fot z www.kosciolpokoju.pl, Miroslaw Biedron
fot z www.kosciolpokoju.pl, Miroslaw Biedron

Niezwykły kościół w Świdnicy

Komentarze 1
2009-07-22
W wakacje wybraliśmy się do Świdnicy koło Wałbrzycha do zaskakującego Kościoła Pokoju. Powstał on po wojnie trzydziestoletnie. Cesarz Ferdynand III ( z Habsburgów) , który przeciwny byli protestantom na mocy porozumień westwalskich - pozwolił by w Jaworze, Głogowie i Świdnicy powstały Kościoły Pokoju dla ewaneglików.

Zgodnie z zarządzeniem cesarskim kościół mógł być wybudowany jedynie poza murami miasta, bez wieży i dzwonów. Jako materiałów budowlanych można było użyć jedynie drewna, piasku, gliny i słomy. Szczególnym utrudnieniem było zarządzenie, że budowa musi się zakończyć w rok!.

Świdniccy protestanci zlecili w roku 1656 wrocławskiemu mistrzowi budowlanemu Albrechtowi von Saebisch i miejscowemu cieśli Andreasowi Kaemperowi budowę Kościoła Pokoju w Świdnicy. Kamień węgielny położono 23 sierpnia tego samego roku. 24.06.1657 r. można było w Kościele Pokoju w Świdnicy odprawić pierwsze nabożeństwo.
Kościół w Świdnicy jest bazyliką wzniesioną na planie krzyża. Trójnawowy korpus główny krzyżuje się w centrum kościoła z również trójnawowym transeptem. Do zasadniczej bryły kościoła dobudowano początkowo od wschodu jedynie zakrystię.
Na powierzchni 1090 m2 mieściło się w kościele 7500 ludzi, w tym 3000 miejsc siedzących.
Zadziwia wyglądem - dzięki piętrom w środku przypomina bardziej salę teatralną.

Na plus
- można posłuchać opowieści o kościele puszczanej przez głośniki
- przy wejściu do kościoła można kupić piękne pamiątki

Na minus
- nie można robić zdjęć i filmować w środku
- trzeba uważać, aby "nie przegapić" kościoła - jest przy ulicy Kościelnej - schowany za wysokim murem

fragment opisu z www.kosciolpokoju.pl
fot z www.kosciolpokoju.pl, Miroslaw Biedron
fot z www.kosciolpokoju.pl, Miroslaw Biedron
fot z www.kosciolpokoju.pl, Miroslaw Biedron
fot z www.kosciolpokoju.pl, Miroslaw Biedron
, Miroslaw Biedron
Niezwykły kościół w Świdnicy, Miroslaw Biedron

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Ola Dzitkowska
09 listopad 2010 21:29
Przepiękne wnętrze kościoła , bajkowo 🙂

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022