, monika
, monika

Szlak Architektury Drewnianej - Sądecczyzna ( w tym skansen w Nowym Sączu ) cz.1

Komentarze 4
2010-11-06

Pewnego sierpniowego dnia wybrałam się na wycieczkę do Nowego Sącza . W drodze do niego zbaczałam z utartych ścieżek by podziwiać te maleńkie cudeńka. Rozsiane po różnych małych wsiach, ukryte wśród drzew małe kościółki czy cerkiewki. Często jedyne w swoim rodzaju. Ten szlak ciągnie się przez całą Sądecczyznę. Zatrzymuję się w malowniczej wsi Tabaszowa, gdzie jest świątynia z XVI w p.w. św.Mikołaja , która mnie urzekła i oczarowała. Z podziwem patrzyłam na unikatowe wyposażenie tej malowniczej świątyni. Jadę dalej by w miasteczku Just zatrzymać się na odpoczynek. Idę do cudownego drewnianego kościółka , jestem nim zauroczona . Ze szczytu niewielkiego wzgórza na którym stoi roztacza się piękny widok na Jezioro Rożnowskie. Moja podróż trwa dalej ,aż do samego Nowego Sącza. Wjeżdżam do miasta . To piękne miasto ma na swoim terenie skansen, który chciałam zobaczyć. Swoje kroki kieruję właśnie do niego. W parku tym są chaty Pogórzan, Łemków czy Cyganów Karpackich. Spacerowałam po nim jak zaczarowana , zaglądałam do chat. Jest tam nawet dworek , w którym na ścianach wymalowane są sceny biblijne. Dworek ten zamieszkiwali kanonicy , stąd te sceny. Idę dalej żwirową alejką wijącą się wśród drzew. W oddali widzę cudowną cerkiewkę p.w Dymitra w cerkiewce tej poraz pierwszy zobaczyłam Ikonostas i dowiedziałam się co to jest Ikonostas. Żwirowa alejka wiedzie mnie dalej wśród drzew do chat Pogórzan to tam także ukryty jest wśród drzew cudny drewniany kościółek p.w. św. Piotra i Pawła.z XVIII. Ruszam dalej tą dróżką , aż do zboru kolonistów niemieckich, a za nim są ich domy.

Po tym pięknym miejscu można godzinami spacerować i odkrywać coś nowego . Wyjechałam stamtąd urzeczona nim i szczęśliwa , że je zobaczyłam.

, monika
, monika
Szlak Architektury Drewnianej - Sądecczyzna ( w tym skansen w Nowym Sączu ) cz.1, monika

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Arkadiusz Musielak
07 listopad 2010 20:08
Już na nie czekam.
monika
07 listopad 2010 14:07
Cieszę się , że ci się podobała moja relacja z wycieczki . Będzie dalsza część i w niej będzie więcej zdjęć.
Arkadiusz Musielak
07 listopad 2010 13:22
Bardzo fajna relacja z wycieczki. Także lubię Ziemię Sądecką. Poproszę o więcej zdjęć do wycieczki.
Łucja
06 listopad 2010 17:18
Uwielbiam polską dawną wieś, niestety, teraz oglądaną tylko w skansenach.Takie są uroki cywilizacji.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Tabaszowa

Tabaszowa

Just

Just

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022