Rowerem przez krainę wielkopolskich wiatraków

Podróż jest zaznaczona jako prywatna. Nie jest publicznie dostępna na żadnych listach. Można ją zobaczyć tylko przy wykorzystaniu bezpośredniego adresu URL.

Komentarze 0
2008-02-25
Propozycja jednodniowej wycieczki rowerowej opartej na oznakowanej kolorem jasnozielonym trasie rowerowej "Szlakiem wiatraków" prowadzącej przez południowe obszary Wielkopolski.

Ze względu na sporą odległość do pokanania, trasę polecamy zaprawionym rowerzystom. Wysiłek jednak się opłaca, gdyż widok malowniczych jezior, pól, lasów no i oczywiście tak charakterystycznych dla tego obszaru wiatraków wynagradza trud.

Wycieczkę rozpoczynamy w pięknym, historycznym Poniecu, w którym zwiedzamy gotycki kościół NMP z XV wieku oraz urokliwy Rynek z eklektycznym Ratuszem z 1843 roku. Uwagę przyciągają również zabytkowe domy szachulcowe z XVIII i XIX wieku.

Z Rynku ponieckiego ruszamy w kierunku Śmiłowa, by po 5,5 km dotrzeć do Luboni. Tu zajrzymy do zabytkowego dworu z końca XVIII wieku, w którym niegdyś przebywał wieszcz Adam Mickiewicz. Dalej zmierzamy do wsi Kociugi, a stamtąd polną drogą do Garzyna, do drogi krajowej nr 12.

Mijamy ją i polną drogą zmierzamy w kierunku Górzna. Po prawej stronie stoi zespół pałacowy. Zjeżdżamy w dół i mijamy plażę Jeziora Górznickiego. Zmęczeni mogą tu nieco odpocząć.

Dalej jedziemy polną drogą do Świerczyny. Wśród pól zauważymy pozostałości wiatraka z XVIII wieku, za którym skręcamy w lewo.

W samej miejscowości Świerczyna warto przystanąć przy prastarym kościółku, którego początki sięgają X wieku. Ponoć świątynia ta powstała w miejscu, gdzie zatrzymał się Św. Wojciech podczas misji do Prus.

Stąd udajemy się drogą leśną do Wojnowic, a za nimi skręcamy w lewo ku Osiecznej. Po drodze zahaczymy jeszcze o Jeziora Witosławskie i Drzezkowskie.

Osieczna to piękna mieścinka, w której polecam zatrzymać się na dłużej. Do zwiedzenia jest tutaj ładny zamek, malowniczo położony nad Jeziorem Łoniewskim, późnogotycki kościół Trójcy Świętej, barokowy klasztor Franciszkanów, no i XVIII-wieczne wiatraki, jak przystało na tytuł naszej wycieczki 🙂

Dalsza droga prowadzi w kierunku Leszna, ale my koło stacji paliw skręcamy w lewo, a po około 250 m w prawo. Nasza trasa biegnie teraz lasami Nadleśnictwa Karczma Borowa. Po przekroczeniu torowiska jedziemy nadal lasem, aż do drogi asfaltowej Leszno - Nowa Wieś. Skręcamy tu w lewo i jedziemy do Nowej Wsi.

Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo, by dostać się do Dąbcza, gdzie stoi zabytkowy kościół Św. Katarzyny z 1666 roku kryty gontem. Z Dąbcza już tylko o krok do naszego ostatniego punktu programu, a mianowicie Rydzyny. Jest to piękne miasto zwane "Perłą Baroku" za sprawą wspaniale zachowanych zabytków z tego okresu.

Najpierw po prawej stronie ukaże nam się wiatrak-koźlak, jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów w Polsce. Obecnie znajduje się w nim Muzeum Rolnictwa i Młynarstwa. Później polecam przejażdżkę na Rynek z zespołem kamienic, Ratuszem i wotywną figórą Trójcy Świętej oraz do pobliskiego okazałego Zamku z ciekawym parkiem - dumy mieszkańców Rydzyny. Tutaj kończy się nasza wycieczka, atrakcyjna zarówno pod względem architektonicznym, jak również przyrodniczym.

Źródło: informacja własna, www.rydzyna.pl

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Lubonia

Kociugi

Garzyn

Górzno

Świerczyna

Wojnowice

Wowa Wieś

Dąbcze

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023