Pricny vrch, JÓZEF
Pricny vrch, JÓZEF

Dookoła Biskupiej Kopy

Komentarze 1
2009-08-30

W piekny, letni dzień wybrałem się w moje, ulubione Góry Opawskie. Tym razem postanowiłem rowerem objechać Biskupią Kopę, na ktorą wchodziłem wielokrotnie. Zaczynam od Prudnika. W tm miescie warto zwiedzić Rynek, Muzeum, Wiżę Bramy Dolnej, Wieżę Woka, kościół św. Michała Archanioła, kościól św.św. Piotra i Pawła, przejść się ulicą Piastowską, Kościuszki i zaglądnąć do Parku Miejskiego. Prudnik znam bardzo dobrze, więc od razu kieruję się w stronę Pokrzywnej przez Moszczankę. Z szosy mam piękny widok na Biskupią Kopę. Pod koniec Moszczanki mijam nowy kościół i trochę dalej łowisko pstrągów ze smażalnią. Jak zwykle jest tu mnóstwo ludzi. Wstępuję tylko na kawę i ... w drogę. Po lewej mijam kamping i zalew na Złotym Potoku. To już Pokrzywna. Przez około 3 km jadę teraz przełomem Złotego Potoku. Przez rzekę przerzuconych jest kilka mostów, uatrakcyjnia to jazdę. Kolejna miejscowość to Jarnołtówek (opis w wycieczce Góry Opawskie cz.I). Stąd szosa wspina się na północny stok Czapki. Po lewej mam piękny widok na Biskupią Kopę i Jarnołtówek natomiast po prawej na Głuchołazy. Krótki, ale stromy zjazd do Konradowa dostarcza mi niemałych emocji. Po chwili dojeżdżam do szosy z Głuchołaz a nią do Zlatch Hor. W tym miasteczku zaglądam do: - muzeum (tu ciekawa ekspozycja narzędzi do tortur, historii miasta i górnictwa złota ) -informacji turystycznej (liczne wydawnictwa o regionie w tym wiele darmowych ) -kościół ( ciekawe barokowe wyposażenie) - restauracji ( smaczne potrawy z kuchni czeskiej ). Na rynku stoi też figura NMP i wiele odrestaurowanych kamieniczek barokowych i secesyjnych. Moja trasa wiedzie na południe, za ostatnimi miasteczka budynkami skręcam w lewo, w kierunku Petrovic i Jindřichva. Przez ponad 5 km jadę cały czas pod górę, momentami jest dość stromo. Trud wjazdu na przełęcz osładzają piękne widoki na Zlate Hory, Přičny vrch, Wysoki Jesionik i Góry Złote. Na przełęczy, jak zwykle, dużo samochodów, stąd jest najbliżej na szczyt Biskupiej Kopy ( około 30 min.). Dalsza droga to zjazd do Jindřichova przez Petrovice. Zatrzymuję się przy pięknej kolumnie maryjnej w Jindřichovie. Tuż obok trochę zaniedbany kościół i pomnik poświęcony ofiarom I Wojny Światowej i drugi ofiarom katastrofy kolejowej z 1946 r. Po kilkunastu minuach dojeżdżam do drogi prowadzącej do Trzebinyi dalej do Prudnika . Tu kończy się moja wycieczka rowerowa. Trasa ( ok. 35 km)jest ciekawa, urozmaicona pięknymi widokami, stromymi podjazdami i takimiż zjazdami. Na wycieczkę warto przeznaczyć cały dzień, aby miec czas na zwiedzenie Jarnołtówka, Zlatych Hor, Prudnika.

Wnętrze kościoła pw. WniebowzięUrząd miejskicia NMP, JÓZEF
Wnętrze kościoła pw. WniebowzięUrząd miejskicia NMP, JÓZEF

Św. Jan Nepomucen przed kościołem, JÓZEF
Kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP, JÓZEF
Urząd miejski, JÓZEF
Muzeum. Budynek \
Południowa część Rynku, JÓZEF
Sala \
\
, JÓZEF
, JÓZEF
, JÓZEF
Muzeum, JÓZEF
, JÓZEF
Słynne krzesła z restauracji w Rejvizie, JÓZEF
, JÓZEF
W Zlatych Horach bywają sławni ludzie, JÓZEF
Rynek, JÓZEF
W dole Zlate Hory, JÓZEF
, JÓZEF
, JÓZEF
, JÓZEF
Widok na Jesioniki, JÓZEF
Kościół w Petrovicach, JÓZEF
Wieża kościoła w Jindrichovie, JÓZEF
, JÓZEF
, JÓZEF
, JÓZEF
Kolumna Maryjna w Jindrichovie, JÓZEF
Barokowy pałac w Jindrichovie, JÓZEF
Biskupia Kopa., JÓZEF
Dookoła Biskupiej Kopy, JÓZEF

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Tadeusz Walkowicz
21 grudzień 2009 08:39
Choć to odległe pasmo górskie od innych, byłem to już dwa razy piechota z Głuchołaz, raz wchodziłem na Biskupią Kopę przez Jarnołtówek a raz przez Zlate Hory. Piękne widoki szczególnie jesienią. Pozdrawiam

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zlate Hory

Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021