nad Rabą, Południowa Hania
nad Rabą, Południowa Hania

Gdów - energiczna wieś nad Rabą

MAŁOPOLSKA

Gdów położony na bardzo ładnym Pogórzu Wielickim, jest ponad 4-tysięczną wsią, dobrze skomunikowaną z oddalonym o ok. 25 km Krakowem, łatwo też tam o dojazd do Limanowej. To taka energiczna, swojska wieś, z dosyć dużym ruchem samochodowym. Rynek jest całkiem przyjemny, otoczony wieloma sklepami, mnie rozbroił Dom Handlowy, jest też trochę miejsc gdzie można coś zjeść i się napić, zwłaszcza słodkiego.

Rynek, Południowa Hania
Rynek, Południowa Hania

Mijając ładne Sanktuarium Matki Boskiej Gdowskiej z XIII wieku, idzie się prosto około 20 minut i dochodzi do kluczowej atrakcji, kompleksu Zarabie Gdów. Płynąca tam rzeka Raba, jest wspaniałym miejscem do relaksu, ludzie tam pływają na kajakach, wchodzą się pochlapać. Zjeść można naprawdę dobry obiad w zajeździe Szałas, widać, że popularny, ale miejsca tam bardzo dużo i na jedzenie nie czeka się długo - zamawia się przy barze i czeka na wywołanie swojego numeru. I można tam skorzystać z toalety, bo niestety jak to bywa często w takich plenerowych miejscach relaksu - nie zauważyłam toalet. To jest minus, ale ogólnie Zarabie Gdów jest zadbane, pełne ławek i koszy. W ogóle nie ma tam tłumów, można się zrelaksować, pomoczyć  w rzece. I są takie atrakcje jak siłownia plenerowa, skate park, kort tenisowy, stoliki szachowe, boisko, plac zabaw, ścieżki rowerowe. Na pewno to świetne miejsce wakacyjne dla rodziców z małymi dziećmi, osób szukających spokoju, sporo zresztą tam było reklam miejsc noclegowych. Do tego masa zielonych terenów i pagórkowate tereny, to bardzo dobre miejsce do spacerów czy posiedzenia.

pomnik poległych z Gdowa na wojnie, Południowa Hania
Pogórze Wielickie, Południowa Hania
Zarabie Gdów, Południowa Hania
kotlet góralski w Szałasie, Południowa Hania
sanktuarium Matki Boskiej Gdowskiej, Południowa Hania
wiejski dom handlowy, Południowa Hania

Komentarze

Zostaw swój komentarz

marian
31 lipiec 2022 14:42

Nieznana mi a bardzo ciekawa miejscowość.

 

Południowa Hania
24 lipiec 2022 18:35

[cytuj autor='allie']Nie dalej jak wczoraj czytałam opinię, że w sensie społecznym przyszłość należy do małych miast, w których znacznie łatwiej o odtworzenie i utrzymanie bliskich sąsiedzkich więzi - przypuszczam, że Gdów to jedno z takich miejsc. Warto do nich zaglądać.[/cytuj] coś w tym jest, przyznam że męczy mnie czasem mieszkanie w dużym mieście i czasami w tych mniejszych miastach widzę lepszą organizację, a sąsiadów to ja prawie nie znam i tak jest często w blokach...

 

allie
24 lipiec 2022 17:24

Nie dalej jak wczoraj czytałam opinię, że w sensie społecznym przyszłość należy do małych miast, w których znacznie łatwiej o odtworzenie i utrzymanie bliskich sąsiedzkich więzi - przypuszczam, że Gdów to jedno z takich miejsc. Warto do nich zaglądać.

Mariusz
15 lipiec 2022 20:40

Pokazujesz, że wszędzie można znaleźć perełki warte odwiedzenia. Przyznam, że miejscowość dla mnie zupełnie nieznana. Inna sprawa, że to dosyć odległe ode mnie treny, więc nie znam ich za dobrze.

Południowa Hania
15 lipiec 2022 19:53

[cytuj autor='Anna Piernikarczyk']Nawet nie słyszałam o tym  miejscu 🙂 Ciekawe odkrycie  Haniu 🙂[/cytuj]

jestem pewna, że byście się tam bardzo dobrze z Amelką bawili bo to miejsce stworzone na wypoczynek z dziećmi nad wodą

Anna Piernikarczyk
15 lipiec 2022 18:48

Nawet nie słyszałam o tym  miejscu 🙂 Ciekawe odkrycie  Haniu 🙂

Joanna
11 lipiec 2022 14:04

Ładna spokojna miejscowość.

Maciej A
11 lipiec 2022 11:19

Lubię klimat takich małych miejscowości i to, 

że w nich czas płynie zupełnie inaczej, taki paradoks, którego Einstein na pewno wzorem nie zapisał :-)

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022