, monika
, monika

Kłodzko

Komentarze 0
2010-11-28

Pewnego słonecznego sierpniowego dnia wybrałam się do Kłodzka , miasta położonego w pięknej Kotlinie Kłodzkiej.Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z X w.Przez miasto przechodził szlak z Pragi do Wrocławia. Kłodzko uzyskuje prawa miejskie w XIII w.Od początku był otoczony murami obronnymi. Swoje kroki skierowałam do klasztoru Franciszkanów. Przy klasztorze jest również kościół. Świątynia jest p.w. M.B. Różańcowej . Zakon, który się nią opiekuję do Kłodzka przybył w 1250 r. Niestety nieznamy daty budowy pierwszego ich kościoła. Obecny powstał w XVII w. Weszłam do niego ,zapiera dech w piersiach ilością cudnych obrazów.W kościele zobaczyłam barokową ambonę,a poprzeciwnej stronie Pana Jezusa na Krzyżu. Z nawy głównej widać ołtarz główny z przepięknym obrazem przedstawiającym ukoronowanie N.M.P. Są tam liczne kaplice z równie pięknymi obrazami. Idę dalej uliczkami miasta mijając po drodze XIX w. kamieniczki. Dochodzę do kościoła Jezuitów, świątynia jest p.w. Wniebowzięcia N.M.P.Jezuici przybyli do Kłodzka w XV w . Wchodzę do kościoła , a w nim cudownie piękne rzeźby i obrazy. Podchodzę do ołtarza głównego , by w centralnym miejscu zobaczyć cudowną figurkę M. Boskiej. Kościół z zewnątrz wygląda niepozornie.Wewnątrz kryje takie skarby. Moją uwagę przykuła wspaniała rzeźba " Wniebowzięcie N.M.P " . Wygląda to jak kotara opinająca filar . Przy obrazie przedstawiającym Matkę Boską stoją figury św. Floriana ,św. Szczepana i św. Wawrzyńca. Wychodzę z tej pięknej świątyni przez kamienną bramkę , nad którą stoją posągi świętych. Podchodzę do pomnika na którego cokole stoi M. Boska w otoczeniu świętych. Idąc z powrotem mijam kamienny most. Jest on podobny do mostu Karola w Pradze , ze względu na posągi się na nim znajdujące( m.in. Jana Nepomucena). Na moście jest także Pieta. Chcąc dostać się do Twierdzy Kłodzko , to należy przejść przez ten piękny most. Twierdza powstała z rozebranych murów obronnych miasta . Zbudowali ją Habsburgowie, w miejsce nie istniejącego już średniowiecznego zamku.Do twierdzy docieram stromymi schodkami.Przed moimi oczami ukazuje się niezapomniany widok na Stare Miasto i okolicę. Wyjeżdżam z Kłodzka zadowolona z udanej wycieczki.

, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
Kłodzko, monika
, monika

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022