Wielkopolska - Poznań, Kórnik, Rogalin

Komentarze 2
2008-02-21
Propozycja jednodniowej wycieczki w niezmiernie ciekawe rejony położone na południe od Poznania. Właśnie to miasto może (choć nie musi) być początkowym punktem wyprawy. Trasą nr 11 docieramy prawie do samego Kórnika, drogowskaz nas odpowiednio pokieruje.

Na Rynku warto zobaczyć ciekawy Kościół Wszystkich Świętych z dzwonnicami w formie baszt, ładny jest także budynek Ratusza. Ale Kórnik oferuje nam znacznie więcej, z Rynku ulica Poznańska wiedzie nas do słynnego w całej Wielkopolsce i nie tylko zamku Działyńskich i Zamoyskich (samochód można pozostawić na Rynku - darmowy parking), pęknie komponującego się z okalającym parkiem arboretum.

Przechadza się po nim ponoć "Biała Dama" - duch Teofili z Działyńskich Szołdrskiej-Potulickiej. Natomiast statek o tej samej nazwie kursuje latem po Jeziorze Kórnickim. Warto w zamku i jego otoczeniu spędzić chwil kilka...

Z Kórnika ruszamy trasą nr 431 do Rogalina, gdzie najpierw natkniemy się na piękną rzymską świątynię, w podziemiach której spoczywa prezydent RP na Uchodźctwie - Edward Raczyński oraz inni przedstawiciele tej rodziny. A stąd widać już zespół pałacowo-parkowy (w pobliżu pałacu parking jest płatny).

Rezydencja Raczyńskich wraz z otoczeniem stanowi jeden z najpiękniejszych zespołów pałacowo-parkowych w Polsce. Obecnie mieści się tu oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, a do zwiedzania prócz pałacu udostępniono też powozownię oraz galerię obrazów Natomiast piękny park oferuje długie spacery i skupiska starych dębów.

Z Rogalina udajemy się do Puszczykowa, a więc z trasy 431 musimy skręcić w kierunku Poznania, na drogę nr 430. W tej miejscowości zwiedzić warto mieszkanie Arkadego Fiedlera, które obecnie stanowi muzeum "Pod Totemem".

Po muzeach i obiektach architektonicznych nadszedł czas na przyrodę, a tej ci nie zabraknie w Wielkopolskim Parku Narodowym, w którego granicach właśnie jesteśmy. Lasy, zwierzęta, jeziora, te kąpieliskowe i te dzikie, jak Jezioro Góreckie, będące ścisłym rezerwatem i ostoją ptactwa...

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Sebastian Zakrzewski
28 czerwiec 2008 17:23
byłem , zobaczyłem, ... wiem ,że warto 🙂
Artek
31 maj 2008 21:22
Kolejny dowód na to że Wielkopolska to najpiękniejszy region Polski!! 😉 pozdrawiam!!

Wycieczka na mapie

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022