, Alek
, Alek

Nieborów i Arkadia

Komentarze 0
2010-08-26

Pałac w Nieborowie powstał w 1697 roku. Pierwotnie zbudowany był w stylu gotycko-renesansowym, lecz następny właściciel przebudował go w stylu barokowym. Do 1774 roku pałac często zmieniał właścicieli, dopiero wojewoda wileński Michał Hieronim Radziwiłł przejął go i jego ród aż do 1945 roku panował w pałacu. W tym czasie wyposażył pałac w stylowe meble, tkaniny, obrazy i rzeźby oraz przedmioty rzemiosła artystycznego. Powstała też bardzo dobrze zaopatrzona biblioteka, która posiada ponad 10 tys. książek ( w języku polskim i językach obcych ). Na terenie pałacu znajduje się założona przez Michała Piotra Radziwiłła manufaktura majoliki - techniki polegającej na podwójnym wypalaniu ceramiki. Była ona bardzo pracochłonna i wymagała niesamowitej precyzji ponieważ nie można było nanosić poprawek. Ceramiki te były dostarczane do pałacu w celach ozdobnych. W Nieborowie znajduje się przepiękny ogród posiadający mnóstwo zakamarków i labiryntów. Jest również ogród warzywny, który jest podzielony tematycznie min.: Ogród Czerwony „Piekło” i Ogród Niebieski „Niebo”. Kierując się w stronę Łowicza ok. 5 km od Nieborowa jest miejscowość Arkadia , w której znajduje się słynny ogród romantyczny w stylu angielskim , który założyła żona Michała Radziwiłła - Helena. Ogród był miejscem spotkań twórców epoki oświecenia. Powstały tam budowle min. Grota Sybili, Świątynia Diany, Akwedukt, Dom Murgrabiego. Obecnie obie miejscowości należą do Muzeum Narodowego w Warszawie. W drodze powrotnej polecamy w ramach ciekawostki odwiedzenie miejscowości Piątek, w której znajduje się geometryczny środek Polski.

, Alek
Skrzynia z dziewięcioma zamkami, Alek
, Alek
, Alek
, Alek
, Alek
, Alek
, Alek
, Alek
Majoliki, Alek
Ogród Botaniczny w Nieborowie, Alek
, Alek
Ogrody w Nieborowie, Alek
Nieborów , Alek
Akwedukt w Arkadii, Alek
Dom Murgrabiego - Arkadia, Alek
Domek Gotycki - Arkadia, Alek
, Alek
, Alek
Świątynia Diany, Alek
Geometryczny środek Polski, Alek
Mapa Pałacu i okolicy, Alek
Nieborów i Arkadia, Alek

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Zwiedzone atrakcje

Arkadia

Piątek

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 66 000 obserwujących, na Instagramie 16 500, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 3 500 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022