Zagłosuj na Top Atrakcje 2021! To już ostatni tydzień!
Książę Jan Henryk XI w ozdobnych pozłacanych ramach- wita przybyłych, Danuta
Książę Jan Henryk XI w ozdobnych pozłacanych ramach- wita przybyłych, Danuta

Górny Śląsk- szlakiem Zabytków Techniki

Komentarze 5
2010-07-05

Tyskie Browary Książęce to miejsce wyjątkowe, ponieważ warzy się w nim piwo od blisko czterystu lat…bo już na początku XVIIw Ród Promniców założył Browar w Tychach

Warzelnia Zabytkowa Nr3, Danuta
Warzelnia Zabytkowa Nr3, Danuta

Zapraszam na pełne ciekawostek i humoru zwiedzanie Tyskich Browarów Książęcych i Tyskiego Browarium. Można tam poznać tajniki produkcji, zobaczyć „na żywo” jak warzy się piwo, a także poznać historię browaru- dawną i tą całkiem współczesną.

Zobaczyć trójwymiarowy film i wysłać pocztówkę z wnętrza wielkiej beczki.

we wnętrzu zabytkowej warzelni, Danuta
warzelnia- Pośród zdobień odnajdujemy kłosy drobnego jęczmienia, pękate szyszki chmielowe czy zdroje krystalicznej wody, Danuta
Warzelnia Nr 3- do dziś warzy się tu piwo, Danuta

Gości w muzeum wita obraz księcia Jana Henryka XI w ozdobnych pozłacanych ramach, w rzeczywistości obraz okazuje się ekranem plazmowym na którym wyświetlana jest ruchoma postać księcia zachwalająca browar i zapraszająca do zwiedzania muzeum.

W sali muzealnej można zobaczyć ponad 300 butelek z początku XIX w., narzędzia bednarskie, oryginalne dębowe beczki, kufle, podstawki, etykiety, kapsle, dokumenty, zdjęcia związane z piwem i jego historią oraz poznać historię tyskiego browaru. Wszystko to w nowoczesnej oprawie.

w zabytkowej warzelni, Danuta
w zabytkowej warzelni, Danuta

W doskonale wyposażonej sali kinowej muzeum można obejrzeć film o historii ziemi pszczyńskiej i Tyskich Browarów Książęcych zrealizowany w technologii trójwymiarowej.

Salę wypełniają ekrany dotykowe prezentujące historię browarów i proces produkcyjny, gry piwne, beczka mailowa z której można wysłać maila do znajomych. Mail zawiera zdjęcie w technice Blue Boxie wstawione w wybrane tło.

Oprócz muzeum można zwiedzić Browar Książęcy. Przewodnik oprowadza po terenie browaru, zabytkowej warzelni, piwnic pod tankofermentorami oraz liniach rozlewniczych znajdujących się w nowej części browaru.

piękna majolika z książęcej manufaktury zdobi ściany zabytkowej warzelni Nr 3, Danuta
piękna majolika z książęcej manufaktury zdobi ściany zabytkowej warzelni Nr 3, Danuta

Zwiedzanie jest dla osób pełnoletnich, darmowe, trzeba tylko zarezerwować trochę wcześniej wejście. Dodam tylko, że po ok.2,5 godzinnym zwiedzaniu, każdego czeka degustacja piwa w pubie.

Zapraszam do wyprawy do Tychów, w głąb historii miasta, Promnic i Tyskich Browarów Książęcych.

na trasie zwiedzania Browaru, Danuta
Dom Kawalera z wieżą zegarową, Danuta
Willa Mullera- nazwana tak od najbardziej zasłużonego Dyrektora Browaru, Danuta

Tyskie Browarium (Muzeum Piwowarstwa) znajduje się w dawnym budynku kościoła ewangelickiego z 1902 roku, na terenie Tyskich Browarów Książęcych, wejście od strony ul. Katowickiej.

w każdym z tanków mieści się do 5000 hektolitrów piwa !, Danuta
w każdym z tanków mieści się do 5000 hektolitrów piwa !, Danuta
Tankofermentory- tu przebiega proces fermentacji piwa, Danuta
Dom Piwowara, Danuta
Mieszkania piwowarskie- mieszkali tu tylko piwowarzy obarczeni rodzinami i dziećmi., Danuta
Dom Kawalera- dziś budynek Dyrekcji Browaru, Danuta
nowa rozlewnia, Danuta
wnętrze Muzeum Browaru, Danuta
Górny Śląsk- szlakiem Zabytków Techniki, Danuta

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Danuta
26 październik 2011 22:32

Pozdrawiam również :-)

mokunka
26 październik 2011 19:11

Wiesz Daniusiu teraz dopiero znalazłam fotkę ze zwiedzania browaru w Tychach.To jest zdjęcie z zabytkowej warzelni.pozdrawiam🙂))

mokunka
21 wrzesień 2011 19:04

ojjj, to jak ja bylam jakies ponad 2 lata temu, to było gratis.coz...zmiany, zmiany.pozdrawiam🙂

Danuta
21 wrzesień 2011 18:39

Cieszę się Mokunko, że zwróciłaś uwagę na moją relację. W międzyczasie nastąpiły pewne zmiany- mianowicie zwiedzanie Tyskiego Browarium i Tyskich Browarów Książęcych jest od niedawna odpłatne. Bilet kosztuje 12 zł, niemniej polecam odwiedzenie tego miejsca, bo warto!  Pozdrawiam serdecznie- Danuta

mokunka
21 wrzesień 2011 17:44

Racja, Danusiu, w browarze tyskim świetnie zorganizowane zwiedzanie i gratisowe 🙂.pozdrawiam

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021