Przechadzka po Świdnicy.

, Darek
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Świdnica jest jednym z większych i ważniejszych miast na Dolnym Śląsku. Osada została założona już w 990 roku, jednak prawa miejskie otrzymała przed 1267 rokiem. Niegdyś stolica Księstwa świdnicko-jaworskiego, ważny ośrodek kultury i rzemiosła. Miasto posiada ciekawy herb, którego tarcza podzielona jest na cztery równe pola, gdzie w czarnych polach - pierwszym i trzecim - znajduje się złota korona, w drugim polu srebrnym czerwony gryf, a w czwartym srebrnym polu czarny dzik. Symbolika tego herbu nawiązuje do czasów najdawniejszych i ma wyraźne przesłanie, gdzie gryf znajdujący się na tarczy herbowej w srebrnym polu symbolizuje dzielność rycerską. Dzik jest znakiem odwagi i męskości, natomiast korona jest symbolem władzy i zwycięstwa. Świdnicę już przedstawiałem więc nie będę się tym razem mocno rozpisywał. Przypomnę tylko, że znajduje się tu unikatowe na skalę europejską Muzeum Dawnego Kupiectwa oraz jedyne w Polsce prywatne Muzeum Broni i Militariów. W Świdnicy urodzili się i mieszkali m.in. słynna astronom Maria Kunic, legionista i autor wielu polskich pieśni patriotycznych Mieczysław Kozar-Słobódzki, jeden z ojców współczesnej dermatologii Albert Neisser, a także Manfred von Richthoffen - słynny "Czerwony Baron" - as lotnictwa z czasów I wojny światowej. W Świdnicy powstała pierwsza na kontynencie europejskim rakieta tenisowa. Nie każdy również wie, że piwo świdnickie eksportowano w XIII wieku do wielu krajów europejskich, czego śladem są istniejące "Piwnice Świdnickie" we Wrocławiu, Lwowie, Krakowie, Heidelbergu i włoskiej Pizie.

, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
Przechadzka po Świdnicy., Darek
Komentarze 3
2010-11-28
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
23 grudzień 2011 21:10

witam ,bylem w Swidnicy ( w wojsku za komuny ) oraz  w 2010 r  objezdzajac D.Sl.   Przepiekne cale miasto z  unikatowymi zabytkami jak :  kosciol pokoju ,  caly Rynek oraz  inne  zabytkowe kaminniczki  . Zachcecam innych do zwiedzania tego urokliwego miasta. .    Barsolis

Darek
30 listopad 2010 08:51
Świdnica jest miastem zadbanym, mi osobiście bardzo podoba się rynek z przepięknymi kamieniczkami. Kamieniczki pięknie się prezentują w promieniach słonecznych, ale mają też swój niepowtarzalny urok w blasku księżyca kiedy są przepięknie podświetlone i stanowią nie lada atrakcję dla przechadzających się między nimi osób.
monika
28 listopad 2010 11:54
Rzeczywiście Świdnica to piękne miasto z cudownymi zabytkami.

Wycieczka na mapie

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024