Rynek Staromiejski w Toruniu
Rynek Staromiejski w Toruniu

Miasta w murach zamknięte - Toruń, Chełmno, Chełmża, Grudziądz, Nowe

Komentarze 5
2008-06-28

Toruń to jedno z piękniejszych miast polskich jak dla mnie, bardzo mi się spodobał i super się złożyło, że akurat tam spędzaliśmy pierwszy nocleg, bo mieliśmy dużo czasu na przechadzki po Starówce. Co krok przed naszymi oczami wyrastała jakaś niesamowita budowla, pamiętająca czasy gotyku.

Największe wrażenie zrobił chyba na mnie kościół Wniebowzięcia NMP - ogromna budowla, wciśnięta w naroże Rynku Staromiejskiego, nijak nie chciała zmieścić się w obiektywie 🙂 Sam Rynek też jest piękny, słynny Ratusz i strzegący go Kopernik, kościół Św. Ducha, Dwór Artusa i postać Flisaka nieco osamotniona.

Każda uliczka odchodząca od Rynku kryje ciekawą architekturę i zapewnia przyjemny spacerek. Warto więc po prostu pokluczyć trochę po toruńskiej Starówce, by prócz takich pewniaków jak katedra Śś. Janów czy Dom Kopernika, spotkać też mniej znane punkty na planie Torunia. My np. całkiem nieoczekiwanie trafiliśmy na Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika na Franciszkańskiej 🙂

Toruń to miasto baszt i bram, sporo ich się tu zachowało, co można stwierdzić przechadzając się wzdłuż Wisły. Jest też Krzywa Wieża, ale z nich wszystkich najbardziej spodobała mi się baszta o ciekawej nazwie Koci Łeb, strzegąca Starówki po przeciwnej stronie Rynku Staromiejskiego.

W drodze na Rynek Nowomiejski, który jakoś nie bardzo przypadł mi do gustu, no prócz kościoła Św. Jakuba oczywiście, zajrzeliśmy za zamek krzyżacki, wśród ruin którego akurat odbywał się koncert - całkiem fajna sceneria 🙂

Nasze nastepne miasteczko na szlaku to Chełmża, mała mieścinka, troche jakby zapomniana, choć przeszłość ma bogatą, stoi tu potężna gotycka konkatedra Św. Trójcy, w której gościło wielu z polskich królów m.in. Władysław Jagiełło. Spod kościoła można zejść nad Jezioro Chełmżyńskie, nad którym chwilę odpoczywamy. Krótki spacerek na Rynek, później pod kościół filialny Św. Mikołaja i to już cała Chełmża 🙂

Następne miasto jest bardziej okazałe i obfituje w gotyckie budowle sakralne. To Chełmno - miasto zakochanych podobno 🙂 My startujemy od Rynku, na którym stoi piękny renesansowy Ratusz, stąd maszerujemy do kościoła farnego Wniebowzięcia NMP - wspaniała budowla, obchodzimy ją dookoła a Łukasz dodatkowo wspina się na wieżę (4 zł), by pocykać kilka panoramek.

O kilka kroków stąd wznoszą się mury obronne, a w przeciwnym kierunku kościół pofranciszkański Śś. Jakuba Starszego i Mikołaja. Teraz czeka nas spacerek ku kościołowi podominikańskiemu Śś. Piotra i Pawła. Jeszcze w obrębie miasta jest kilka innych kościołów, z których na uwagę na pewno zasługuje ten pw. Ducha Świętego. Wszystkie te budowle reprezentują styl gotycki, są potężne i zbudowane z czerwonej cegły, tak charakterystycznej dla tego regionu.

Na koniec udajemu się do niewielkiego parku, kryjącego kapliczkę i cudowne źródełko. Od głównego deptaka park oddzielają mury obronne i jedna z kilku zachowanych bram - Brama Grudziądzka.

No i przyszła kolej na Grudziądz - super miasto, bardzo mi się spodobała ta panoramka widziana od strony Wisły, cóż kiedy pogoda nam tu całkowicie nie dopisała i nawet lunęło nam na głowy ostatecznie. No ale nic to, spacerek trzeba było odbyć 🙂 Tylko zdjęcia wyszły niezbyt ciekawe. Na szczęście na dalszej trasie udało nam się znaleźć fajne miejsce, skąd kilka panoramek udało się zrobić 🙂 Co w Grudziądzu warto zwiedzić ?? Ano właśnie przejść się przez Błonia Nadwiślańskie i zobaczyć Bramę Wodną i mury obronne, dalej zespół spichrzy, a jeszcze wyżej kościół Św. Mikołaja.

