Klasztor Cystersów
Klasztor Cystersów

Jędrzejów - Miasto nie tylko zegarów

Komentarze 5
2008-05-28
Dziś zapraszam wszystkich do Jędrzejowa, małego miasta (ok. 17 tys. mieszkańców) w województwie świętokrzyskim. Do miasteczka łatwo dojechać ponieważ leży przy ruchliwej, krajowej drodze nr 7, na odcinku między Krakowem a Warszawą. Zwiedzanie najlepiej rozpocząć od rynku czyli tutejszego pl. Kościuszki. Plac to ruchliwe rondo stanowiące centrum miasteczka. Przy rynku, w kamieniczce z charakterystyczną kopułą obserwatorium astronomicznego (pl. Kościuszki 7/8) mieści się Państwowe Muzeum im. Przypkowskich (foto). W muzeum znajdują się zbiory rodziny Przypkowskich przekazane państwu w 1962 roku. Ekspozycja obejmuje około 600 czasomierzy, m.in. klepsydry piaskowe, klepsydrę wodną tryskającą fontanną co pół godziny, armatkę z mosiądzu strzelającą w południe na wiwat oraz zegary japońskie, francuskie i niemieckie. Jędrzejowskie muzeum zegarów jest trzecim co do wielkości muzeum zegarów na świecie po Chicago i Oxfordzie. Ciekawostką jest fakt iż przekazujący zbiory państwu Tadeusz Przypkowski to konstruktor wielu zegarów słonecznych w tak ciekawych miejscach jak krakowski kościół Mariacki, ratusz w Sandomierzu, Zamek Królewski w Warszawie czy nawet obserwatorium astronomiczne w Greenwich. W muzeum można ponadto zobaczyć gabinet lekarski Feliksa Przypkowskiego (ojca Tadeusza), bibliotekę ze starodrukami (jedne z pierwszych wydań dzieł Kopernika, Galileusza, Keplera), naczynia i wyposażenie apteczne, ekspozycję poświęconą dawnej kuchni polskiej oraz pamiątki po Przypkowskich.

Zwiedzając miasto, warto zapoznać się również z architekturą kościoła parafialnego św. Trójcy (foto). Znajduje się on przy ul. Jana Pawła, na lekkim wzniesieniu, nad rzeką Brzeźnicą.
Kościół pochodzi z połowy XV wieku.

2 km na północny zachód od centrum stoi klasztor Cystersów (foto). Jest to najstarsze opactwo Cystersów w Polsce założone w latach 1140-1149. Na miejsce wiedzie długa aleja, z której pięknie prezentuje się południowa elewacja późnoromańskiego kościoła św. Wojciecha. Warto obejrzeć ślepą fasadę wschodnią oraz północną elewację świątyni. We wnętrzu przeważa barokowe wyposażenie, m.in. stiukowe ołtarze, bogato zdobione stalle, ambona i wspaniałe 54-głosowe organy, których brzmienie jest zaliczane do najlepszych w kraju. Ważny jest także fakt, że organy nie zostały w żaden sposób unowocześnione ani zmodernizowane i funkcjonują jak za dawnych czasów. Na uwagę zasługuje również kaplica bł. Wincentego Kadłubka, krakowskiego biskupa i kronikarza, pochowanego w świątyni. Z kościołem sąsiadują barokowa dzwonnica, późnobarokowa brama cmentarna, ogród ze starymi grabami i ogromny plac dla pielgrzymów. Obecnie klasztor przechodzi remont, co widać na zdjęciach. Nie można teraz zobaczyć drewnianych stalli. W okresie wakacyjnym w klasztorze odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej.

Atrakcja Jędrzejowa jest także kolejka wąskotorowa „Ekspres Ponidzie (foto) (ul. Dojazd 1) Kolejka z wagonikami retro kursuje na trasie do Pińczowa.

Mimo iż Jędrzejów jest niewielkim, mało znanym miastem to uważam, że warto pośwęcić mu choć dzień na zwiedzenie. Polecam!

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Adam Prończuk
15 listopad 2010 20:44
Ja rok temu,niestety zatrzymaliśmy się na godzinę na rynku i zwiedziliśmy tylko Muzeum Przypkowskich . W planach (niespełnione) mieliśmy też muzuem Reja w pobliskich Nagłowicach.
monika
15 listopad 2010 09:21
Byłam w Jędrzejowie , zachwyciłam się tym miastem szczególnie opactwem cysterskim. To naprawdę piękne miasto.
Anna Piernikarczyk
21 lipiec 2008 14:46
Ja byłam tam dawno i właśnie jedyne co pamiętam to te zegary 🙂

21 lipiec 2008 12:50
Konto użytkownika zostało usunięte

28 maj 2008 23:09
Zgadzam się z Tobą kolego, to jest miasto godne uwagi 🙂

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Muzeum Zegarów im. Przypkowskich

Muzeum Zegarów im. Przypkowskich

Kościół pw. Świętej Trójcy

Kościół pw. Świętej Trójcy

Klasztor OO. Cystersów

Klasztor OO. Cystersów

Ciuchcia Expres Ponidzie

Ciuchcia Expres Ponidzie

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021