Zagłosuj na Top Atrakcje 2021! To już ostatni tydzień!
GŁUSZYCA-KOMPLEKS OSÓWKA, mirosław
GŁUSZYCA-KOMPLEKS OSÓWKA, mirosław

SZTOLNIE WALIMSKIE

Komentarze 1
2010-07-14

Korzystając z pięknej pogody jaka panowała w wekend postanowiłem zwiedzić największy wyzysk i ponirzenie człowieka,a mianowicie kompleks riese z okresu 2-giej wojny światowej.

wyjeżdzając z mojego rodzinnego miasta Świętochłowic niewyobrażałem sobie co mnie czeka na miejscu.Zanim dojechałem na miejsce postanowiłem zwiedzić zamek w pieszycach,i ty niestety pierwsze rozczarowanie,ponieważ zamek udostępniony jest do zwiedzania jak właściciel zorganizuje dzień otwarty.

Zagórze Śląskie, mirosław
Zagórze Śląskie, mirosław

Postanowiłem jechać dalej do celu,gdy dojeżdzałem do pierwszego kompleksu o nazwie rzeczka moim oczom ukazały się pierwsze budowle kompleksu.

Po wysłuchaniu przewodnika,i zapoznaniu się z historią powstania kompleksu o wdzięcznej nazwie RZECZKA moja wyobraznia zaczeła układać obrazy histori ile ludzi musiało pracować w nieludzkich warunkach aby powstały te sztolnie.dowiedziawszy się że w okolicy jest możliwość zwiedzenia drugiego kompleksu o nazwie WŁODARZ udałem się tam.I po dojechaniu na miejsce moim oczom ukazało się muzeum wojskowe,po jego zwiedzeniu doszedłem do kantyny w której po zapoznaniu się z ofertą postanowiłem wykupić bilet wraz z spływem łodziom.Miły pan przewodnik opowiedział historie powstania tej sztolni,a potem popłynołem łodziom po zalanym korytarzu.I znowu moja wyobraznia zaczeła rysować kolejne obrazy.Po wyjsciu na zewnątrz postanowiłem że musze zobaczyć jeszcze podziemne miasto w głuszycy.Jadąc do kolejnego punktu mojej wędrówki zastanawiałem się czy mnie zaskoczy kompleks.Po dojechaniu na miejsce i zaparkowaniu na parkingu oraz kupieniu biletu udałem się do bramy wejsciowej po dotarciu na miejsce i dołączeniu do grupy turystów zaczołem zwiedzać osówke (tak sie nazywa kompleks).nasz przewodnik w sobie tylko znany sposób opowiedział kolejną historie powstania kompleksu.W pewnym momencie zwiedzania w celu poczucia na własnej skórze nalotu bombowego,zostało realistycznie odtworzona symulacja tego naloty.Po zwiedzeniu ostatniego kompleksu zaczołem się zastaniawiać do czego miał służyć ten cały kompleks.Każdy kto zwiedził te kompleksy musi sam odpowiedzieć sobie na to pytanie.Po krutkiej chwili refleksji udałem się w dalszą droge,postanowiłem zwiedzić jeszcze pałac jedlinka ktury znajduje się w JEDLINIE-ZDROJU.Niestety po przyjechani na miejsce okozało się że pałac jest już zamknięty,zobaczyłem go tylko z zewnątrz.Udając się w droge powrotną zwiedziłem jeszcze zamek grodno w zagórzu śląskim,piękna bydowla umieszczona na wzniesieniu. I tak po miło spędzonym dni postanowiłem wrócić do domu.

GŁUSZYCA-KOMPLEKS OSÓWKA, mirosław
GŁUSZYCA-KOMPLEKS OSÓWKA, mirosław

Komentarze

Zostaw swój komentarz

mokunka
13 lipiec 2011 11:36

W ciągu jednego dnia, tak duzo i jeszcze dojazd ze Świętochłowic....oj ja bym nazwała taką wycieczkę "dawne poniemieckie sztolnie-ekstremalnie w 1 dzien"hihihi 🙂)) pozdrawiam

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021