Obok niego stoi kolegium jezuickie - obecnie Ratusz i przyklejony do niego barokowy kościółek Św. Franciszka o bogatym wystroju wnętrza. Rynek jak dla mnie nie jest zbyt ciekawy. Podobnie ruiny zamku, niemal nie zachowane na szczycie tego nadwiślańskiego traktu spacerowego.

Po Grudziądzu ostało się jeszcze Nowe - to już całkiem zaciszne, małe miasteczko, do którego turyści chyba rzadko zaglądają. Tu zobaczyliśmy kościół poklasztorny, zamek, o dziwo bez żadnej wieży, toteż można go nie zauważyć i oczywiście potężną jak na taką mieścinkę Farę Św. Mateusza, Apostoła i Ewangelisty. Obok niej ciągnie się zachowany fragment murów obronnych. W Nowem zobaczyć można też zabytkowy wiatrak, ale dowiedzieliśmy się o tym dopiero po fakcie 🙂

To zaskakujące, jak wiele ogromnych kościołów stanęło w tych niewielkich przecież miejscowościach. Dziś stoją dumnie, przypominając nam o czasach, kiedy wiara i świątynia stanowiły centrum życia każdego człowieka...

Kopernik w Toruniu
Mikołaj Kopernik
Toruński Flisak i Dwór Artusa
Toruń - Dwór Artusa
Rynek w Toruniu
Toruń - kościół Ducha Świętego
Toruń - kościół Wniebowzięcia NMP
Starówka toruńska
Starówka w Toruniu
Toeuń - Koci Łeb
Toruń - katedra Św. Janów
Krzywa Wieża w Toruniu
Zamek krzyżacki w Toruniu
Chełmża - Rynek
Rynek w Chełmży
Konkatedra Św. Trójcy
Chełmża - konkatedra
Chełmża
Chełmża
Jezioro Chełmżyńskie
Chełmża - kościół Św. Mikołaja
Chełmno - kościół farny
Kościół Wniebowzięcia NMP w Chełmnie
Chełmno - na wieży farnej
Chełmno - kościół Św. Ducha
Chełmno - kościół pofranciszkański
Panorama Chełmna
Chełmno - renesansowy Ratusz
Ratusz w Chełmnie
Park w Chełmnie
Chełmno - miasto zakochanych
Brama Grudziądzka w Chełmnie
Chełmno - deptak
Grudziądz
Grudziądz
Starówka w Grudziądzu
Grudziądz - Park Miast
Grudziądz - Brama Wodna
Grudziądz - Starówka
Kościół Św. Franciszka w Grudziądzu
Nowe - Fara Św. Mateusza
Fara Św. Mateusza w Nowem
Zamek w Nowem
Nowe - kościół poklasztorny
Miasta w murach zamknięte - Toruń,Chełmno,Chełmża,Grudziądz,Nowe
Ratusz Staromiejski w Toruniu

Komentarze

Zostaw swój komentarz

fazi
04 styczeń 2010 21:56
Polecam zwiedzić to miasto jest piękne miałem okazję kończyc tam szkołę pomimo że pochodzę z południowo wschodniej polski to uważam to miasto za jedno z piękniejszych a panorama z mostu jest bardzo ładna
Ola Dzitkowska
23 październik 2009 15:32
Ja również miałam okazję podziwiać część miasta Toruńskiego przejazdem do Gdańska, przepiękny widok z mostu na Wiśle.
Anna Piernikarczyk
09 lipiec 2008 08:13
Tak, naprawdę miasta w tej okolicy są niesamowite, troszkę nam pogoda w niektórych miejscach nie trafiła bo była bardzo zmienna, ale i tak było super 🙂

09 lipiec 2008 07:14
Konto użytkownika zostało usunięte

08 lipiec 2008 13:28
Wybrałaś Aniu jedną z ładniejszychn tras wycieczkowych z Torunia do Gdańska. Wycieczka godna polecenia dla wszyskich co chcą zwiedzić i poznać historią ty ziem. Pozdrawiam.

Wycieczka na mapie

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022