Plan tego wyjazdu zrealizowałam podczas wycieczki szkolnej z moją klasa.Jest to doskonały pomysł także na jednodniowy ,rodzinny wypad na Kaszuby.

Wędrując po Kaszubach warto zawitać do Chmielna,gdzie w pracowni garncarskiej rodziny Neclów zatrzymał się czas. Tutaj, od ponad 100 lat ręcznie wyrabiane są naczynia z gliny,wypalane potem w piecu i sprzedawane w sklepiku.Wyroby Neclów są niepowtarzalne,zdobione 7 charakterystycznymi ,zastrżezonymi wzorami . Podczas zwiedzania pracowni można naocznie przekonać się jak wygląda wyrabianie naczyń glinianych tradycyjną metodą ,a nawet samodzielnie spróbować wykonać jedno z nich.
Dom Neclów stoi na wprost pięknego jeziora,więc przy okazji można i tam spędzić miłe chwile na łonie przyrody. Tu bowiem zaczyna się urokliwy szlak wodny Szwajcarii Kaszubskiej zwany "Kołem raduńskim",który łączy ze sobą 10 jezior.

http://www.necel.pl/



Niedaleko Kościerzyny, nad przepięknym jeziorem Wdzydzkim znajduje się ciekawy skansen wsi kaszubskiej. W malutkim drewnianym , XVII -wiecznym kościółku,stojącym na terenie skansenu, do dziś odbywają się msze. Wędrując po skansenie odwiedzamy zagrody gburskie,w których prezentowane są specjalności ludowe jak.np kowalstwo,garncarstwo,koronkarstwo,hafciarstwo. Można odwiedzić też niezwykle atrakcyjne wiatraki oraz dworki z bardzo dobrze zachowanym wyposażeniem wnętrz. A zmęczony turysta może zaspokoić swój głód "ruchankami" czyli rodzajem miejscowych racuchów.

Najciekawszym chyba punktem zwiedzania jest dawna szkoła,w której na życzenie turystów improwizowana jest lekcja w dawnym stylu tzn. "uczniowie" trzech klas siedzą w jednej izbie,próbują pisania prawdziwym gęsim piórem maczanym w kałamarzu oraz uczą się śpiewania "Kaszubskiego abecadła". Między ławkami przechadza się nauczyciel wyposazony w tzw. dyscyplinę i grozi niesfornym uczniakom odstawieniem ich do "kozy "lub na "oślą ławkę". Ławka ta znajduje sie przed wejściem do klasy,obok za malutkimi drzwiczakmi jest "koza" maleńkie,ciemne pomieszczenie,gdzie niegdys spędzali czas po lekcjach niesforni uczniowie.Muszę przyznać,że wśród moich uczniów to miejsce wzbudziło najwięcej emocji i każdy choć przez chwilę chciał posiedziec w oślej ławce;-) W szkole można też rzucić okiem na pokój nauczyciela,który w tamtych czasach był znaczną i najbardziej kształconą osobą we wsi ,co widać po przedmiotach jakie znajdują się w jego pokoju. Przed szkołą wisi dzwon,wołający dawniej uczniów na lekcje,dzis jest to dodatkowa atrakcja skansenu.
Ale najwięcej radości dzieciom oraz rodzicom dostarcza podwórko,na którym można do woli bawić się dawnymi zabawkami. Moc emocji wzbudzają szczudła,drewniane koniki z patykiem,koła od roweru z patykiem do toczenia itp. Dorośli wspominają swoje dzieciństwo,dzieci poznają nieznane im proste zabawy,co w dobie wszechstronnej komputeryzacji jest zjawiskiem rzadkim.

Spacerujac po skansenie podziwiamy urokliwe zagrody wiejskie z przydomowymi ogródkami,garnkami na płocie i strachami na wróble. A po opuszczeniu tego terenu,w pobliskiej malutkiej piekarni, można zakupić fantastyczne świeżusieńkie i pachnące pieczywo prosto z pieca. Niektóre wyroby powstają na oczach klientów.
http://www.muzeum-wdzydze.gda.pl/




O Szymbarku zrobiło sie głośno ostatnimi laty,gdy zbudowano tam "dom do góry nogami". Rzeczywiście dom ten robi niesamowite wrażenie,zarówno z zewnątrz,jak i od środka. W sezonie kolejki turystów do tego domu są ogromne,ale warto uzbroić się w cierpliwość i zaczekać,aby samemu stwierdzić,jakie to niesamowite uczucie ,gdy świat wokół nas staje " na głowie".
Należy zaznaczyć jednak,że osoby mające problem z krążeniem czy zaburzenia błędnika nie powinny tam wchodzić,bo już od samego zaglądania do wnętrza kręci się w głowie. Frajdą jest to,że wewnątrz z trudem utrzymuje się równowagę,a nasze ciało zdaje się egzystować niezależnie od naszej woli:-)
"Dom do góry nogami" znajduje się na dość rozległym terenie Skansenu Budownictwa Drewnianego ,gdzie są także inne atrakcje. Do zwiedzania udostępniony jest także Dom Sybiraka,który przebył z dalekiej Syberii 8100km, aby znaleźć swoje miejsce ekspozycji właśnie w Szymbarku.

Inne obiekty w Szymbarku to:
-Kaplica Jedności Narodowej



-stół Noblisty Lecha Wałęsy
-replika dworku

-piec chlebowy
-pociag donikąd czyli pociąg zesłańców na Sybir

-bunkier Gryfa Pomorskiego
-najdłuższa deska (oficjany rekord w księdze Rekordów Guinessa)



Na terenie skansenu można również zakupić regionalne pamiątki np.tabakę i tabakiery-rożki,hafty kaszubskie,śpiewniki,słowniczki itp.Można także skorzystać z ogromnego grilla czy upiec kiełbaskę nad ogniskiem przy dźwiękach skocznej muzyki .























