Zagłosuj na Top Atrakcje 2021! To już ostatni tydzień!
Krzywa Chata, Ania P.
Krzywa Chata, Ania P.

Uroki Bielsko-Białej

Komentarze 1
2010-08-14

Katowice - Bielsko-Biała

Pociągi z Katowic do Bielska-Białej kursuja niemal co godzinę, czas podróży to ok. 1h 20min. (koszt biletu w granicach 12zł normalny osobowy)

Idziemy :), Ania P.
Idziemy :), Ania P.

Po przyjeździe do Bielsko-Białej Centrum, wychodząc z dworca głównym wejściem nalezy przejśc na druga strone ulicy, skręcić w prawo na znajdujacy się w odległości ok 200m przystanek autobusowy Warszawska Dworzec. Stamtąd autobusem nr 16 dojedziemy na Doline Wapienicy (Zaporę - ostatni przystanek).

Dolina Wapienicy - Szyndzielnia

Szlak, Ania P.
Na szczycie, Ania P.
Centrum Bielsko-Białej, Ania P.

Dolina Wapienicy jest dośc popularnym wśród Bielszczan miejscem niedzielnych spacerów, dlatego zwłaszcza w sezonie może być tam trochę tłoczno.

Po wyjściu z autobusu należy udać się żółtym szlakiem w kierunku zapory (ok półgodzinny spacer). Na miejscu mozna podziwiać malowniczo położone jezioro Łąka, ze sbudowana na nim stara zaporą im. Mościckiego. Tuż nad samym jeziorem znajduje się Krzywa Chata, kawiarnia i centrum nurkowe, w której kosztowaliśmy niepasteryzowanego piwa z małych warmińsko-mazurskich browarów.

Centrum c.d., Ania P.
Centrum c.d., Ania P.

Nastepnie udaliśmy się żółtym szlakiem w kierunku Szyndzielni. Ten odcinek trasy jest dosyć wyczerpujący. Droga prowadzi przez ok 1h 45min prawie cały czas pod górę, w lesie ale za to cisza, spokój, zapach lasu całkowicie rekompensują wysiłek fizyczny. Na ostatnim odcinku szlak żółty przechodzi w czerwony i w krótkim czasie wychodzimy na otwartą przestrzeń - szczyt Szyndzielni, gdzie mozna zajrzeć do klimatycznego schroniska.

Schodząc zielonym szlakiem dojdziemy do punktu, z którego rusza kolejka gondolowa. Warto skorzystać z okazji i zjechać nią z góry, gdyż widoki są momentami naprawdę powalające.

Zapora na J. Łąka, Ania P.
Zapora na J. Łąka, Ania P.

Podnóże Szyndzielni - Centrum Bielska-Białej

Spod Szyndzielni kursuje autobus nr 8 w kierunku Dworca PKP na Warszawskiej, warto wysiąść przystanek wcześniej obok Hotelu President, znajdującego się w centrum miasta i pospacerować.

Uroki Bielsko-Białej, Ania P.
Uroki Bielsko-Białej, Ania P.

Idąc w dół schodami obok hotelu wejdziemy w jedną z malowniczych uliczek bielska, dojdziemy tędy m.in do fontanny z Reksiem, który podobnie jak Bolek i Lolek powstał w bielskim Studiu filmów rysunkowych, a także do zabytkowego Ratusza. Można zahaczyć także o zamek Sulkowskich, w siedzibie którego znajduje się obecnie miejskie muzeum.

Na Dworzec PKP najłatwiej dostać się spod hotelu President autobusem lub idąc pieszo wzdłuż ul. 3Maja.

Na koniec warto przyjrzeć się dokładniej budynkowi dworca, jego architekturze i freskom na suficie 🙂

Poniżej zamieszczam listę ciekawych i być może przydatnych stron o Bielsku:

http://www.mzkb-b.internetdsl.pl/linie.htm (rozkład jazdy autobusów)

http://www.kolej-szyndzielnia.pl/ (strona www kolejki gondolowej na szyndzielnię)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Dolina_Wapienicy (informacja o Dolinie Wapienicy z wikipedii)

Komentarze

Zostaw swój komentarz


26 październik 2010 21:45
Konto użytkownika zostało usunięte

Wycieczka na mapie

Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021