Gross Rosen
Gross Rosen

Rogoźnica-obóz pracy Gross Rosen

Komentarze 2
2009-07-25

Obóz pracy  Gross Rosen

Obóz powstał w 1940 r. Więźniowie pracowali w pobliskim kamieniołomie przy wydobywaniu granitu. Była to katorżnicza praca,która kosztowała niejedno ludzkie życie. Średnia życia tych,którzy rozpoczynali  pracę bezpośrednio w kamieniołomach wynosiła zaledwie kilka tygodni. Nieliczni świadkowie ,którzy przetrwali tą kaźń dają świadectwo prawdzie w swoich  wstrząsających relacjach.Za niewielką opłatą można je usłyszeć podczas ogladania filmu w muzeum. Następnie warto przejść galerią prezentujacą fotografie z życia w obozie oraz inne zachowane dokumenty i rzeczy. Obóz zachował sie w stanie szczątkowym,gdyż Niemcy w obliczu klęski,podobnie jak w Brzezince, próbowali zatrzeć ślady swojej morderczej działalności.

Gross Rosen
Gross Rosen

Ludzka krzywda i  tragedia, cierpienie i upokorzenie przedstawione w muzeum Gross Rosen jest nieyobrażalna. Nie sposób przejść obojętnie obok fotografii przedstawiajacych  nieludzko wycieńczonych więźniów i miejsca kaźni . Opisy zycia obozowego burzą krew w żyłach.Trudno uwierzyć,że to ludzie ludziom zgotowali ten los.

Choć zwiedzaliśmy Gross Rosen we czwórkę,każde z nas samotnie i w milczeniu przeżywało emocje ,jakie budzi to miejsce. Nie wolno tego miejsca ominąć,ani nie wolno zapomniec,co tam się wydarzyło. NIGDY!

 

Kamieniołomy

Gross Rosen
Gross Rosen

Kamieniołomy Gross Rosen to  obecnie część terenu muzeum. Wejście tam nie wymaga dodatkowej opłaty. Warto przejść brzegiem głębokiego wyrobiska wspominając tych,którzy tu stracili swoje zdrowie,młodość i życie.

Komentarze

Zostaw swój komentarz

20 sierpień 2013 15:22

Tak,jest to porażające i dlatego nie wolno zapomnieć,trzeba o tym mówić,pisać,aby nigdy więcej się nie powtórzyło.

20 sierpień 2013 14:51

Czytałam ksiązkę o tym obozie. Cos przerażającego. Dla mnie jeden z cięższych obozów. Ciekawa wyprawa.

Zwiedzone atrakcje

Filia obozu pracy Gross Rosen

Filia obozu pracy Gross Rosen

Kamieniołomy

Kamieniołomy

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 37 000 polubień, a na Instagramie 2 800 Obserwujących.
Copyright 2005-2021