, monika
, monika

Sanktuaria Maryjne - Leśniów

Komentarze 2
2010-11-02

Ja swoje pielgrzymowanie po sanktuariach maryjnych , zaczęłam w Licheniu . Kolejnym sanktuarium , które odwiedziłam jest to w Leśniowie. Leży 30 km od Częstochowy. Już w XIV w słynęło z kultu Leśniowskiej Madonny. Miejscem tym opiekują się Paulini. Zostali sprowadzeni do Żarek przez Józefa Męcińskiego , który widząc jakim kultem otaczana jest M.B. Leśniowska , postanowił sprowadzić tu zakon. Najpierw byli to Karmelici, jednak oni zrezygnowali po dwóch latach. W ich miejsce przyszli Paulini. Do dziś wielu ludzi pielgrzymuje do M.B. Leśniowskiej by przed jej obliczem wypraszać łaski. Przyjechałam do Leśniowa by na miejscu przekonać się o wielkim kulcie do niej. Na drzwiach tej pięknej świątyni jest płaskorzeźba powieszenia kapliczki z M.Boską na drzewie , to początek jej kultu na tych ziemiach. Wchodząc do środka tego kościoła , już od progu możemy zobaczyć jakim unikatem jest to miejsce. Nawę Główną wieńczy ołtarz a w nim cudowna figurka M.B.Leśniowskiej. Cały ołtarz jest późnobarokowy i został ufundowany przez Wojciecha Męcińskiego . Gdy podeszłam bliżej zobaczyłam ,że na zwięczeniu ołtarza jest wspaniały obraz " Nawiedzenie Elżbiety ". Obracając się w nawie głównej przyjrzałam się innym ołtarzom. Na sklepieniu są piękne i unikatowe freski. Zbliżając się do wyjścia podeszłam do ołtarza poświęconego założycielowi Paulinów - Św. Pawłowi Patryjarsze.

Z Leśniowem wiąże się pewna legenda , z której wynika że źródełko trysnęło , po zatrzymaniu się tam księcia Władysława Opolskiego na odpoczynek i modlitwę. Orszak książęcy ruszył dalej zostawiając kapliczkę z figurką Matki Bożej z Dzieciątkiem. Źródełko to płynie do dziś , a w miejscu drewnianej kapliczki stoi murowana w niej posąg M. Boskiej. Spacerując po otaczającym parku wdychałam tę ciszę i spokój jaki tam panuje. Podchodziłam do ustawionych tam posągów Maryii. Leśniów jest wart zobaczenia. Lubię takie niewielkie sanktuaria, warte są zachowania. To często unikatowe miejsca . Leśniów - dla mnie jest takim unikatem. To świadczy,że warto pielgrzymować do takich malowniczych miejsc.

, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
Sanktuaria Maryjne - Leśniów, monika

Komentarze

Zostaw swój komentarz

monika
03 listopad 2010 08:27
Zgadzam się z tobą to naprawdę piękne i unikatowe miejsce . Ja też wolę takie.

02 listopad 2010 18:02
Konto użytkownika zostało usunięte

Zwiedzone atrakcje

Leśniów k/ Żarek

Leśniów k/ Żarek

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022