły, nieopodal Klimontu przepływa rzeka Mleczna. Jedno i drugie miejsce były świadkami wielu ważnych, oczywiście z zachowaniem odpowiedniej skali, wydarzeń historii naszego narodu.

Dziś można pójść na to wzgórze lub pojechać rowerem i naprawdę poczuć powiew historii. Miejsce to jest jakby z innej bajki. Kiedy latem kwitną zboża, całe faluje na wietrze, robiąc niesamowite wrażenie na każdym, kto potrafi choć na chwilę przystanąć, żeby oderwać się od współczesnej rzeczywistości i przenieść w przeszłość.

Zachęcam każdego do odwiedzenia tego miejsca, które mimo bliskości wielkiej aglomeracji Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, zachowało swój odrębny, jedyny w swoim rodzaju charakter. To świetne miejsce dla osób ceniących sobie odrobinę spokoju i zadumy. Piknik w jego otoczeniu potrafi świetnie odstresować i pozytywnie nastroić niemal każdego…

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Lędziny

Wzgórze Klimont

Kościół Św. Klemensa

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022