Miłomłyn - śluzowanie statku 01
Miłomłyn - śluzowanie statku 01

WARMIA i MAZURY - Miłomłyn i okolice

Komentarze 1
2009-08-30MIŁOMŁYN - miasto w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim.

Miłomłyn - śluzowanie statku 03
Miłomłyn - śluzowanie statku 03

Miłomłyn położony jest na granicy Pojezierza Iławskiego i Olsztyńskiego, na trasie kanału Ostródzko-Elbląskiego, przy drodze E-7, w odległości 12 km od Ostródy. Miasteczko i jego okolice obfitują wiele ciekawych atrakcji, zarówno historycznych jak i przyrodniczych.Co warto zwiedzić w Miłomłynie i okolicach?

MiłomłynNeogotycki Kościół Parafialny pod wezwaniem św. Bartłomieja z przełomu XIX i XX w. (zbudowany w latach 1898-1901), powstały w miejsce pochodzącego z czasów krzyżackich i rozebranego w końcu XIX wieku.

Karnity - Zamek Hotel - wejście główne
Karnity - Zamek Hotel - wejście główne

Śluza komorowa na kanale Ostródzko-Elbląskim, która jest ciekawym zabytkiem sztuki hydrotechnicznej z XIX w. Mimo upływu czasu stare mechanizmy nadal służą turystom korzystającym z tej drogi wodnej.

Fragment muru obronnego zachowany z pochodzących z XIV wieku obwarowań miejskich, wzniesionych z kamienia polnego i czerwonej cegły.

Karnity - Zamek Hotel - strona zachodnia
Karnity - Zamek Hotel - strona zachodnia

Okolice Miłomłyna

Rezerwaty przyrody: "Rzeka Drwęca" z Jeziorem Drwęckimi i rezerwat ornitologiczny "Jezioro Iłgi", położony około 10 km na zachód od Miłomłyna. Na terenie rezerwatu znajdują się liczne stanowiska lęgowe ptactwa wodnego i błotnego.

Pomniki przyrody, z których na szczególną uwagę zasługują: unikalna sosna taborska, 120-letni drzewostan bukowo-modrzewiowy.

KARNITY - zespół pałacowo - parkowy z neogotyckim pałacem (obecnie hotel) zbudowanym w 1856 roku, w miejscu spalonego podczas wojen polsko-szwedzkich dworu. Pałac, którego architektura nawiązuje do romantycznego zamku, usytuowany jest na terenie parku nad jeziorem Kocioł. Na północ od pałacu znajdują się zabudowania związane z jego obsługą: domy mieszkalne dla służby, stajnie, wozownia i ujeżdżalnia.

Karnity - Mini ZOO - Dziki
Karnity - Mini ZOO - Dziki

Na wzgórzu w części południowej parku znajduje się cmentarz dawnych właścicieli. Po II wojnie światowej pałac wykorzystywany był jako ośrodek wypoczynkowy. Od 1995 jest w posiadaniu firmy prywatnej, która prowadzi tu całoroczny hotel.

Dodatkowe atrakcje, jakie znajdziemy w parku pałacowym to: Mini ZOO, w którym można zobaczyć zwierzęta leśne, Park Rozrywki dla dzieci „Bajkowy Świat Kłobuka” z zielonym labiryntem i przystań.

Karnity - Mini ZOO - Daniele
Karnity - Mini ZOO - Daniele

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
11 styczeń 2013 17:48

witam.

pieknie , pieknie.

 

  pozdrawiam  Karol

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Karnity

Karnity

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021