Krzywa Chata, Ania P.
Krzywa Chata, Ania P.

Uroki Bielsko-Białej

Komentarze 1
2010-08-14

Katowice - Bielsko-Biała

Pociągi z Katowic do Bielska-Białej kursuja niemal co godzinę, czas podróży to ok. 1h 20min. (koszt biletu w granicach 12zł normalny osobowy)

W drodze na Szyndzielnię, Ania P.
W drodze na Szyndzielnię, Ania P.

Po przyjeździe do Bielsko-Białej Centrum, wychodząc z dworca głównym wejściem nalezy przejśc na druga strone ulicy, skręcić w prawo na znajdujacy się w odległości ok 200m przystanek autobusowy Warszawska Dworzec. Stamtąd autobusem nr 16 dojedziemy na Doline Wapienicy (Zaporę - ostatni przystanek).

Dolina Wapienicy - Szyndzielnia

Idziemy :), Ania P.
Idziemy :), Ania P.

Dolina Wapienicy jest dośc popularnym wśród Bielszczan miejscem niedzielnych spacerów, dlatego zwłaszcza w sezonie może być tam trochę tłoczno.

Po wyjściu z autobusu należy udać się żółtym szlakiem w kierunku zapory (ok półgodzinny spacer). Na miejscu mozna podziwiać malowniczo położone jezioro Łąka, ze sbudowana na nim stara zaporą im. Mościckiego. Tuż nad samym jeziorem znajduje się Krzywa Chata, kawiarnia i centrum nurkowe, w której kosztowaliśmy niepasteryzowanego piwa z małych warmińsko-mazurskich browarów.

Szlak, Ania P.
Na szczycie, Ania P.
Centrum Bielsko-Białej, Ania P.

Nastepnie udaliśmy się żółtym szlakiem w kierunku Szyndzielni. Ten odcinek trasy jest dosyć wyczerpujący. Droga prowadzi przez ok 1h 45min prawie cały czas pod górę, w lesie ale za to cisza, spokój, zapach lasu całkowicie rekompensują wysiłek fizyczny. Na ostatnim odcinku szlak żółty przechodzi w czerwony i w krótkim czasie wychodzimy na otwartą przestrzeń - szczyt Szyndzielni, gdzie mozna zajrzeć do klimatycznego schroniska.

Schodząc zielonym szlakiem dojdziemy do punktu, z którego rusza kolejka gondolowa. Warto skorzystać z okazji i zjechać nią z góry, gdyż widoki są momentami naprawdę powalające.

Centrum c.d., Ania P.
Centrum c.d., Ania P.

Podnóże Szyndzielni - Centrum Bielska-Białej

Spod Szyndzielni kursuje autobus nr 8 w kierunku Dworca PKP na Warszawskiej, warto wysiąść przystanek wcześniej obok Hotelu President, znajdującego się w centrum miasta i pospacerować.

Zapora na J. Łąka, Ania P.
Zapora na J. Łąka, Ania P.

Idąc w dół schodami obok hotelu wejdziemy w jedną z malowniczych uliczek bielska, dojdziemy tędy m.in do fontanny z Reksiem, który podobnie jak Bolek i Lolek powstał w bielskim Studiu filmów rysunkowych, a także do zabytkowego Ratusza. Można zahaczyć także o zamek Sulkowskich, w siedzibie którego znajduje się obecnie miejskie muzeum.

Na Dworzec PKP najłatwiej dostać się spod hotelu President autobusem lub idąc pieszo wzdłuż ul. 3Maja.

Uroki Bielsko-Białej, Ania P.
Uroki Bielsko-Białej, Ania P.

Na koniec warto przyjrzeć się dokładniej budynkowi dworca, jego architekturze i freskom na suficie 🙂

Poniżej zamieszczam listę ciekawych i być może przydatnych stron o Bielsku:

http://www.mzkb-b.internetdsl.pl/linie.htm (rozkład jazdy autobusów)

http://www.kolej-szyndzielnia.pl/ (strona www kolejki gondolowej na szyndzielnię)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Dolina_Wapienicy (informacja o Dolinie Wapienicy z wikipedii)

Komentarze

Zostaw swój komentarz


26 październik 2010 21:45
Konto użytkownika zostało usunięte

Wycieczka na mapie

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023