Piastowski Szlak - Lednica, Ostrów Lednicki, Gniezno, Biskupin

Komentarze 5
2008-02-16
Trasa wycieczki:
Poznań - Jezioro Lednica (około 30 km) - Gniezno (około 20 km) - Biskupin (około 30 km)
Łączna ilość kilometrów: około 100 km w jedną stronę (objeżdżając jezioro).

Propozycja całodniowej wycieczki samochodowej po terenach, na których rodziła się polska państwowość. Wyruszamy z Poznania, bądź okolic w kierunku Gniezna - trasa nr 5 (E261). W okolicach Kocanowa, skręcamy nad Jezioro Lednica, na głównej drodze ustawione są tablice informacyjne, więc łatwo tu trafić. Zwiedzanie rozpocząć można od Dziekanowic, gdzie czeka na nas Wielkopolski Park Etnograficzny - potężny skansen z rozmaitymi atrakcjami (żywe, oswojone kózki, kramy pełne pamiątek no i oczywiście ciekawa zabudowa z wyposażeniem).

Dalej jedziemy do Ostrowa Lednickiego - legendarnej siedziby Mieszka I zwanej "wczesnopiastowskim Wawelem". Na wysepkę z ruinami obszernego pałacu i kościoła dotrzeć można jedynie promem, gdyż istniejące dwa mosty zostały zniszczone. Niektórzy twierdzą, iż to właśnie tutaj dokonał się chrzest Polski. Po drugiej stronie jeziora leżą Imiołki, gdzie w 2000 r ustawiono słynną bramę RYBĘ - symbol chrześcijaństwa.

Opuszczając Lednicę, kierujemy się tę samą trasą do Gniezna, by odwiedzić Św. Wojciecha. Katedra wita nas już z daleka. Ten ogromny gmach pamięta czasy pierwszych Piastów, co ciekawe, wewnątrz można robić zdjęcia, ale niestety dostęp do słynnych drzwi gnieźnieńskich jest już ograniczony. W Gnieźnie warto zwiedzić też Muzeum Początków Państwa Polskiego.

Na Rynku natomiast można nieco odsapnąć i nabrać sił spożywając niedrogi obiadek z miejscową specjalnością - kotletem "Gniezno" (schab z rozpuszczonym żółtym serkiem - pychotka 🙂.

Wyjeżdżając z Gniezna, nie opuszczamy trasy nr 5 (E261), którą podążamy w kierunku Biskupina. Aby tam dotrzeć, należy skręcić w prawo w oklicy Czewujewa, pokieruje nas znak przy drodze. Stamtąd już niedaleko do zrekonstruowanej prehistorycznej osady w Biskupinie, która pozwala przenieść się w odległą przeszłość glinianych naczyń i tkanych strojów.

Jeśli ktoś ma jeszcze siły, to może dojechać do Żnina, ale atrakcji chyba na dzisiaj wystarczy...
Biskupin
Gniezno
ostrów lednicki

Komentarze

Zostaw swój komentarz

mokunka
24 sierpień 2011 15:12

Faaajne, lubie takie ciekawostki!

Anna Siemomysła
25 sierpień 2010 19:54
Do Biskupina warto się wybrać we wrześniu celując w Festyn Archeologiczny, który odbywa się tam cyklicznie. W tym roku pod hasłem Ruś znana i nieznana w dniach 18-26 września. Wioska jest wtedy ludna, można popróbować sił w strzelaniu z łuku, ćwiczeniach szermierczych, pracach rzemieślniczych. Podziwiać wojów w boju, wziąć średniowieczną kąpiel w balii... Na festynie, na którym kiedyś byłam chętni mogli pomóc w wykonaniu łodzi-dłubanki. Naprawdę polecam!
Anna Piernikarczyk
15 maj 2008 12:42
Dzię 🙂

15 maj 2008 11:16
fajne zdj
Łukasz Piernikarczyk
01 kwiecień 2008 18:37
Jako że bardzo lubię historię - w szczgólności średniowiecze - polecam taką wycieczkę z tego powodu. Solidna dawka historii u źródła 🙂

Wycieczka na mapie

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023