Kirkut, Łukasz Piotrowski
Kirkut, Łukasz Piotrowski

Kraków Schindlera

Komentarze 0
2009-06-10
Uwaga! Wycieczka tylko na dni powszednie - wejście do punktu docelowego prowadzi przez tereny Urzędu Miasta Krakowa, zamykane na weekendy!

Właściwą wycieczkę najlepiej zacząć u podnóży Mostu Kotlarskiego, niedaleko Galerii Kazimierz - na przykład uprzednio poczłapać sobie po Kazimierzu i wychodząc ulicą Miodową, po przekroczeniu Starowiślnej i zabytkowego tunelu pod torami kolejowymi odwiedzić Kirkut Nowy. Jest to symboliczne miejsce spoczynku pokaźnej ilości ofiar Holocaustu, co widać szczególnie po listach całych rodzin z datą śmierci między 1941 i 1943. Tu również znajduje się pomnik pomordowanych ułożony z macew sprofanowanych przez nazistów. Nie ma to co prawda związku w motywem przewodnim wycieczki, ale jest dobrym przeludium bo uświadamia że makabryczne chodniki z nagrobków to nie wizja reżysera.
Po opuszczeniu Kirkutu kierujemy się do ul. Podgórskiej, i następnie w dól Wisły do Mostu Kotlarskiego - po jego drugiej stronie skręcamy w prawo w ulicę Romanowicza. Jesteśmy teraz w sercu dawnej przemysłowej dzielnicy Krakowa (nota bene będącej na celowniku deweloperów, więc za kilka lat za pewne stanie się kolejną dzielnicą apartamentową). Skręcamy w lewo w słynną ulicę Lipową i po prawej stronie pod adresem Lipowa 4 widzimy budynek Fabryki Oskara Schindlera "Emalia" (tymczasowo w trakcie remontu, od jesieni jako oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa). Idąc dalej ulicą Lipową, tunelem pod torami i ulicą Kącik dochodzimy do Placu Bohaterów Getta, który po renowacji w 2006 roku stał się kolejnym pomnikiem ku czci pomordowanych. Na jego terenie znajduje się Apteka Pod Orłem kierowana w trakcie wojny Tadeusza Pankiewicza, jedynego Polaka mieszkającego i pracującego za pozwoleniem Niemców w getcie, później odznaczonego tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Swiata.
Z placu skręcamy w lewo w ulicę Lwowską, gdzie po kilkuset metrach po prawej stronie mijamy ostatni ocalały fragment murów krakowskiego Getta. Następnie kierując się przez malowniczą ulicę Rękawka i skręcając w lewo w ulicę Parkową i Dembowskiego dochodzimy do mostu nad ulicą Powstańców Sląskich. Po przejściu nad ulicą skręcamy w prawo, a następnie w lewo na tereny dawnego kamieniołomu Liban (tu w filmie i w rzeczywistości znajdował się hitlerowski obóz pracy). Mijając magazyny przeciwpowodziowe dochodimy do ścieżki biegnącej wgłąb kamieniołomu, gdzie wciąż znajduje się makabryczny fragment scenografii do "Listy Schindlera" - chodnik ułożony z żydowskich nagrobków. Jest to punkt docelowy wycieczki, tyleż ciekawe co mało znane miejsce w Krakowie.
Jak ktoś ma siły i ochotę, to może sobie wycieczkę przedłużyć o pobliski kopiec Krakusa - kapitalny widok na miasto, szczegółnie o zachodzie Słońca i o zmroku.
Kirkut - pomnik, Łukasz Piotrowski
Kamieniołom Liban 1, Łukasz Piotrowski
Kamieniołom Liban 2, Łukasz Piotrowski
Kamieniołom Liban 3, Łukasz Piotrowski
Kraków Schindlera, Łukasz Piotrowski

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023