Błędne Skały
Błędne Skały

Góry Stołowe

Komentarze 1
2009-07-23

Błędne SkałyJadąc z Kudowy Zdroju do Karłowa mijamy rezerwat Błędne Skały.Droga jest wąska i kręta,bardzo malownicza. Aby dostać się do skalnego labiryntu trzeba wspiąć się szosą ok.4km do kasy. Możemy ten odcinek drogi pokonac samochodem,o ile wykupimy w dolnej kasie bilet na przejazd i cierpliwie poczekamy na otworzenie wjazdu na górny parking. Ilośc pojazdów ,ktore mogą tam parkować jest ograniczona,stąd też brama wjazdowa otwierana jest co godzinę. Podobnie rzecz sie ma z wyjazdem z górnego parkingu.

Błędne Skały
Błędne Skały

Warto cierpliwie pokonać ten szlak pieszo,czy też samochodem,by móc poźniej delektować się niesamowitymi widokami stworzonymi przez naturę w labiryncie skał. Trasę turystyczną wyznacza szlak wyłożony drewnianymi deskami,wiodący pomiędzy skałami rozmaitego kształtu. Niektóre ze skał posiadają własne nazwy takie jak Stołowy Głaz, Tunel, Kuchnia czy Kurza Stopka. W najwęższych miejscach turyści muszą przeciskać się pomiędzy skalnymi szczelinami wąskimi na kilkadziesiąt centymetrów. Niejednokrotnie budzi to ogólną wesołość,bo niektórzy mają problem z pokonaniem tych odcinków ( trzeba dobrze wciągnąć brzuch). Inne etapy wędrówki trzeba pokonać bez mała w przysiadzie,w swoistych skalnych korytarzykach. Trasa jest jednak bardzo atrakcyjna, łatwa i przyjemna do przejścia,możliwa do pokonania nawet dla dzieci.To tutaj nagrywano sceny do filmu dla dzieci "Opowieści z Narni-książę Kaspjan"

SzczeliniecNa szczyt prowadzi kręty szlak ze schodów ułożonych w 1814 przez Franza Pabela, sołtysa pobliskiego Karłowa. Od strony północnej wiedzie szlak z Pasterki na przełęcz między Szczelińcami. Na okrężnej, jednokierunkowej trasie o długości około 5 km, biegnącej wierzchowiną Szczelińca, znajduje się również schronisko turystyczne Szwajcarka wybudowane w 1846 roku w stylu tyrolskim (wówczas jako Schweizerei). Wstęp na teren rezerwatu obejmującego szczytowe partie góry jest płatny.

Szczeliniec
Szczeliniec

Szczeliniec to najwyższy szczyt w Górach Stołowych- 919 mnpm.

Piaskowcowa powierzchnia szczytu jest zwietrzała i popękana, dzięki czemu tworzy różnorodne formy skalne przypominające swoim wyglądem ludzi oraz zwierzęta (Wielbłąd, Mamut, Słoń, Kwoka, Małpa, Pies, Żółw, Sowa, Fotel Pradziada) oraz głębokie wąwozy i korytarze (Piekiełko, Diabelska Kuchnia) tworzące labirynt skał. Ciekawostką są dwie skały, tzw. chybotki: Kołyska Księżniczki Emilki oraz Serce Ducha Gór, które, pomimo znacznej masy, można niewielkim wysiłkiem poruszyć. Wewnątrz licznych korytarzy panuje swoisty mikroklimat, a w niektórych miejscach śnieg utrzymuje się do lipca.

Szczeliniec
Szczeliniec

Komentarze

Zostaw swój komentarz

18 sierpień 2009 09:03
Byłam tam rok temu. Trochę pogoda nie dopisała, ale to co chciałam zobaczyć i zwiedzić to mi się udało. Piękny rejon.

Zwiedzone atrakcje

Karłów- Błędne Skałki

Karłów- Błędne Skałki

Szczeliniec

Szczeliniec

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021