, MARIUSZ
, MARIUSZ

Barania Góra

Komentarze 0
2009-06-13
Już od poniedziałku nerwowe sprawdzanie serwisów pogodowych i obawy dotyczące aury. Dzień wyprawy - za oknem chmury - jechać nie jechać. W końcu decyzja -jedziemy. Wyruszamy o 7:45 z Sosnowca (Ja + syn 8 lat i koleżanka). O 9:30 docieramy do Wisły Fojtuli skąd rozpoczynamy naszą wyprawę. Ruszamy niebieskim szlakiem - najpierw przez 2,5 km asfaltową drogą, wzdłuż potoku, następnie szlak skręca w prawo. Idziemy błotnisto-kamienistą drogą przez las. Po kilkudzisięciu minutach docieramy do granic Rezerwatu Barania Góra (krótka przerwa na posiłek) i idziemy dalej. Turystów niewielu ale ciekawostka spotykamy Pana 50-letniego w klapkach - można i tak. Wreszcie dochodzimy na szczyt (zajęło to nam ok. 2,5-3 h). Barania Góra - 1220 m n.p.m., na jej szczycie 15 metrowa wieża widokowa z której rozpościera się "ponoć" przepiękny widok - można zobaczyć Tatry. Piszę "ponoć" ponieważ aura nam nie sprzyja - deszcz + zimny wiatr + chmury + mgły skutecznie uniemożliwiają podziwianie widoków. Po kilkunastu minutach podążając za znakami czerwonego, niebieskiego, zielonego szlaku udajemy się w kierunku Polany Przysłop (schronisko PTTK, Muzeum Turystyki w Beskidzie Śląskim oraz Izba Leśna) które osiągamy po około 1 h (w międzyczasie zaczyna wyglądac słońce). W schronisku posilamy się (żurek, kapuśniak, rosół, kawa i herbata). W dalszą drogę ruszamy czerwonym szlakiem, w stronę Kubalonki. Idziemy utwardzoną drogą, która wkrótce ostro skręca w lewo, a szlak biegnie dalej leśną ścieżką w dół. Docieramy do asfaltowej drogi, wzdłuż której płynie Czarna Wisełka. Po kilkunastu minutach dochodzimy do miejsca, w którym rozpoczyna się czarny szlak, prowadzący do Wisły Czarne. Stąd jeszcze drogą asfaltową do Wisły Fojtuli i o 17:00 jesteśmy na prakingu skąd wyruszaliśmy. W drodze powrotnej zatrzymujemy się jeszcze przy zbiorniku wodnym Wisła Czarne oraz w Wiśle (polecam lodziarnię "U Janeczki"😉 i około 19:00 jestesmy w domu.
, MARIUSZ
, MARIUSZ
, MARIUSZ
, MARIUSZ
, MARIUSZ
, MARIUSZ
Barania Góra, MARIUSZ

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022