Tablica informacyjna - Żydowo
Tablica informacyjna - Żydowo

Motocyklem do Polanowa – elektrownia Żydowo i Czerwony Most

Komentarze 0
2008-07-19
W Polanowie gościłam już nie pierwszy raz, głównie za sprawą odbywających się tam co roku zlotów motocyklowych „Nad Zalewem”. Zloty te są niewątpliwą atrakcją, o ile jest się w stanie znieść ryk silników 24h ;-) Ponadto odbywają się naprawdę w pięknym miejscu, jak sama nazwa wskazuje – nad zalewem. Organizatorzy chwalą się, że w tym roku przybyło 1118 motocykli.
Tym razem jednak postanowiliśmy zwiedzić co nieco poza terenem zlotowiska. Jedziemy motorem (lub samochodem) ze Szczecinka i w Bobolicach obieramy kurs na Polanów (mapka na stronie: http://www.polanow.pl/mapa_gm.html ). Mamy do pokonania niezwykle piękną trasę, wśród drzew i licznych zakrętów. Ok. 10 km przed Polanowem warto zatrzymać się przy elektrowni szczytowo-pompowej w Żydowie. Elektrownię zbudowano łącząc dwa naturalne jeziora: Kamienne i Kwiecko trzema stalowymi rurociągami. Wykorzystując znaczną różnicę poziomów lustra wody (ok. 80 metrów!) elektrownia może osiągnąć moc 156 MW (szczegóły na zdjęciu w galerii). Widok jest naprawdę niesamowity.
W samym Polanowie natomiast, postanowiliśmy zwiedzić Czerwony Most, o którym dowiedzieliśmy się z tablicy informacyjnej w miasteczku. Do mostu docieramy idąc w stronę zalewu, następnie skręcamy w lewo wzdłuż brzegu i zaraz znów w lewo pod łukowatym mostkiem, a zaraz za nim leśną drogą w prawo. Trasa liczy jakieś 500m. Most jest niezwykle ciekawy. To po prostu wielka konstrukcja w lesie. Jest pozostałością po linii kolejowej, której nie ma od czasów II wojny światowej. Faktycznie, po obu stronach widoczny jest nasyp, na którym brakuje tylko torów. Niestety, prace celem udostępnienia atrakcji turystom, musiały zostać wykonane już jakiś czas temu, gdyż drewniane ścieżki (jak i sam most) nadgryzł nieco ząb czasu. Szkoda. Póki most się trzyma polecam obejrzenie.

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Polanów

Polanów

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021