Kirkut - pomnik
Kirkut - pomnik

Kraków Schindlera

Komentarze 0
2009-06-10
Uwaga! Wycieczka tylko na dni powszednie - wejście do punktu docelowego prowadzi przez tereny Urzędu Miasta Krakowa, zamykane na weekendy!

Właściwą wycieczkę najlepiej zacząć u podnóży Mostu Kotlarskiego, niedaleko Galerii Kazimierz - na przykład uprzednio poczłapać sobie po Kazimierzu i wychodząc ulicą Miodową, po przekroczeniu Starowiślnej i zabytkowego tunelu pod torami kolejowymi odwiedzić Kirkut Nowy. Jest to symboliczne miejsce spoczynku pokaźnej ilości ofiar Holocaustu, co widać szczególnie po listach całych rodzin z datą śmierci między 1941 i 1943. Tu również znajduje się pomnik pomordowanych ułożony z macew sprofanowanych przez nazistów. Nie ma to co prawda związku w motywem przewodnim wycieczki, ale jest dobrym przeludium bo uświadamia że makabryczne chodniki z nagrobków to nie wizja reżysera.
Po opuszczeniu Kirkutu kierujemy się do ul. Podgórskiej, i następnie w dól Wisły do Mostu Kotlarskiego - po jego drugiej stronie skręcamy w prawo w ulicę Romanowicza. Jesteśmy teraz w sercu dawnej przemysłowej dzielnicy Krakowa (nota bene będącej na celowniku deweloperów, więc za kilka lat za pewne stanie się kolejną dzielnicą apartamentową). Skręcamy w lewo w słynną ulicę Lipową i po prawej stronie pod adresem Lipowa 4 widzimy budynek Fabryki Oskara Schindlera "Emalia" (tymczasowo w trakcie remontu, od jesieni jako oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa). Idąc dalej ulicą Lipową, tunelem pod torami i ulicą Kącik dochodzimy do Placu Bohaterów Getta, który po renowacji w 2006 roku stał się kolejnym pomnikiem ku czci pomordowanych. Na jego terenie znajduje się Apteka Pod Orłem kierowana w trakcie wojny Tadeusza Pankiewicza, jedynego Polaka mieszkającego i pracującego za pozwoleniem Niemców w getcie, później odznaczonego tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Swiata.
Z placu skręcamy w lewo w ulicę Lwowską, gdzie po kilkuset metrach po prawej stronie mijamy ostatni ocalały fragment murów krakowskiego Getta. Następnie kierując się przez malowniczą ulicę Rękawka i skręcając w lewo w ulicę Parkową i Dembowskiego dochodzimy do mostu nad ulicą Powstańców Sląskich. Po przejściu nad ulicą skręcamy w prawo, a następnie w lewo na tereny dawnego kamieniołomu Liban (tu w filmie i w rzeczywistości znajdował się hitlerowski obóz pracy). Mijając magazyny przeciwpowodziowe dochodimy do ścieżki biegnącej wgłąb kamieniołomu, gdzie wciąż znajduje się makabryczny fragment scenografii do "Listy Schindlera" - chodnik ułożony z żydowskich nagrobków. Jest to punkt docelowy wycieczki, tyleż ciekawe co mało znane miejsce w Krakowie.
Jak ktoś ma siły i ochotę, to może sobie wycieczkę przedłużyć o pobliski kopiec Krakusa - kapitalny widok na miasto, szczegółnie o zachodzie Słońca i o zmroku.

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021