Wieżyca, Danusia
Wieżyca, Danusia

Dzień na Kaszubach I

Komentarze 0
2008-05-15

Zamek w Bytowie

Wieża widokowa na Wieżycy, Danusia
Wieża widokowa na Wieżycy, Danusia

W Bytowie rozpoczęliśmy kolejną jednodniową wycieczkę szkolną.

Bytów to miasto powiatowe w województwie pomorskim. Poza malowniczą okolicą do Bytowa przyciąga turystów przede wszystkim górujący nad miastem zamek krzyżacki.Choć jest znacznie mniejszy od zamku w Malborku,jednak wywiera na zwiedzających silne wrażenie,jak wszystkie budowle warowne z tamtego okresu ( XIV w.). Dziedziniec można zwiedzac za darmo,natomiast w pomieszczeniach obowiązują bilety wstępu,jak we wszystkich muzeach. Mieści się w nim bowiem Muzeum Kaszubsko-Pomorskie ,a także Biblioteka i hotel z restauracją.

, Danusia
, Danusia

Ekspozycje muzealne to przede wszystkim sprzęty gospadarskie przedstawiające życie dawnych mieszkanców Kaszub ,nieliczne eksponaty rycerskie oraz ekspozycje -wystawy czasowe.

http://www.zamkigotyckie.org.pl/bytow.htm

Skansen w Kościerzynie, Danusia
, Danusia
Skansen w Kościerzynie, Danusia

Wieżyca

Wieżyca to najwyższe wzniesienie na Pomorzu Środkowym ( 329 mnpm.) Wejście na nią nie jest zbyt trudne nawet dla dzieci. Krótki spacer przez las,następnie wspinaczka po schodach wysokiej wieży widokowej i już można delektować się przepięknym krajobrazem Szwajcarii Kaszubskiej. Podczas wiatru wieża delikatnie się kołysze,ale spokojnie,jest stabilna i nikomu nic nie grozi.🙂

Skansen w Kościerzynie, Danusia
Skansen w Kościerzynie, Danusia


Będomin

Nie każdy wie,że to właśnie na Kaszubach urodził się i wychowywał twórca hymnu polskiego "Mazurka Dąbrowskiego"-Józef Wybicki. W tej małej, kaszubskiej miejscowości znajduje się dziś jedyne w Polsce Muzeum Hymnu Polskiego,do którego warto zajrzeć podczas wakacyjnych wędrówek.

Skansen w Kościerzynie, Danusia
Skansen w Kościerzynie, Danusia

"Zabytkowy budynek z XVIII w. położony jest w pięknym kilkuhektarowym parku z licznymi pomnikami przyrody, m.in. rośnie tu 400. letni dąb i kilka 300. letnich lip. Muzeum posiada stałe ekspozycje: jedną opowiadającą o życiu i dziejach Józefa Wybickiego i drugą – ukazującą rolę „Mazurka Dąbrowskiego” w okresie zaborów oraz dwóch wojen światowych. Obie wystawy prezentują niezliczone i bardzo interesujące eksponaty. Obok obrazów, rycin, dokumentów można tu obejrzeć pomieszczenia mieszkalne, gabinet Wybickiego, meble oraz broń z jego epoki. W salonie stoi rzadki instrument – minifortepian, a raczej wschodnioeuropejska odmiana klawesynu, zwana szpinetem (I poł. XIX w.). Są tu także ciekawe listy (oryginały), np. od Wybickiego do gen. Dąbrowskiego z 1806 r., czy też relacja z audiencji u Napoleona z 1807 r. Wielką ciekawostką jest spora kolekcja tzw. muzykaliów patriotycznych, m.in. nuty i tekst polskiego hymnu z 1829 r. w języku polskim i francuskim, a także unikalna płyta gramofonowa „Jeszcze Polska nie zginęła” z 1902 r. wydana przez wytwórnię Columbia Record i jej kopia nagrana w 1944 r. w Związku Radzieckim."

Garczyn- ferma strusi, Danusia
Garczyn- ferma strusi, Danusia

http://www.abcwypoczynku.pl/Co_laczy_Bedomin_z_Mazurkiem_Dabrowskiego_abcwypoczynku_go,articleQQid_article,393.html

Kościerzyna

Do tego miasta warto zajrzeć z dziećmi ponieważ znajdą tutaj niezwykle ciekawą atrakcję-Muzeum Parowozów. Skansen ten prezentuje dawne lokomotywy parowe i spalinowe,różne typu wagonów ,mozna zwiedzić także starą lokomotywownię,a nawet , za niewielką opłatą przejechać się kolejką wąskotorową. Zwiedzający mają wolną rękę przy oglądaniu zgromadzonych eksponatów,a największą frajdą jest możliwość wejścia do nawet największych lokomotyw.

http://www.parowozownia_koscierzyna.republika.pl/

Garczyn

Wycieczkę zakończyliśmy 7km od Kościerzyny w Garczynie.Znajduje się tu ferma strusi. Turyści mają możliwość podziwania tych pięknych ptaków w zagrodach oraz w boksach . Ogromną ciekawość wzbudzają malutkie strusie ,wyglądają jak malutkie jeżyki na wysokich nóżkach. Oprowadzający ciekawie opowiadaja o życiu i zwyczajach strusi oraz umożliwiają oglądanie ogromnych jaj strusich. Przy odrobinie szczęścia w pobliżu zagrody można zanleźć strusie pióra albo kupić je w pobliskim barze-sklepiku. Są tam także inne pamiątki np. wisiorki ze skorupek z jaj strusich. Chętni mogą się skusić na jajecznicę z jaj strusich.

Dla grup zorganizowanych można zamówić ognisko z pieczeniem kiełbasek,można także wykupić na miejscu przejażdżki konne.

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Wieżyca

Będomin

Kościerzyna

Garczyn

wieża widokowa

Muzeum Hymnu Narodowego

Skansen Parowozów

Ferma strusi

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023