muzeum Jana Wnęka, Miroslaw Biedron
muzeum Jana Wnęka, Miroslaw Biedron

Zapomniany pionier lotnictwa - Muzeum Jana Wnęka w Odporyszowie

Komentarze 0
2009-05-22
Unikatowe i ciekawe obiekty można było zwiedzać podczas Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. XI edycja imprezy cieszyła się dużym zainteresowaniem. W regionie tarnowskim można było zwiedzać Muzeum Jana Wnęka w Odporyszowie. Turyści m.in. z Krakowa, Nowego Sącza i z okolic Tarnowa mogli poznać życie i dzieła rzeźbiarza, który także latał z wieży kościoła w Odporyszowie od 1866 roku.
My także z całą rodziną byliśmy w Odporyszowie. W sali muzealnej wysłuchaliśmy opowieści o niezwykłym człowieku, który chciał być wolny jak ptak. Na samodzielnie zbudowanej lotni odbywał loty z wieży kościoła, będąc "atrakcją" odpustów. O jego lotach pisano także w ówczesnych gazetach. Niestety do tej pory nie jest on uważany za prekursora lotnictwa. Podczas ostatniego lotu jego maszyna rozpadła się, został ciężko ranny i umarł. W muzeum Jana Wnęka można podziwiać wspaniałe rzeźby jakie wykonywał dla kościoła. Postacie biblijne urzekają znakomicie odddanymi rysami twarzy, pełnymi emocji.
Warto też zobaczyć kościół z cudownym obrazem. Obok sanktuarium jest także pomnik Jana Wnęka. Zachęcam do poznania tego miejsca, gdzie czas płynie wolniej.

wnętrze muzeum z rzeźbami Jana Wnęka, Miroslaw Biedron
pomnik Jana Wnęka, w tle Sanktuarium, Miroslaw Biedron
Sanktuarium w Odporyszowie, Miroslaw Biedron
wieża kościoła z której latał Wnęk, Miroslaw Biedron
Zapomniany pionier lotnictwa - Muzeum Jana Wnęka w Odporyszowie, Miroslaw Biedron

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022