Pałac Donnersmarcków w Brynku (woj. śląskie, powiat tarnogórski)

Komentarze 2
2010-07-31

Zwiedzanie warto zacząć od samego pałacu. Zbudowany na planie podkowy obiekt ma charakter eklektyczny z elementami neobaroku. Wrażenie robią ośmioboczne wieże z cebulastymi hełmami. Wnętrze - niedostępne w dni wolne od nauki szkolnej za wcześniejszą zgodą mozna najprawdopodobniej zwiedzać (my trafilismy tam akurat w niedzielę 🙂Kolejnym punktem wycieczki warto uczynić zabudowania gospodarcze - wspaniale zachowana wieża zegarowa z początku XX w. będąca jednocześnie wieżą ciśnień oraz ujeżdżalnia, zdobiona płaskorzeźbami przedstawiającymi końskie łby, zaadaptowana na szkolną sale gimnastyczną.

Pałac Donnersmarcków w Brynku (woj. śląskie, powiat tarnogórski)
Pałac Donnersmarcków w Brynku (woj. śląskie, powiat tarnogórski)

Część zabudowań folwarcznych jest zamieszkana.Na koniec mozna przespacerować się po ogrodzie botanicznym, na terenie którego mozna znaleźć ponad 3,5 tys gatunków roślin (niemala gratka dla milośników przyrody)

W ciepłe dni mozna rozłozyć sobie koc na polanie przed palacem i rozkoszować się widokiem architektonicznego kunsztu i otaczającej zieleni 🙂Komentarze

Zostaw swój komentarz

Ania P.
02 sierpień 2010 18:22
Mamy szczęście, w okolicy jest wiele pięknych miejsc, które warto zobaczyć.
Anna Piernikarczyk
01 sierpień 2010 15:32
Nasze strony 🙂 Owszem, pałac jest super, już tam nie byliśmy jakiś czas

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021