, Arkadiusz Sobierajski
, Arkadiusz Sobierajski

Zapora leśniańska

Komentarze 0
2008-08-31
Budowę rozpoczęto jesienią 1901 roku w celu ochrony ona okolicznych miejscowości przed wartkimi nurtami Kwisy. Budowa zapory trwała 4 lata. Zapora wznosi się na wysokość 36 metrów. Korona tamy ma 130 metrów długości. Do jej budowy zużyto 150 000 worków cementu. 20 000 ton piasku i 70 000 metrów sześciennych kamienia. Przy pracach budowlanych zatrudniono 450 osób, większość siły roboczej stanowili Włosi i Austriacy. Zaprojektował ją jeleniogórski inżynier Curt Bachmann, ten sam który później przygotował też projekty tamy pilichowickiej i złotnickiej. W latach 1905-1907 obok zapory wybudowano elektrownię wodną. Jedna z najstarszych w Polsce budowli hydrologicznych do dziś pełni funkcję przeciwpowodziową i energetyczną. Jest też cennym zabytkiem techniki z wieloma oryginalnymi elementami sprzed 100 lat.

Elektrownia posiada pięć turbin pochodzących z lat 1907-08. Przy pełnej mocy są one w stanie wyprodukować 2,7 megawata mocy. Przed laty, gdy w Leśnej istniały zakłady przemysłowe, energia ta wystarczała dla potrzeb miasteczka i okolicznych miejscowości. Obejrzenie jej wnętrza jest możliwe po zdobyciu zgody właścicieli obiektów, spółki Jeleniogórskie Elektrownie Wodne.
, Arkadiusz Sobierajski
, Arkadiusz Sobierajski
Zapora leśniańska, Arkadiusz Sobierajski

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Zwiedzone atrakcje

Zamek Czocha

Zamek Czocha

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022