Jakieś miejsce na trasie wycieczki
Jakieś miejsce na trasie wycieczki

Nadmorskie Sarbinowo

Komentarze 0
2010-07-18

Sarbinowo - miejscowość nadmorska oddalona 7 km. od Mielna licząca około 500 stałych mieszkańców. Jest to typowa miejscowość letniskowa. Pierwsze wzmianki o Sarbinowie pochodzą z dokumentów z 1309 r. Przed laty leżało ponad 1,5 km. od brzegu morza. Przed pierwszą wojną światową groziła wsi zagłada, pochłonięcie przez morze. W 1910 r. postawiono kamienno - betonowy mur oporowy długości około 1 km wzdłuż plaży, co powstrzymało dalsze niszczycielskie działanie fal morskich. Atrakcją turystyczną we wsi jest neogotycki kościół z 1856 roku. Wzniesiony w XIX wieku na miejscu zagrożonej konstrukcyjnie średniowiecznej świątyni. Zbudowany na planie ośmiokąta z wysoką wieżą może się poszczycić wspaniałymi witrażami w ostrołukowych oknach. Znajduje się tuż przy wjeździe do miejscowości Sarbinowo. Poza tym atrakcją we wsi jest zabytkowa chałupa z 1804r. Ma ona ściany konstrukcji szachulcowej z drewna dębowego, dach kryty jest trzciną. Stanowi ona przykład chałupy rybackiej zwanej wąskofrontową. Plażą w kierunku Sarbinowa można dojść do Gąsek gdzie znajduje się udostępniona dla turystów latarnia morska - można z jej szczytu podziwiać piękną panoramę okolicy. (http://www.sarbinowo.com/o_sarbinowie.html)Sarbinowo
Sarbinowo

Prawie dwutygodniowy pobyt nad polskim morzem o charakterze typowo wypoczynkowym. Miejscem naszego zakwaterowania były domki letniskowe typu "bliźniak". Za pół domku płaciliśmy 300 złotych za dobę. Plaża oddalona o kilkadzisiąt metrów była jednym z głównych atrakcji tego miejsca.Podczas wyjazdu odwiedziliśmy także dwie miejscowości: Gąski i Chłopy.

Te pierwsze słyną przede wszystkim z latarni, którą można zwiedzać. Do miejscowości udaliśmy się pieszo brzegiem morza. Od naszego miejsca było to ok. 5 km.
Druga miejscowośc, Chłopy, to miałe miasteczko jeszcze nie tak bardzo rozwinięte, jak np. Sarbinowo. Posiada bazę noclegową i gastronomiczną, jednak nie w takim stopniu, jak inne miejscowości turtystyczne.

Jakieś miejsce na trasie wycieczki
Jakieś miejsce na trasie wycieczki

Sarbinowo polecam każdemu kto ceni sobie spokój i odpoczynek. Szczególnie polecam Pensjonat Słoneczna Rafa - http://www.pensjonat-sarbinowo.pl/, a miejsce, gdzie można tanio i bardzo dobrze zjeść - Kuchnię Polską, gdzie trudno o wolne miejsce.

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Wycieczka na mapie

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021