Schronisko na Przegibku, Łukasz
Schronisko na Przegibku, Łukasz

Rycerka Kolonia - Bendoszka Wielka - Przełęcz Przegibek

Komentarze 0
2009-08-18

Zachęcomy przez kolegę zdobywaniem odznak GOT z wielką chęcią ruszyłem szlakiem na przełęcz Przegibek. Mogłoby się wydawać trasa szybka - trasa łatwa. Dla mnie jednak, co się później okazało, taka nie była...

Trasa wiedzie poprzez piękny krajobraz leśny, gdzieniegdzie można zobaczyć małe strumyczki i pozostałości po wycinkach drzew. Nie zakłóca to jednak tego pięknego krajobrazu.

Mgła w lesie, Łukasz
Mgła w lesie, Łukasz

Widoko te rekompensowały zmęczenie, które dopadło mnie podczas drogi. Jak wspominamy, na Przełęcz Przegibek, z pozoru łatwej i krótkiej trasy, wchodzi się trudno, a droga ciągnię się, jakby nigdy nie miał nadejść koniec.

Podczas tej wyprawy pogoda sprzyjała pieszym wędrówkom, Było pochmurnie, lecz deszcz nie padał. Dodatkowo niesamowity klimat dodawała mgła, która "płynęła" przez beskidzkie lasy.

Tą drogą szliśmy..., Łukasz
Tą drogą szliśmy..., Łukasz

Podczas dojścia do schroniska zboczyliśmy z drogi wiodącej do niego, by wejść na Bendoszkę Wielką, gdzie znajduje się Jubileuszowy Krzyż Ziemie Żywieckiej.
Ze szczytu można w pogodny dzień podziwiać piękny widok na panoramę gór, jednak nam pozostała panorama ... ze zdjęć, gdzyż mgła i padający deszcz zasłoniły widok.


Po dojściu na Przełęcz mogłęm odpocząć po męczącej, jak dla mnie, trasie. Piękna okolica, dobre jedzenie, to jest to, dla czego warto podejmować taki wysiłek.

Mglista trasa, Łukasz
Mrocznie, Łukasz
Kwiatuszek :), Łukasz

Aha, no i oczywiście pierwsza pieczątka i 8 punktów GOT wpisałem do mojej książeczki GOT PTTK.

Po odpoczynku, posileniu się i zrobieniu kilku zdjęć wyruszyliśmy tą samą drogą powrotną, która jest przyjemna. Zejście nie przysparza wielu kłopotów. Musieliśmy tylko uważać na śliską nawierzchnię i nierówny teren. Po dojściu do bazy noclegowej kolejne (5) punktów do GOT i uśmiech na twarzy 🙂

Rycerka Kolonia - Bendoszka Wielka - Przełęcz Przegibek, Łukasz
Rycerka Kolonia - Bendoszka Wielka - Przełęcz Przegibek, Łukasz

Polecam tą trasę dla tych wszystkich, którzy chcą zobaczyć na prawdę wspaniały, leśny krajobraz, a takze dla tych, którzy dopiero co zaczynają swoją przygodę z górami.

Jubileuszowy Krzyż, Łukasz
Napis na Krzyżu, Łukasz
Panorama z Bendoszki, Łukasz
Za schroniskiem na Przegibku, Łukasz
Mgła, Łukasz

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Zwiedzone atrakcje

Rycerka

Bendoszka Wielka

Bendoszka Wielka

Schronisko na Przegibku

Schronisko na Przegibku

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023