Sztuka 1
Sztuka 1

Wycieczka do Warszawy

Komentarze 0
2010-06-09
Relacja z wycieczki do Warszawy dn. 28.10.2005r.
W dniu 28 października 2005 r. uczniowie Liceum Ogólnokształcącego z Moniek odbyli wycieczkę do Muzeum Narodowego w Warszawie. Zwiedzili wystawę pt. "Fantazja i rzeczywistość. Sztuka Niemiecka XIX i początku XX wieku. Od Romantyzmu do Impresjonizmu". Ekspozycja obejmowała 55 dzieł, w tym autorstwa m.in: Hansa Makarta, Johanna Christiana Dahla, Johanna Friedricha Overbecka, Franza Knebela, Adolpha von Menzla, Thomasa Endera, Carla Schucha oraz wielu innych. Równocześnie mogli podziwiać, pochodzące z tego samego cyklu, rysunki i ryciny impresjonistów niemieckich: Maxa Liebermanna, Lovisa Corintha i Maxa Slevogta.

Obrazy pochodzące ze zbiorów polskich pozwoliły wyodrębnić pięć grup tematycznych, najlepiej obrazujących problemy malarstwa niemieckiego:
1. Tęsknota za Italią
2. Romantyczna natura
3. Biedermeier - prosto, mieszczańsko, zacisznie
4. Wokół realizmu. Tradycja i nowoczesność
5. Symbolizm w Niemczech - 2. połowa XIX wieku


Dodatkowym atutem wystawy był Audio-przewodnik, który w cenie biletu można nabyć tuż przed obejrzeniem ekspozycji, dzięki któremu do każdego bloku tematycznego można było wysłuchać komentarz, który przybliżył ówczesne realia życia polityczno-artystycznego, oraz usłyszeć dodatkowe informacje dotyczące obrazów. Speaker ciekawie opowiadał o życiu artysty, jak również historię powstawania danego obrazu oraz zwracał uwagę na artystyczne walory dzieła danego okresu. Audio-przewodnik pozwał każdemu uczestnikowi wystawy indywidualnie przeżywać „Fantazję i rzeczywistość”.

Sztukę niemiecką będzie można oglądać do 4 grudnia br., dlatego też bardzo gorąco polecam i zachęcam zainteresowanych do obejrzenia tej niezwykłej wystawy, tym bardziej, że rzadko mamy okazję podziwiać dzieła niemieckich artystów.W godzinach wieczornych udaliśmy się do Teatru Wielkiego na operę pt. „Don Giovanni” Wolfganga Amadeusza Mozarta w reżyserii Mariusza Trelińskiego. Na uwagę zasługuje fakt, że sztuka była śpiewana w oryginalnej wersji językowej tzn. po włosku (z polskim tłumaczeniem do czytania ).

Dzieło Mozarta (zwłaszcza pierwsza część) posiada elementy lekkiej, błyskotliwej i pogodnej komedii o wartkiej i niekiedy zaskakującej akcji z wątkami pełnymi dramatyzmu i tragizmu potęgującym w widzu uczucie grozy i napięcia. Oprócz doskonałej gry aktorskiej godna zaakcentowania jest muzyka i śpiew w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, niekiedy przyjemna i lekka, innym razem powodująca zaskakujące emocje. Gorąco polecam-naprawdę godne przeżycia!!!

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Mońki

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021