Zamek w Malborku

, Marek Weber

Gotycki zamek w Malborku wzniesiony przez Krzyżaków w latach 1274-1457 jest jedną z największych twierdz średniowiecznej Europy i przykładem średniowiecznej architektury obronnej. Był siedzibą mistrzów Zakonu Krzyżackiego i stolicą Państwa Krzyżackiego. W grudniu 1997 roku zamek został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Zamek niszczony, odbudowywany i przebudowywany w ciągu kilku stuleci zachował się i jest ogromną atrakcją. Wycieczka do malborskiego zamku to niepowtarzalna lekcja historii.
Do Zamku wchodzi się przez most zwodzony a następnie system bram. Przechodzimy przez bramę wjazdową i wchodzimy na drewniany most, dawniej częściowo zwodzony. Mijamy trzy potężne bramy oraz kratownicę i wchodzimy na dziedziniec Zamku Średniego.
Dawniej na tym obszarze mieściły się obiekty gospodarcze. Przed sobą widzimy po przeciwnej stronie dziedzińca mury Zamku Wysokiego. Za plecami mamy północne skrzydło Zamku Średniego, będącego niegdyś rezydencją Wielkiego Komtura.
Możemy tutaj odpocząć na ławkach w cieniu drzew okalających fosę na Zamek Wysoki. Znajduje się tu również głaz a zarazem pomnik z pamiątkową tablicą ku czci wszystkich konserwatorów Zamku. Po przeciwnej (zachodniej) stronie mamy wejście do Pałacu Wielkich Mistrzów.
Stąd możemy udać się do kompleksu dawnej Łaźni, Studni i Kancelarii. W budynku Łaźni znajduje się obecnie Księgarnia Zamkowa. W kompleksie tym mieści się wejście do dawnego pieca, ogrzewającego Wielki Refektarz oraz wejście do Kuchni.
Pałac Wielkich Mistrzów- rezydencja władców. Pełnił on taką rolę zarówno w czasie panowania krzyżackiego, jak rządów polskich i niemieckich. Obecnie mieści się w nim m.in. archiwum. Zwiedzanie zaczynamy od Niskiej Sieni, z ozdobnymi sklepieniam, następnie zwiedzamy komnaty mieszkalne. Na ścianach widać odrestaurowane zdobienia, głównie ornamenty roślinne. Z Niskiej Sieni, przechodzimy do Wysokiej Sieni, dalej pod kopią chorągwi Wielkiego Mistrza (takiej samej jak ta, zdobyta przez wojska polskie pod Grunwaldem), dojdziemy do Letniego Refektarza - największej sali Pałacu.
Po wyjściu z Pałacu Wielkich Mistrzów idziemy do mostu zwodzonego prowadzącego na Zamek Wysoki. Most przerzucony nad głęboką - obecnie suchą fosą, odcina Zamek Wysoki od Średniego.
Za mostem widzimy umocnienia nie ustępujące tym przy wejściu na Zamek Średni, dalej wchodzimy w długi ciemny korytarz podzielony bramami i docieramy na dziedziniec Zamku Wysokiego.
Na środku dziedzińca jest ogromna Studnia z Pelikanem.
Po wejściu na piętro pierwszą salą po lewej stronie jest Sala Kapitulna. Dawniej była centrum klasztoru, miejscem zbierania się Kapituły. Z Kapitularza udajemy się do pomieszczeń urzędników. Po powrocie na krużganek wchodzimy w około 60 metrowy ganek prowadzący do jednej z najstarszych budowli Zamku - Gdanisko. Umiejscowiono w niej w średniowieczu sanitariaty. Pełniła też funkcję miejsca ostatecznej obrony. Pod wieżą płynęła dawniej woda, obecnie znajduje się sucha fosa.
Po powrocie na krużganek skręcamy w prawo i dochodzimy do Złotej Bramy. Niezwykle starannie ozdobiony portal z końca XIII w. stanowi wejście do kościoła NMP, najważniejszej świątyni w państwie zakonnym w Prusach.
Po zejściu na dziedziniec Zamku Wysokiego kierujemy się z powrotem w stronę mostu zwodzonego na Zamek Średni i w Międzybramiu schodzimy w prawo i wchodzimy na Tarasy Zamku Wysokiego. W Średniowieczu były to miejsca spacerów i medytacji. Dalej przechodzimy przez kaplicę Św. Anny, mieszczącą kryptę, w której spoczywają prochy Wielkich Mistrzów Zakonu. Kaplica ta znajduje się pod Kościołem NMP. Charakterystyka tego miejsca to stały przeciąg, niezależnie od pory roku i pogody. Dalej taras wschodni -mieścił się tu cmentarz zakonny. Obecnie ekspozycja płyt nagrobnych. Następnie przechodzimy przez furtę na taras południowy, gdzie po lewej stronie mijamy Dom Ogrodnika. Przed sobą widzimy teraz pozostałości ogrodu różanego z kamienną fontanną. Przechodząc pod gankiem łączącym Zamek Wysoki z Gdaniskiem wchodzimy na taras zachodni. Znajduje się tutaj, wejście do zrekonstruowanego młyna.
Po obejściu tarasami dookoła Zamku Wysokiego, dochodzimy do Międzybramia. Tym razem w prawej wieżyczce strażniczej odnajdujemy zejście do suchej fosy zamkowej. Po udanym zejściu na dół kierujemy się, zgodnie z tabliczkami określającymi kierunek zwiedzania, w prawo do Wieży Kleszej. Wchodzimy do międzymurza, mijając po prawej stronie podstawę wcześniej odwiedzonej kaplicy Św. Anny. Idąc coraz węższą szczeliną miedzy murami możemy oglądać w tym nieco ponurym otoczeniu kolejne detale architektoniczne, niewykorzystane podczas odbudowywania Zamku. Idąc dalej na zachód przechodzimy pod gankiem do Gdaniska. Możemy obejrzeć tu resztki koła młyńskiego. Dochodzimy do przedmurza zachodniego, ciągnącego się wzdłuż Nogatu. Przegrodzone jest ono wcześniej oglądanym młynem zamkowym. Dochodzimy do kanału Młynówki. Możemy cofnąć się kawałek w lewo i stanąć pod Gdaniskiem, oceniając ogrom tej budowli od dołu.
Po powrocie spod Gdaniska kierujemy się w stronę Pałacu Wielkich Mistrzów. Po prawej widzimy budynek młyna z wychodzącym z niego drewnianym gankiem łączącym Zamek Wysoki z Bramami Mostowymi. Na końcu fosy skręcamy w lewo, wchodząc na pasaż wzdłuż Nogatu. Mijamy Bramy Mostowe i idziemy w prawo wzdłuż Nogatu aż do wyjścia na Przedzamcze. Po drodze mijamy zachodnią część Zamku Średniego z Pałacem Wielkich Mistrzów. Jeśli będziemy mieli szczęście, to spotkamy tu mincerza, bijącego ręcznie pamiątkową monetę zamkową.

Więcej informacji o zamkach (nie tylko o tym ) znajdziesz na http://www.zamkipolskie.com/

, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
Zamek w Malborku, Marek Weber
, Marek Weber
Avatar użytkownika Marek Weber
Marek Weber
Komentarze 1
2008-07-06
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
06 lipiec 2008 13:44
Niezła relacja 🙂
Dziś razem przekroczyliśmy 2000 km i staliśmy się zarazem oficjalnymi krajtroterami hehe
Gratuluje
Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024