, Arkadiusz Sobierajski
, Arkadiusz Sobierajski

Zamki Krzyżackie - Sztum

Komentarze 0
2009-09-03

Sztumska warownia pozostała w rękach zakonu do 1468 r., kiedy została włączona do Prus Królewskich. Na zachód od zamku, w obrębie murów obronnych, rozbudowało się miasto lokacyjne. Sztum był miejscem sądów ziemskich dla województwa malborskiego, a od XVI w. także sejmików szlacheckich.Obecnie ze średniowiecznej zabudowy zamku, po XIX-wiecznych rozbiórkach przetrwały: główne skrzydło południowe, fragmenty skrzydła wschodniego, brama wjazdowa, studnia oraz fragmenty dwóch baszt i murów obronnych. Na terenie zamku działa Bractwo Rycerzy Ziemi Sztumskiej zawsze chętnych do udzielenia kilku informacji i przybliżenia historii warowni. Za "co łaska" istnieje możliwość obejżenia indywidualnego uzbrojenia rycerzy bractwa oraz wykonania nieograniczonej liczby zdjęć w rynsztunku.

Obecnie znajduje się tu Sztumskie Centrum Kultury.

, Arkadiusz Sobierajski
, Arkadiusz Sobierajski

Dojazd do zamku prosty, obok znajduje się parking dla samochodów osobowych.

sztum, Arkadiusz Sobierajski
, Arkadiusz Sobierajski
Zamki Krzyżackie - Sztum, Arkadiusz Sobierajski
, Arkadiusz Sobierajski
, Arkadiusz Sobierajski
, Arkadiusz Sobierajski
Sztum, Arkadiusz Sobierajski

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022